Toshiba AT200: Miss tablet [recenze]

Tablety s Androidem se až na výjimky neliší. Nejvýznamnější roli tedy hraje design. Toshiba AT200 v tomto ohledu dostává palec nahoru.

V září minulého roku představila Toshiba na veletrhu IFA v Berlíně svůj nový tablet AT200. Po AT100 jde o ohromný skok kupředu, především po stránce vzhledu a rozměrů. AT100 byl poněkud rozměrnější tablet s vyměnitelnou zadní částí a barevnými variacemi. Ještě dříve to byl tablet Toshiba Folio 100, který v době svého vzniku nemohl mít lepší verzi OS než pro tablety nevhodný telefonní Android 2.2. Mimochodem právě tento půldruhého roku starý tablet nedávno kolegové z časopisu Computer nemilosrdně rozpitvali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet Toshiba AT200 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • sympatický vzhled, líbivé provedení s hliníkem
  • výborný parametr tloušťky, rozumná hmotnost
  • dobrá výdrž na baterii
  • podporuje paměťové karty

Hlavní nedostatky:

  • nestandardní velký konektor
  • s Androidem Honeycomb chvílemi nestabilní
  • příliš mohutný napájecí kabel
  • neumí telefonovat

Toshiba AT200 16GB Wi-Fi
rozměry a hmotnost: 256 × 176 × 7,7 mm, 535 g
displej: 10,1", kapacitní TFT LCD, 1 280 × 800, 149 PPI
sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: ? mAh
procesor: TI OMAP 4430 (2× Cortex-A9, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 3.2 (Honeycomb)
fotoaparát: 5MPx, video, autofocus
16 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Novinka s označením AT200 je ze zcela jiného těsta. Doslova nikoliv kynutého, jako předchůdce (tloušťka 15,8 mm), nýbrž listového s tloušťkou přesně poloviční, 7,7 milimetrů. Tak tenký tablet v současné době na trhu nenajdete, nicméně při fyzickém porovnání s některými konkurenty věřit zřejmě nebudete. Toshiba je totiž stejně tlustá, pardon, tenká po celé své ploše. Konkurence často kraje ztenčuje. Šasi telefonu je opravdu lehoučké, takže i když jde opět o klasický desetipalcový tablet, jeho hmotnost činí pouhých 535 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Z přední strany vypadá tablet obyčejně, zezadu už si ale Toshibu s jiným tabletem nespletete

Čelní strana příliš zajímavá není, oceňuji, že Toshiba odstranila veškeré diody, které u minulého modelu zářily do očí. Záda tabletu tvoří s hliník, jemně vykartáčovaný ve vodorovném směru. Spolu s vyraženým logem výrobce působí elegantně i hodnotně. Rohy výrobce zakulatil tak akorát a celkový dojem je jednoznačně skvělý. To potvrdilo i mé okolí, hned několikrát jsem zaznamenal zmínku o nejhezčím tabletu s Androidem na současném trhu. Souhlasím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z boční strany je tablet tenký necelých 8 mm

Do těla byly integrovány hlasité stereoreproduktory, díky podpoře USB host můžete k tabletu připojit i klávesnici nebo myš. Toshiba si pro svůj tablet AT200 připravila řadu doplňkového příslušenství, k dispozici bude časem například dokovací stanice. Kromě dokovacího konektoru najdeme na těle tabletu microUSB a microHDMI. Displej typu IPS s běžným rozlišením 1 280 × 800 bodů překvapil především tmavou černou, konkurence obvykle trpí nádechem do barvy šedé. Výrobce se ale nevyvaroval znatelných vzorů pod krycí vrstvou displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Toshiba AT200 je bohatá na konektory

Rychlejší než Tegra 2

Střídmé rozměry se podepsaly na konektorovém osazení. Požadujete-li z jakéhokoliv důvodu USB Host port, zde nepochodíte, do tak tenkého těla se již nevměstnal. Na stranu druhou nechybí videovýstup v HDMI, zcela pochopitelně v micro verzi. Integrovaných 16 GB paměti (dostupných 12 GB) vás mrzet nemusí po dokoupení karty microSDHC. Na pravé straně se nachází tlačítko pro zapnutí, dvoupolohové tlačítko pro korekci hlasitosti a konečně zámek otáčení displeje. Spodní strana hostí systémový konektor, který je až příliš rozměrný. Tomu odpovídá i mohutný nabíjecí kabel, který vám v cestovním zavazadle zabere až příliš místa. Alespoň že samotný nabíjecí adaptér má minimální možné rozměry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Efektní logo v detailu a oblast fotoaparátu

Dovnitř svého tabletu nezvolila Toshiba vyšlapanou cestu s názvem Nvidia Tegra 2 ale zvolila procesor OMAP od Texas Instruments. Dvoujádrový Cortex A9 s taktem 1,2 GHz pracuje mírně rychleji a ve spolupráci s grafickým jádrem PowerVR SGC540 utáhne všechny současné hry. Srovnali jsme Toshibu s tabletem Packard Bell na platformě Tegra 2, přičemž v CF-Benchmarku vykázala Toshiba zhruba o 20 % vyšší rychlost, což přesně odpovídá rozdílu frekvencí procesorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celá nabídka nastavení a přizpůsobení widgetů

Toshiba patří k tabletům, které nepracují se SIM kartou, takže na internet bude nutné přistupovat pouze přes Wi-Fi. Se zapnutým Wi-Fi a poloviční intenzitou podsvícení jsme nahráli naši testovací, automaticky se obnovující stránku s flash banery, přičemž tuto disciplínu vzdala Toshiba po 6 hodinách a 38 minutách. Neustálé přehrávání filmu ve smyčce s maximální intenzitou podsvícení a vypnutým Wi-Fi vyčerpalo baterii za půl páté hodiny. Jde o výsledky zcela postačující a srovnatelné s androdidí konkurencí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Notifikační oblast a pohotovostní plocha

Ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, již Toshiba velmi pravděpodobně uvolnila update z Honeycombu 3.2 na nový Ice Cream Sandwich, který tablet posouvá o úroveň výš. Ve starší verzi jsme narazili na několik nedokonalostí (a občas i nestabilitu), které by měl právě ICS vyřešit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Hlavní nabídka a naposledy spuštěné aplikace

Office aplikace jako bonus

Toshiba do prostředí tabletu nezasahovala, přidala však trojici důležitých aplikací Write, Calc a Show z balíku ThinkFree Office Mobile for Android, a to v plné verzi. Navíc přidala Swype klávesnici, alternativu obsahující český slovník spisovných slov. Vedle klasického ťukání na jednotlivá písmena můžete po klávesnici přejíždět prstem po jednotlivých písmenech. Systém následně vybere správné slovo. Můžete se i částečně splést, přesnost rozpoznání je vynikající. Co je však nejdůležitější, slovník pracuje s diakritikou, vaše ceske slovo tak přepíše na české. Podobně jako u slovníku T9 si ale chvíli užijete při vkládání slov slangových a nespisovných, zde si nesmíte slovo nechat zaměnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tradiční androidový internetový prohlížeč

Další aplikace najdete samozřejmě na Marketu, přičemž hledejte ty s přídomkem HD. Jde o nepsané pravidlo tvůrců, kdy takto odlišují aplikace přizpůsobené vysokému rozlišení displeje. Toshiba dále nabízí svůj Toshiba Places, prostředí pro nákup hudby, knih, doporučených aplikací a dalšího obsahu. Paradoxně najdete mezi aplikacemi i ty, které nejsou pro velké displeje přizpůsobeny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je dostatečně prostorná

Toshiba AT200 dostala do vínku 5Mpx fotoaparát. I když foťák nepatří mezi hlavní kritéria, podle kterých byste měli vybírat nový tablet, přesto potěší přítomnost snímače pro pořizování momentek. Na víc se foťáček u Toshiby nakonec ani nehodí. Patří k průměru, kterému svědčí denní sluneční svit, v šeru a v interiéru hodně šumí. Lepší foťáky najdeme u konkurenčních tabletů od Samsungu nebo Applu.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mohl být levnější 

Toshiba AT200 nás příjemně překvapila především po stránce rozměrů, zpracování a použitých materiálů. Vypadá skvěle a k praktické použitelnosti přispívá i nízká hmotnost. Pokud se rozhodujete pro Androidí tablet, určitě zahrňte Toshibu do výběru. Pouze doporučuji posečkat, až Toshiba uvede nový operační systém řešící některé nedokonalosti současné starší verze systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení tabletu Toshiba A200

Protože Toshiba AT200 se u nás neprodává ve verzi s 3G, mějte na paměti, že vám k připojení na internet poslouží pouze Wi-Fi. Desetipalcové tablety s 3G je třeba hledat u konkurence, tou největší je zřejmě Samsung Galaxy Tab 10.1 s Androidem. Pokud netrváte na robotím operačním systému, nabízí se také Nový iPad nebo zlevněný iPad 2. Tablet Toshiba AT200 sežene aktuálně za 12 a půl tisíce korun, Galaxy Tab 10.1 se stejnou pamětí ale 3G navíc je o pětistovku dražší, iPad 2 16 GB bez 3G přijde na 10 tisíc.

Diskuze (29) Další článek: Analytici: americký trh s chytrými mobily je přesycený

Témata článku: Toshiba, Android, Recenze, Tablety, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Toshiba AT200, Toshiba AT200 32GB Wi-Fi, Neustálé přehrávání, Starý tablet, Tab, Nepsané pravidlo, Telefonní android, Tablety na Heureka.cz