Toshiba Portégé G900: když VGA už nestačí

Toshiba se vrací na trh komunikátorů Windows Mobile s modelem, který přinese skvělý WVGA displej, QWERTY klávesnici, HSDPA a Wi-Fi.

Finanční výsledky za květen 2007 ukázaly, že prodeje HTC oproti loňsku o několik procent poklesly. Neznamená to nutně, že se tchajwanský výrobce potýká s problémy, ale potvrzuje se fakt, že v oblasti komunikátorů se pohybuje stále více výrobců a konkurence se zhušťuje. Jen u nás se z výrobců přístrojů s Windows Mobile můžeme setkat nejen se stále předním HTC, ale také s E-Tenem, s Asusem a proslýchá se, že se k nám chystá i Gigabyte.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším a v našich krajích dosud zcela exotickým členem této skupiny se může stát Toshiba. Zatím vyráběla především telefony pro domácí japonský trh a prodávaly se tam pod značkou FOMA. Nyní chystá návrat do světa komunikátorů a začíná se dvěma modely. Ten zajímavější může do boje s konkurencí rozhodně se vztyčenou hlavou a jeho displej současné protivníky může dokonce úplně převálcovat.

Toshiba se nezdá

Pod podobně vybaveným přístrojem bychom si nejspíš představili něco na způsob „megakomunikátorů“, s jakými jsme se už koneckonců několikrát setkali. Toshiba však nejde tímto směrem a předkládá nám naopak zařízení, které na první pohled příliš neupozorňuje a rozměrově i vzhledově se pohybuje na úrovni HTC TyTN nebo E-Tenu M700. O to více překvapí, že displej má rozlišení dokonce WVGA, tedy 800 × 480. Půjde tedy o pastvu pro oči, rozměry displeje ale pochopitelně velkému rozlišení už tolik neodpovídají. Úhlopříčka 3'' přesto slibuje, že bychom se při práci mohli obejít bez lupy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Toshiba na oficiálních fotografiích

V menu velké rozlišení znamená hlavně vyhlazené fonty a ikony, pořádně jej pak oceníme hlavně při práci s dokumenty nebo při brouzdání na internetu. Většina stránek je uzpůsobena pro rozlišení o šířce 1024 nebo menší a pokud tedy v prohlížeči nastavíme zobrazení na 75% původní velikosti, obejdeme se konečně při prohlížení webu bez nutnosti horizontálního skrolování. Můžeme ale hádat, že v takovém případě už by slabší oči mohly mít se čtením problémy. Dále by přístroj prý měl jít snadno ovládat pomocí prstů, že by další reakce na iPhone?

Malý těžký všeuměl

Kromě dominantního displeje se do těla o rozměrech 119 × 61 × 21,5 mm vešla i klávesnice QWERTY a hmotnost telefonu tak nabývá poměrně vysoké hodnoty - 198 gramů. Na přední straně displej nechal prostor ještě funkčním tlačítkům vespod a klávese pro rychlé spuštění webového prohlížeče a kamerce pro videohovory v horní části. Na pravém boku se nachází konektor 2,5mm jack a slot pro paměťové karty miniSD, do kterého pasuje i typ SDIO. Obě zdířky jsou utěsněné gumovou krytu. Na spodní stěně je klasický miniUSB konektor, tlačítko pro zapnutí přístroje pak na horní plošce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie amerického FCC zachytily scanner otisků prstů na spodní straně vysunuté klávesnice

Přestože telefon byl poprvé uveden už v únoru na 3GSM, výrobce si stále nechává údaje o použitém procesoru pro sebe. Očekává se typ Intel PXA272 taktovaný na 416 MHz. Bude pohánět systém Windows Mobile 6, který pro svůj běh zabere část z obou pamětí RAM a ROM s kapacitou 64 MB, resp. 128 MB. Tradičně kvalitní podporu multimédií obstará samotný systém, případně dodatečné aplikace. Fotky pořídí čočka dvoumegapixelového fotoaparátu.

Telefonní část přístroje je na tom perfektně. Jedná se o třípásmový telefon s takřka kompletní podporou dat druhé i třetí generace. Nechybí tedy EDGE ani HSDPA. Toshiba se rovněž pochlubí podporou datového telefonování, ovšem zřejmě jen přes Wi-Fi. Přenosy poskytované mobilními operátory pro datové volání dokáže využít Skype pro Windows Mobile, se kterým by G900 neměl mít problém. S okolím se komunikátor dorozumí pomocí Bluetooth nebo kabelu miniUSB. Něčím novým je funkce snímání otisků prstů, kterou u komunikátorů příliš často nevídáme. Majiteli umožní přístroj spolehlivě zabezpečit.

S chutí do Evropy

Rozlišení WVGA může posunout možnosti Windows Mobile zase o kus dál. Stejné displeje nyní používají například přístroje UMPC a to je přitom úplně jiná kategorie. V případě Toshiby jde sice o displej nevalných rozměrů a jistě by takové rozlišení slušelo spíše třeba HTC Advantage, přesto si novinka z Japonska určitě najde řadu ostrozrakých zájemců, pro které jsou kompaktní rozměry prioritou. Uvedení přístroje na evropský trh by mělo proběhnout během léta, a to za cenu dosud nezveřejněnou. Nic nevíme ani o případné dostupnosti u nás, prozatím s ní ale příliš nepočítáme.

Toshiba Portégé G900 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 119 x 64 x 21,5 mm, 198 g
 • podpora sítí: GSM (900/1800/1900 MHz), WCDMA (2100 MHz)
 • datové přenosy: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
 • konektivita: Wi-Fi, Bluetooth, miniUSB
 • operační systém: Windows Mobile 6 Professional
 • procesor: Intel PXA272 416 MHz
 • paměť: 128 MB ROM, 64 MB RAM, slot pro paměťové karty miniSD
 • displej: 3,0'', aktivní TFT, rozlišení WVGA (480 × 800 bodů), 65 tisíc barev
 • fotoaparát: rozlišení 2Mpx, video
 • hudba a video: přehrávač hudby a videa, stereo 2,5mm jack konektor
 • výdrž: 260 hodin v pohotovosti, 260 minut hovoru
Diskuze (17) Další článek: T-Mobile: Surf+ na 3 měsíce zdarma

Témata článku: Toshiba, Smartphony, Windows, Software pro mobily, Nest, Apple iPhone 4GB, HTC Tytn, Port, Bluetooth mini, VGA


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95