BlackBerry Priv

BlackBerry Priv

BlackBerry KeyOne má klasickou konstrukci, nic se nikde nevysouvá, klávesnice leží přímo pod displejem.

BlackBerry KeyOne má klasickou konstrukci, nic se nikde nevysouvá, klávesnice leží přímo pod displejem.

Zatím poslední smartphone značky, BlackBerry Key2 LE, už bude brzy čtyři roky starý

Zatím poslední smartphone značky, BlackBerry Key2 LE, už bude brzy čtyři roky starý

14
Fotogalerie

Toto byly největší legendy BlackBerry. Značku definovala klávesnice a pak ji i pohřbila

  • BlackBerry, to jsou legendární smartphony s QWERTY klávesnicí
  • Značka zažila strmý vzestup i pád na absolutní dno
  • Ke vzkříšení nedošlo ani po přechodu na Android

Kanadská značka BlackBerry se u mnohých uživatelů nesmazatelně zapsala do jejich mobilní historie. Firma začala mobilní zařízení chrlit do světa v roce 1999, byť pod názvem RIM (Research in Motion) existovala již od roku 1984. Nejprve se jednalo o pagery, poté přišly na řadu komunikátory a telefony s černobílým, posléze s barevným displejem.

Už tehdy ale byla stěžejním prvkem všech zařízení samostatná a prostorná QWERTY klávesnice, která je do dnešních dní jednoznačným poznávacím znamením. Když vidíme u telefonu QWERTY klávesnici, skoro každého jako první napadne spojitost s touto legendární značkou. Ta se ve své době vyhřívala na výsluní, nejen díky klávesnici, ale také díky pokročilému šifrování a moderním službám. Už od počátku si tak značka budovala reputaci zejména mezi politiky a firemními manažery, kteří přicházeli do kontaktu s citlivými a utajovanými informacemi.

Trailer na chystaný film mapující vzestup a zkázu BlackBerry:

Rok 2012 znamenal pro BlackBerry největší slávu, kdy na celém světě používalo telefony této značky až 80 milionů uživatelů. Marketshare značky byl v USA okolo padesáti procent, z globálního pohledu výrobci patřilo 20 % mobilního trhu! Tehdy se však jednalo o zařízení s vlastním uzavřeným systémem, což byla velká slabina oproti nastupující konkurenci. Dařilo se, jak Androidu, tak zejména iPhonu. Ten přišel na trh v roce 2007, a zcela změnil smýšlení lidí. Proč chtít klávesnici pod displejem, když si ji můžete zobrazit na dotykovém displeji, a jen v případě potřeby?

BlackBerry s odpovědí na iPhone přispěchal až v roce 2013. V telefonech začal nabízet zcela přepracovaný BlackBerry OS 10 s částečně dotykovým ovládáním, kterým chtěla značka opět vydobýt post světové jedničky. Ovšem systém dostával funkční aktualizace jen po dobu tří let. Už od roku 2015 bylo jasné, že je BB OS 10 v jakési hibernaci. Dostával jen nutné záplaty a bezpečnostní aktualizace, a neaktivní vývoj znamenal i trvalý pokles uživatelů.

Zkázu značky předznamenala premiéra iPhonu

Souběžně však značka začala nabízet i první smartphony s Androidem, aby alespoň částečně držela tempo s konkurencí. Jenže už od roku 2013 bylo jasné, že finančně na tom firma není zrovna dvakrát nejlépe. Od roku 2016 tak zařízení značky BlackBerry začala pod licencí vyrábět firma TCL. Soustředila se čistě na Android se softwarem Blackberry, který mateřská firma jinak nabízela samostatně. 

Novinky však na trhu nedokázaly prorazit, hrály na nostalgickou notu, ale nedokázaly přijít ani s odladěnou konstrukcí. Některým telefonům se odlepoval displej, jiným zase odpadávala tlačítka. Úplně posledním modelem značky z éry TCL byl BlackBerry Key2 LE, po němž však licencování skončilo. Novou licenci získala v roce 2020 firma OnwardMobility, která dva roky slibů nedokázala přetavit ve finální produkt. A s tím sága BlackBerry definitivně skončila. Na jaká zařízení vzpomínáme dodnes?

Na dalších listech zavzpomínáme na nejznámější BlackBerry první generace.

Pokračování 2 / 5

Legendy značky BlackBerry

BlackBerry 7230 (2003)

BlackBerry z mobilního „pravěku“, které ještě nemělo novodobé logo s ostružinou. To byl BlackBerry 7230. Jednalo se o jeden z prvních komunikátorů značky, který dostal do výbavy „velký a kvalitní“ barevný displej. Telefon podporoval Javu a dokázal otevírat kancelářské dokumenty.

Klepněte pro větší obrázek

Interní paměť měla 16 MB, operační paměť telefonu byla 2 MB. Pokud vás tyto údaje zarážejí, vězte, že se z dnešního pohledu jedná o 20 let staré mobilní zařízení. Anténa byla integrovaná, a ve své době zařízení konkurovalo platformám Palm OS, Pocket PC a Symbian. A kde je jim dnes konec...

BlackBerry Pearl 8100 (2007)

Jedním z prvních BlackBerry zařízení v Česku byl model BlackBerry Pearl 8100. Právě ten odstartoval budoucí podporu služeb BlackBerry u všech operátorů v Česku. Telefon se snažil vypadat co možná nejblíže klasickému telefonu, ovšem klávesnice byla QWERTY. Tlačítka však byla hodně namačkané na sobě, každé z nich napsat dva znaky. Podle toho, na které straně jste jej stiskli.

Klepněte pro větší obrázek

O výkon se staral 300MHz procesor, v telefonu běžel systém BlackBerry OS 4.5. Uživatelé u telefonu vyzdvihovali stabilitu systému i výdrž na jedno nabití. Na druhou stranu byl občas znát nedostatečný výkon procesoru a ani kvalita zpracování telefonu nebyla příkladná. Zadní kryt měl dost vekou vůli. V roce 2010 se první generace dočkala nástupnického modelu Pearl 9100.

BlackBerry Storm 9500 (2008)

První rychlou odpovědí na iPhone byl ve své době BlackBerry Storm. Telefon s „klikacím“ displejem. Značka chtěla přemostit staré a nové technologie a krutě se ji to vymstilo. Telefon sice nabídl na svou dobu velký 3,25" dotykový displej, ovšem technologie „SurePress“ znamenala, že celý displej byl jedno velké tlačítko. Pod displejem byla vrstva mechanických přepínačů, které jste museli fyzicky stisknout přes displej, takže byla zpětná odezve stejná (zvuk dokonce ještě hlasitější), jako u fyzické klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek

Nápad to byl skvělý, v praxi však bylo rychlé psaní na telefonu prakticky nemožné. Displej navíc na psaní reagoval s velkým zpožděním. Další znak jste mohli napsat až poté, co se ten předešlý „vrátil“ do původní polohy. Ne, softwarem prostě hardwarovou klávesnici nenahradíte. A BlackBerry Storm se to musel naučit tou těžší cestou.

Pokračování 3 / 5

BlackBerry Curve 8520 (2010)

BlackBerry Curve 8520 patří mezi nejúspěšnější modely značky BlackBerry všech dob. Spojil všechny výhody platformy BlackBerry s (konečně) slušnou cenou, kterou dokázal zaujmout novou uživatelskou skupinu. Telefon padl příjemně do ruky a dobře se ovládal.

Klepněte pro větší obrázek

Ve své době telefonu chyběla GPS, na druhou stranu jsme postrádali i nějakou kvalitní navigaci, která by v systému běžela. Obchod BlackBerry App World byl u nás totiž v té době nedostupný. Jinak byl ale systém vyladěný a samozřejmě se vše soustředilo na využívání služeb BIS (BlackBerry Internet Services) a BES (BlackBerry Enterprise Server). BlackBerry Curve však nebyl jeden, v následujících letech se jednalo o zcela samostatnou řadu, ve které byla zařazena více než desítka modelů.

BlackBerry Torch 9800 (2010)

BlackBerry Torch zkombinovalo dotykový displej s výsuvnou konstrukcí. Displejový panel měl rozlišení 640 × 480 pixelů a jemnost 250 ppi, pod nímž byly umístěny hlavní ovladače a optický trackpad. Jakmile se displej vysunuli nahoru, zpřístupnila se QWERTY klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek

Možná si z těch dob pamatuje návazné modely Toch 9810, 9850 a 9860, u kterých se však výbava v zásadě nijak moc neměnila. Tou největší změnou byla ve všech případech úhlopříčka a rozlišení displeje.

BlackBerry Bold 9900 (2011)

Bold byl jeden z nejoblíbenějších modelů BlackBerry, který výrobce často aktualizoval. My si do přehledu vybíráme BlackBerry Bold 9900 z roku 2011. Ve své době se jednalo o nejtenčí telefon značky vyrobený z nerez oceli. VGA displej měl sice úhlopříčku jen 2,8 palce a rozlišení VGA, byl však dotykový a měl slušnou jemnost. Jednalo se tak o jeden z mála dotykových telefonů, které měly pod displejem i fyzickou klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek

Byznysově laděný smartphone však srážela nízká kapacita baterie (1 230 mAh) a vysoká pořizovací cena. Na jednu stranu jste měli v ruce špičkový komunikátor se systémem BlackBerry 7 a s výbornou klávesnicí a trackpadem, na straně druhé tu byl 5Mpx fotoaparát bez autofocusu. Malý displej také nebyl zrovna ideálním společníkem pro multimédia. Hlavní bylo psaní textů a synchronizace e-mailů. iPhonu byl však v té době už mnohem dále.

Druhá generace BlackBerry se datuje od nástupu systému BlackBerry OS 10. Na tyto modely se podíváme na dalších listech.

Pokračování 4 / 5

BlackBerry Z10 (2013)

BlackBerry Z10 byl prvním telefonem s operačním systémem BlackBerry OS 10. 4,2" dotykový displej měl rozlišení 1 280 × 768 pix, 2Mpx selfie doplnila zadní 8Mpx kamerka. Výkon telefonu nebyl z dnešního telefonu nijak velký. Dvoujádro o taktu 1,5 GHz doplnila 2GB RAM a 16GB úložiště, které jste rozšířili microSD kartami.

Klepněte pro větší obrázek

Ve své době BlackBerry vědělo, že musí uvést na trh telefon s dotykovým displejem. Modelu Z10 tedy chyběla notoricky známá klávesnice, ale když se dostal na trh, působil přeci jen trochu zastarale. Navíc, i úvodní cena 15 tisíc byla na to, co telefon dokázal, hodně nadsazená. I přesto však stojí ze zmínku, že telefon dokázal instalovat a spouštět aplikace, které nevyžadovaly Google služby ani Google Mapy.

BlackBerry Passport (2014)

Tuhle legendu od BlackBerry jste si, buď od prvních minut zamilovali, hned ji od prvního pohledu nenáviděli. Netradiční „placka“ BlackBerry Passport dostala velký 4,5" čtvercový displej s rozlišením 1 440 × 1 440 pix, pod nímž byla hodně do šířky roztažená třířádková QWERTY klávesnice. Telefon měl 13Mpx hlavní foťák, 2Mpx selfie a 3 450mAh baterii. O výkon se staral Snapdragon 801 s 3GB RAM.

Klepněte pro větší obrázek

Telefon však neseděl v rukách každému, byl neforemný a těžký. Víceméně exot, kterého jsme nesměli objednávat dříve, než jste si jej osahali ve skutečnosti. Ani jeho foťák nás v dobové recenzi příliš nepřesvědčil. I přesto jsme jej ale označili za „nepostradatelného pracovního společníka“, u něhož jste museli překousnout pořizovací cenu přes 17 tisíc korun.

BlackBerry Porsche Design P'9983 (2014)

Pod taktovkou designového studia Porche Design vznikly tři telefony, my si ukážeme poslední z nich. Právě jím firma ukázala, že není až tak konzervativní, jak by se se mohlo zprvu zdát. Výbavu telefonu podědil po BlackBerry Q10, o ní tu ale v žádném případě nešlo.

Klepněte pro větší obrázek

Mnohem důležitější byly u tohoto luxusního smartphonu ostře řezané rysy, skleněná klávesnice, ocelový rámeček, minerální sklo kryjící displej či safírové sklo na zadním 8Mpx fotoaparátu. Zadní kryt ze skelných vláken jste mohli nahradit za dokoupený kožený kryt baterie. Ve své době stál telefon postavený na „obyčejném“ BlackBerry Q10, přes 40 tisíc korun!

BlackBerry Classic (2014)

BlackBerry Classic mělo v roce 2014 znamenat návrat ke kořenům. Telefon dostal 3,5" displej s rozlišením 720 × 720 pix, pod nímž byla čtveřice tlačítek, trackpad a prostorná čtyřřádková klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparáty měly rozlišení osm a dva megapixely, výkon obstarával 1,5GHz procesor s 2GB RAM. Nástupce modelu Bold 9900 přešel na novou verzi systému BlackBerry OS 10, který dokázal spouštět i vybrané aplikace pro Android.

BlackBerry Leap (2015) 

BlackBerry na jednu stranu dlouhodobě upřednostňovalo svůj vlastní systém, bezpečnost a QWERTY klávesnici, jenže se po očku dívalo i na konkurenci. Vůbec posledním modelem s BlackBerry OS 10 tak byl model BlackBerry Leap, který, jako by snad ani pod značku nepatřil. Klávesnice zmizela, tenké kovové tělo nahradil plast. I přesto, že Leap nabídl stejný základní hardware jako dva roky starý BlackBerry Z30, jeho procesor byl o dost pomalejší.

Klepněte pro větší obrázek

Vyšší bezpečnost nebo bonusové funkce? Ty běžný uživatel, pro něhož byl tento levnější model, neřešil. Mnohem palčivější byla pomalost celého systému, který se dal srovnat s levnými Androidy. Zlomili nad ním hůl i fanoušci značky, a to o lecčems vypovídá...

V poslední fázi BlackBerry přešlo na Android a na licencování výroby, ani to však značce nepomohlo.

Pokračování 5 / 5

BlackBerry Priv (2015)

Znovuzrození značky BlackBerry řídila prvotina s Androidem, BlackBerry Priv. Telefon to vzal pěkně od podlahy. Dostal špičkový zakřivený AMOLED displej, k němuž přidal výsuvnou čtyřřádkovou QWERTY klávesnici. Výkon zajišťoval Snapdragon 808 s 3GB RAM, na zádech čekal 18Mpx fotoaparát. V telefonu běžel po aktualizaci Android 6.0 Marshmallow, baterii o kapacitě 3 410 mAh jste dobili maximálně 18 Watty. 

Klepněte pro větší obrázek

Jenže i tentokrát se na přetřes dostala kvalita zpracování, nejen samotných krytů, ale také nejistého vysouvacího mechanismu. A to jsme ještě nezmínili to, že některým uživatelům vypadla tlačítka z klávesnice. Prostředí bylo místy zpomalené, aplikace občas nereagovaly, baterie se rychle vybíjela a telefon byl dražší, než konkurenční high-end Androidy s větším výpočetním výkonem. 

BlackBerry KeyOne (2017)

Pokud pomineme nelogické prohození bočních tlačítek a hmotnost telefonu, byl BlackBerry KeyOne na svou dobu výkonný telefon se špičkovou klávesnicí. Bez ni by se jednalo jen o tuctový smartphone. V Androidu 7.1 jsme obdivovali zejména zlepšováky a zabezpečení od BlackBerry, zejména informační centrum BlackBerry Hub. Jednalo se také o vůbec první novinky, ve které měla prsty společnost TCL.

Klepněte pro větší obrázek

Jenže, telefon postavený na Snapdragonu 625 se dost často zadýchával, a paradoxně mu škodilo i to, že byl jediný svého druhu. A to nemluvíme o ceně, která z telefonu dělala punc exkluzivního zboží, jenže jej v testech nebylo s čím srovnat. Ale pak tu byla i „legendární“ neodolnost telefonu. Stačilo abyste s ním lehce klepli, a vypadl z něj displej...

BlackBerry Key2 LE (2018)

BlackBerry Key2 LE byl úplně poslední model značky, která na klávesnici lpěla natolik, že ji nakonec přivedla k záhubě. Poslední model přišel s nižší koncovou cenou a s několika ústupky. Displej měl i nadále netradiční formát pro sledování videí, klávesnice přišla o legendární trackpad, a focení a natáčení videí jste si u telefonu moc neužili.

Klepněte pro větší obrázek

Důležitými prvky byly špičkový software s vysokým zabezpečením, ve své době jsme telefon chválili i za podsvícenou klávesnici s rychlými zkratkami. V posledním zařízení značky běžel operační systém Android Oreo 8.1, o výkon se staral Snpadragon 636 se 3GB operační pamětí. V základu byl telefon nabízen s 32GB úložištěm, 4GB RAM a slotem pro jednu SIM. Za necelou pětistovku jste dostali navíc DualSIM a 64GB interní paměť. I přesto, že telefon ve své době prakticky neměl žádnou přímou konkurenci, znamenal jen derniéru kdysi legendární značky BlackBerry.

A na který telefon značky BlackBerry s nostalgií vzpomínáte vy?

Určitě si přečtěte

Články odjinud