Výdrž smartphonů na jedno nabití je i po letech stále nedostatečná. Ví to samozřejmě i Google, podle něhož je prvním krokem snížení využívání baterie, a to v osmi krocích. Hlavní roli v tom hraje displej, který je jedním z největších žroutů energie ve smartphonu. Základem je časový limit displeje, který bývá od výroby nastavený na 30 sekund. Pokud však displej telefonu při čtení textů rychle zhasíná (a detekce sledování displeje nefunguje stoprocentně), je možné, že jste časový interval displeje dočasně prodloužili, ale nevrátili zpět. A pokud je už teď telefon opět na půlminutě, můžete dobu aktivace displeje snížit ještě na polovinu.
Tipy od Googlu, jak z baterie Androidu dostat maximum – zkraťte interval displeje, zapněte adaptivní baterie, odinstalujte aplikace, které výrazně využívají baterii a přepněte na tmavý systémový režim
Zamyslet se musíte také nad jasem displeje. Pomůže jeho snížení nebo rovnou nastavení jasu na automatiku. I to je defaultní nastavení Androidů, v různých světelných podmínkách však mohou uživatelé upřednostnit manuální jas, pokud např. automatika na slunci nenastaví dostatečný jas. Displej počtvrté, konkrétně v návaznosti na tmavý systémový režim. Ten prokazatelně šetří baterii, ale jen u telefonů s AMOLED displeji. Pokud má smartphone klasický LCD panel, zapnutí tmavého režimu se v jeho výdrži nijak neodrazí.
Nejen displej, ale i další funkce
Další čtyři rady se týkají dalších funkcí telefonu. Google zmiňuje Adaptivní baterii. Jedná se o funkci, která je v systému někdy hodně schovaná, a která „prodlouží životnost baterie v závislosti na používání telefonu“. A u baterie ještě zůstaneme, protože ve statistikách baterie se dozvíte, které aplikace a funkce systému nejvýrazněji vybíjejí baterii. Google radí tyto aplikace nepoužívat, za nás však existují různé alternativní možnosti, např. režim spánku, který u aplikace omezí využití na pozadí. A pokud je daná aplikace extrémně náročná na baterii, odinstalujte ji a zkuste najít vhodnější náhradu.
Prodloužení výdrže pomůže i vypnutí zvuků nebo vibrací klávesnice. Za nás bychom určitě vypnuli zvuky, protože vibrace mohou při přesném psaní přijít vhod, pokud však na telefonu často píšete, vypnutí vibrací může ušetřit cenná procenta baterie. Osm rad pro úsporu baterie uzavírá vymazání nepoužívaných účtů z telefonu. Každý přidaný účet pravidelně synchronizuje data, a pokud jej nepoužíváte, je tato synchronizace už z principu zbytečná.
Google na závěr přidává i další tipy na úsporu baterie v Androidech, které však už nejsou příliš užitečné Týkají se totiž přímo omezení využívání telefonu, u něhož byste neměli dlouho používat aplikace, dlouho fotit, streamovat hudbu, sledovat videa nebo využívat navigaci. V neposlední řadě pomůže i úsporný režim, ať už jeho základní varianta, která omezí funkce telefonu tak, že to často ani nepoznáte, nebo jeho extrémní verze, která je důležitá v době, kdy za každou cenu potřebujete být na telefonu k dispozici.
Zdroj: Google Podpora via Sun