Toshiba e800: konečně vyšší rozlišení (recenze)

Toshiba e800 je historicky prvním kapesním počítačem platformy Pocket PC, který přichází s vyšším rozlišením displeje. Podívejte se, jak vypadá VGA rozlišení na displeji PDA.
Toshiba e800: konečně vyšší rozlišení (recenze)

Toshiba se v oblasti kapesních počítačů pohybuje již poměrně dlouhou dobu, nikdy se jí však nepodařilo přijít s takovým modelem, který by v podvědomí uživatelů zanechal červený vykřičník. S tím je ovšem konec. Toshiba se nyní chopila opratí a poprvé ukazuje nový směr v kapesních počítačích. Není pochyb o tom, že ostatní výrobci ji budou následovat.

Pořádný kus techniky

Máte-li rádi malé kapesní počítače, nebude Toshiba asi nic pro vás. Díky rozměrům ji mohu zařadit mezi větší kapesní počítače, po boku FS Looxe 610. Toshiba e800 navíc přichází s novou vizáží, která šetří v poslední době tolik oblíbenou stříbrnou barvou – jako by se vracela o tři roky zpět do doby Cassiopeie E-115 či Everexu Freestyle, kdy se stříbrná ještě tolik nenosila.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Toshiba ze dvou stran: velký fešák

Tělo Toshiby je vyrobeno z tmavě modrého, jakoby metalízového plastu. Tento povrch má jednu ohromnou nevýhodu – je na něm vidět každý otisk prstu. Modrou doplňují stříbrná hardwarová tlačítka a dva pruhy po stranách. Ty jsou rovněž z plastu a k bezpečnému držení rozhodně nepřispívají. Z celkového pohledu vypadá Toshiba velmi dobře, ovšem věřím, že můj názor nebude sdílet každý, zvláště po „stříbrné horečce“.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládací pero je teleskopické

Kapesní počítače od Toshiby – to nejsou ulíznutá šasi bez výstupků, tlačítek a přepínátek. Kam se podíváte, tam je něco zajímavého. Na přední straně zaujme největší displej v kategorii Pocket PC, má úhlopříčku celé čtyři palce. Pro srovnání, běžné PDA má 3,5“ či 3,8“. Pod displejem je sestava hardwarových tlačítek v nezvyklém provedení. Pětisměrný ovladač je perfektní, jednotlivé směry mají drobnou prohlubeň pro hrot pera. Tlačítko uprostřed je od pětisměrného ovladače úplně odděleno a navíc vystupuje nad úroveň okolí – tlačítko je tak konečně stoprocentně použitelné. Po obou stranách ovladače nechybí čtyři tlačítka: kalendář, úkoly, domů a kontakty. Nalevo je netypicky umístěna stavová kontrolka, vpravo si všimnete reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek
Hardwarová tlačíkata jsou vyřešena na výbornou

Podívejme se na levou stranu. V dolní části je poněkud nešťastně umístěn infraport. Při obvyklém držení PDA v levé ruce je okénko zacloněno dlaní a při vysílání je třeba vzít kapesní počítač do druhé ruky. V horní polovině je tlačítko Hold, se kterým se setkávám podruhé – jako první s tímto tlačítkem známým především z discmanů či MP3 přehrávačů přišel Acer n10. U Aceru jsem na tlačítko poněkud spílal, ovšem Toshiba mé přání vyslyšela. Acer se totiž při přepnutí tlačítka prostě vypnul. U Toshiby však při poslechu MP3 a přepnutí tlačítka Hold nedojde k vypnutí kapesního počítače, ale jen ke znecitlivění tlačítek. U hardwarových tlačítek si můžete všimnout drobných popisků (play, stop, další stopa apod.), tlačítka jsou ve Windows Media Playeru již přednasavena. Toshiba tak vychází posluchačům hudby maximálně vstříc.

Nad tlačítkem Hold je kolébkový ovladač, pro Toshibu typický. Jako náruživý čtenář eknih a internetu ji za to chválím. Nad ovladačem je pak již jen tlačítko diktafonu.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na boční stranu odhalí ovládací prvky a infraport

Neméně zajímavá je i horní hrana. Samozřejmostí je 3,5 mm stereo Jack pro připojení sluchátek či linkového výstupu. Mikrofon bývá obvykle umístěn ve spodní části, Toshiba volí horní hranu. Malé tlačítko pro zapnutí přístroje nevyčnívá nad okolí, šance nechtěného zapnutí je tedy minimální. V horní hraně se nad sebou tísní slot Secure Digital a Compact Flash. Karta Compact Flash se u Toshiby obvykle vytahuje pomocí malého špalíčku, jehož zatlačením karta povyskočí. V horní hraně je také dioda signalizující aktivované Bluetooth, netypicky v oranžové barvě. Dioda září, jen co je pravda.

Klepněte pro větší obrázek
Horní hrana: dva paměťové sloty a zářivá dioda

V levém horním rohu má své obvyklé místo velmi zajímavě provedené ovládací pero. Skládá se ze dvou částí, které se do sebe teleskopicky vsouvají. Šachta pro pero je dlouhá jen tak, aby se tam vešlo pero složené. Při vkládání dochází k zasouvání obou částí do sebe. Mechanismus v šachtě pak zajistí, že se při vytažení pero opět vysune do celé délky. Vytahování jde vcelku ztuha, s bříškem prstu si nevystačíte.

Klepněte pro větší obrázek
Pero má na vrchním konci malou plastovou zarážku

Levá část je zajímavá snad jen otvorem soft-resetu. Zato dolní hrana, tam se dějí věci! Toshiba jakoby zaslechla mé nadávky, když jsem se u modelu e755 ve spěchu přehmátnul, místo zapnutí Wi-Fi odpojil hlavní akumulátor, a tím kompletně smazal obsah celé paměti. V dolní části se sice opět nachází oba přepínače v těsné blízkosti – bezdrátová komunikace i tvrdý reset – ovšem ten nebezpečnější je již zajištěn gumovou zátkou. Bluetooth lze de/aktivovat hardwarovým tlačítkem, snazší je však ponechat přepínač v poloze On a vypínání provádět softwarově pomocí stavové ikony. Uprostřed nechybí systémový konektor a vlevo od něj konektor pro napájení.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní straně dominuje rozměrný akumulátor

Téměř polovinu zadní strany zabírá akumulátor, který je zajištěn posuvným tlačítkem. Hlavní zdroj energie je typu Li-Ion a má solidní kapacitu 1 320 mAh. V pravém horním rohu si můžete všimnout očka pro uchycení poutka.

Toshiba se po hardwarové stránce povedla, všechny ovladače jsou dobře umístěny a nic důležitého nechybí. Ještě jednou musím pochválit neobvyklé tlačítko Hold a kolébkový ovladač. Škoda jen toho pera, které jde vytahovat hodně ztuha. Toshiba má kvalitní zpracování, všechny části k sobě výborně lícují, nikde nic neskřípe ani nevrže.


Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: Toshiba, Ostatní, Rozlišení, Rozumné řešení, Everex, Dolní lišta, Obvyklé místo, Bezpečné držení, Běžná práceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

** Rheinmetall nedávno předvedl pozoruhodnou ruční palnou zbraň, která je podle všeho první svého druhu na světě ** Jde o revoluční ruční granátomet SSW40 (Squad Support Weapon 40) ** Podle komentátorů jako by z oka vypadl zbraním terminátorů pod velením Skynetu

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

** Vzhled jako tradiční hodinky a překvapivá výbava uvnitř ** S Fossil Gen 6 Hybrid změříte tep, kyslík v krvi a potěší i výdrží ** Překvapí mikrofon a podpora hlasové asistentky Amazon Alexa

Martin Miksa
Amazon AlexaFossilSmartwatch
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Huawei ukázalo hromadu nositelností. Nové hodinky z keramiky a titanu jsou na parádu i potápění

Huawei ukázalo hromadu nositelností. Nové hodinky z keramiky a titanu jsou na parádu i potápění

** Huawei kromě nové skládačky ukázalo i spoustu nositelností ** S Watch GT 3 Pro z titanu či keramiky se můžete potápět a změří EKG ** Fit 2 a Band 7 jsou základní hodinky a náramek pro sportovce

Martin Miksa
Chytré hodinkySmartwatch
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid