Tomu říkáme příkladná softwarová podpora. Tento smartphone dostává novou verzi Androidu po sedmi letech

  • Značka Fairphone je synonymem pro udržitelný smartphone
  • Telefony se těší nebývalé softwarové podpory
  • Druhá generace z roku 2015 aktuálně dostává Android 10

Z Androidích výrobců dnes slibuje nejdelší softwarovou podporu jihokorejský Samsung. Pro letošní, ale i vybrané loňské topmodely, platí čtyři generace Androidu a až pět let bezpečnostních aktualizací. Na trhu však již v současné době existuje telefon, který je i po sedmi letech od svého uvedení na trh stále aktualizován. Řeč je telefonu Fairphone 2, který v těchto dnech s velkou pompou dostává aktualizaci na Android 10...

Jistě, aktuálně je na trhu již Android 12, takže vydávat v dnešních dnech aktualizaci na Android 10 tak trochu postrádá smysl. Jenže, Fairphone staví právě na softwarové podpoře, a vůbec poprvé se tak nový Android dostává na telefon po jeho sedmileté existenci na trhu! A důležité je zdůraznit zejména to, že Qualcomm už neposkytuje podporu ani aktualizace pro procesory z roku 2015, takže si Fairphone musel veškerý software a testy naprogramovat sám.

Android 10 je už konečná

Fairphone 2 se na trh dostal v roce 2015 s Androidem 5.1 Lollipop, telefon tedy v těchto dnech dostává svůj pátý velký update, a současně poslední. Podle výrobce už aktualizace na Android 11 a Android 12 nejsou možné, kvůli příliš velké nekompatibilitě. Telefon by navíc již neprošel certifikací, kterou Google po výrobcích požaduje. Aktualizace zabezpečení bude telefon dostávat tak dlouho, dokud budou k dispozici pro telefony s Androidem 10.

Fairphone vysvětluje, jak náročný byl update na Android 10:

Iniciativu Fairphonu můžeme vidět i jako ukázku toho, že nic není nemožné. A pokud výrobce uvádí, že na dané zařízení již novou verzi systému nevydá, zejména kvůli hardwaru, ve většině případů to budou jen výmluvy. iPhony kupříkladu běžně dostávají softwarové aktualizace po dobu šesti let.

Diskuze (5) Další článek: Recenze mobilu Vivo Y01. Povedený základ, který vyhoví nenáročným

Témata článku: , , , , , , , , , SMA, Nová verze, Generace, Telefon, Verze, Fairphonu, Trh,