Dvě čočky v telefonu – Samsung SCH-B710
Zdvojené foťáky jsou dnes asi největším trendem na mobilních telefonech a kraluje v nich poněkud překvapivě Huawei a Honor, želízko v ohni má i Apple s iPhonem 7 Plus.
Historie ale pamatuje průkopníka z roku 2007 – Samsung SCH-B710. Ten měl dva 1,3Mpx senzory, které měly zachytávat 3D obraz. Našinci bude povědomější u nás prodávaný LG Optimus 3D a HTC Evo 3D z roku 2011. S rozmazaným pozadím koketovalo HTC s modelem One M8 už v roce 2014; pikantní je, že HTC v současnosti v nabídce žádný dvoučočkový foťák nemá.

Počítačová myš – Douglas Engelbart
Historie počítačových myší či jim podobných polohovacích zařízení je neuvěřitelně dlouhá a spletitá. Většina veřejnosti má ale za počátek éry myší, jak je známe nyní, spojený s Applem a jeho počítačem Lisa z roku 1983. Microsoft se svou myší dlouho neotálel a zařízení se tak brzy stalo neodmyslitelnou součástí počítačů až do dnešních dní.
Původní „myš“ nebo přesněji „indikátor pozice X-Y pro zobrazovací systém“ vymyslel Douglas Engelbart už v roce 1963. V roce 1968 ji představil veřejnosti a v roce 1970 získal patent.

Sociální sítě – Sixdegrees
Synonymem pro sociální sítě je z dnešního pohledu jednoznačně Facebook. Tato síť ale rozhodně nebyla první, ani nepatřila mezi první a měla mnoho předchůdců, kteří však pomalu upadají v zapomnění. S myšlenkou služby, kde si uživatelé budou tvořit profily, hledat přátele, zapojovat se do skupin a podobně, přišel už v roce 1997 Andrew Weinreich.
Síť byla založena na myšlence šesti stupňů odloučení, jinak řečeno, že přes řetězec šesti lidí je každý člověk na Zemi spojený s každým. Síť využívalo asi tři a půl milionu uživatelů a sám autor ji posléze označil za fiasko.

Smartphone – IBM Simon
V této kategorii se musí znovu připsat zásluhy Applu, jenž v roce 2007 se svým iPhonem kompletně změnil trh a ukázal směr, kterým půjdou chytré telefony. A ten se ani po deseti letech prakticky nemění.
Před iPhonem se sice našlo několik smartphonů, ale většinou to byly hodně geekovské nebo manažerské stroje, které si mohly nechat o masové poptávce jen zdát – vzpomeňte BlackBerry, Nokie nebo Palm. První pionýr, který se dá označit za smartphone, přišel už v roce 1994. IBM Simon měl černobílý rezistivní displej a integrovaný třeba kalendář nebo diář. Za cenu 899 $ se prodalo po celém světě jen 50 tisíc kusů.

Elektromobil – ještě před benzínem
Datovat přesně první elektromobil je docela ošemetné. Nejrůznější samohyby s baterií se objevují už před rokem 1830, nicméně za první elektromobil bývá považován vůz postavený profesorem Sibrandusem Stratinghem v roce 1835. V roce 1899 překonal jako první rychlosti 100 km/h Belgičan Camille Jenatzy se svým elektromobilem La Jamais Contente.
V počátku 20. století jezdilo v USA dokonce více elektromobilů než vozů se spalovacím motorem. Pak ale přišel Henry Ford s modelem „T“ a od roku 1908 až do současnosti trhu jasně dominují vozy se spalovacím motorem. Současné elektromobily jsou tak vlastně renesancí skoro 200 let starého konceptu než moderním výmyslem.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium