Toto je pět věcí, kterými Steve Jobs navždy změnil mobilní svět

  • Už je tomu více než 10 let od smrti Steva Jobse
  • Změnil svět hned několika revolučními produkty
  • Nyní se posmrtně dočkal udělení nejvyššího ocenění od prezidenta USA

Apple iPod a iTunes

Když se Jobsovi podařilo nabourat celý průmysl, psal se rok 2001. A jednalo se o příchod přehrávače iPod. Ten se dostala trh v době rozvíjejícího se boomu přenosných přehrávačů, nicméně Apple rychle ovládl trh. Zařízení totiž bylo na tehdejší dobu kompaktní a přesto nabízelo kapacitu pro uložení až 1 000 skladeb v CD kvalitě.

Klepněte pro větší obrázek
Apple iPod na svou dobu přinesl nečekaně kompaktní rozměry se kterými sliboval uložení až 1000 hudebních skladeb

Přehrávač se velmi rychle stal hitem, což nakonec vyústilo v představení dalších modelů, které byly menší nebo časem dostaly dotykový displej. K iPodu však Steve Jobs přidal i program iTunes pro nákup hudby v digitální podobě, který víceméně rozjel trend opouštění od prodeje fyzických nosičů. Kromě toho se iTunes používalo i k přenosu dat do iPodu.

Shodou okolností zrovna letos po více než dvaceti letech firma tuto řadu produktů ukončila a přestala vyrábět nové kusy. Poslední vyrobené kusy iPodu Touch 7. generace se tak doprodají, a jeho kapitola definitivně skončí.

Apple iPhone

Dalším produktem, kterým Steve Jobs opět změnil mobilní svět, bylo představení prvního iPhonu v roce 2007. Ten do trhu telefonů s tlačítky a krkolomnými operačními systémy přišel s dotykovým displejem, který se ovládal pouze vašimi prsty. Vytřel tak zrak i konkurenci, která k dotykovým panelům potřebovala stylus. 

Klepněte pro větší obrázek
První iPhone byl malý a, pohledem dnešní doby, se směšnou výbavou. Přesto způsobil mobilní revoluci, která nemá obdoby

Telefon byl revoluční zejména svou jednoduchostí a celkově svou filozofií, kdy se obešel prakticky bez tlačítek. Apple musel vymyslet intuitivní ovládání, grafické rozhraní i některá gesta, která známe dodnes. Například i automatické zhasnutí displeje při hovoru, tehdy nebylo nic běžného. 


Nejoblíbenější Apple iPhony

Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 54 obchodů za ceny od 18 990 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 11 64GB Apple iPhone 11 64GB
nabízí 72 obchodů za ceny od 11 940 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 mini 128GB Apple iPhone 13 mini 128GB
nabízí 51 obchodů za ceny od 16 372 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 Pro 128GB Apple iPhone 13 Pro 128GB
nabízí 71 obchodů za ceny od 25 176 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené Apple iPhony


To vše, navzdory jeho některým technickým omezením jako byla absence GPS, MMS či 3G konektivity, nakonec stejně stačilo k tomu, aby se z telefonu stal hit. Dokonce takový, že v podstatě započal celou vlnu smartphonů v podobě, jak je známe dnes. Novodobé smartphony jsou samozřejmě nesrovnatelně lepší, než první iPhone, ovšem některé jeho původní myšlenky ve smartphonech žijí dodnes.

Apple App Store

Apple iPhone měl však první rok na trhu velké omezení - nedostatek obsahu. A právě to změnila v roce 2008 další velká novinka, kterou Steve Jobs představil - App Store. Stejně jako roky předtím Apple rozjel s iTunes trh s digitálním prodejem hudby, App Store byl obchod, kde mohli zákazníci stahovat aplikace do svého telefonu. 

Klepněte pro větší obrázek
V den spuštění nabízel App Store pouhých 500 aplikací. Dnes jich má 2,5 milionu a iPhone byste si bez něj nedovedli představit

O tom, že šlo o trefu do černého, svědčil i zájem, jak vývojářů, tak zákazníků. Ostatně, nabídka titulů se z původních 500 v den uvedení na trh rozrostla do dnešní doby až na ohromných 2,5 milionu aplikací. Každý den přitom dojde k ohromným počtům stažení a nákupů aplikací, a Applu se v podstatě podařilo tímto krokem vybudovat úplně nový digitální trh. 

V dalších letech Apple rozšířil App Store o svou verzi pro Mac a později také pro hodinky. Dnes však App Store zdaleka není jediný. Například jeho největší konkurent Google přišel se svou variantou ve stejný rok jako Apple, jen o několik měsíců později. Dá se tedy říci, že App Store vyšlapal cestičku i dalším, nejen mobilním, aplikačním obchodům.

Apple iPad

Další velká věc, se kterou se Steve Jobs zapsal do historie, přišla v roce 2010, kdy byl představen první iPad. Tablety už v té době existovaly a už představení prvního iPhonu přivedlo některé výrobce k nápadu na zvětšení telefonů do velikosti tabletu. iPad na to šel ale opět trochu jinak, Apple nechtěl, aby šlo jen o přerostlý iPhone, ale aby měl i kompletně přepracované prostředí přizpůsobené velké ploše.

Klepněte pro větší obrázek
V roce 2010 Steve Jobs ukázal iPad, který opět ovlivnil celý segment tabletů (obr.: Wikipedie)

Přišel s velkým 9,7“ displejem, tedy úhlopříčkou, kterou Apple držel dlouhé roky. Důležitá pro Apple byla také dlouhá výdrž a jednoduchý systém, což byly jedny z důvodů, proč se z iPadu stal opět hit a znovu definoval směr další kategorie produktů. Ani první tablet od Applu však nebyl bezchybný. Postrádal dokonce i zadní kamerku. 

Vše ale Apple rychle dohnal s následujícími generacemi. Navzdory jiné úhlopříčce iPad sdílel systém iOS spolu s iPhony. Velká filozofická změna pak přišla v roce 2019, kdy Apple systémy oddělil a vznikl iPadOS. To vše je pravděpodobně součástí dlouhodobé strategie, v rámci které se Apple z iPadu snaží udělat plnohodnotnou náhradu počítače. Android výrobci se snaží o to stejné, ale nejsou tak jednotní a úderní jako Apple.

Nová filozofie telefonů

Přínos a vliv Steva Jobse na svět mobilních telefonů nejde shrnout jen iPhonem, to by bylo velmi zjednodušené. Jobsovi, který byl téměř posedlý detaily, se podařilo s iPhonem daleko víc. Telefon se totiž po pár letech, zejména s příchodem iPhonu 4, etabloval jako prémiové zařízení a celkově s ním americký gigant zvýšil tlak na ostatní výrobce, což je ukázkou dnešního precizního zpracování telefonů.

Klepněte pro větší obrázek
První iPhone definoval novou filozofii ovládání, kterou smartphony drží dodnes.

Tím, že z telefonu odstranil tehdy nepostradatelnou fyzickou klávesnici, navíc Apple, jednak změnil styl používání telefonů, ale i jejich využití. Bez limitu v podobě fyzických tlačítek bylo totiž možné lépe přizpůsobit rozhraní telefonu pro každou z funkcí či pro konkrétní aplikace, což vedlo k tomu, že dnes jsou z telefonu univerzální, víceúčelová zařízení, u nichž je volání a psaní jen jednou z elementárních funkcí. To vše i díky obchodu s aplikacemi.

Zasloužená medaile

Samozřejmě seznam věcí, kterými Steve Jobs změnil či ovlivnil svět je spousta i mimo mobilní svět, ať už jde o počítače Macintosh v 80. letech minulého století, či studio Pixar, které způsobilo přelom v animovaných filmech. Až nyní, více než 10 let po jeho smrti, se však Steve Jobs dočká obrovského ocenění. Americký prezident Biden totiž uvedl, že bude Jobs posmrtně oceněn nejvyšším vyznamenáním, jaké může občan USA získat - prezidentskou medailí svobody. 

Klepněte pro větší obrázek
Joe Biden nyní Stevu Jobsovi posmrtně udělil prezidentskou medaili svobody. (obr.: Wikipedie)

Jak uvedl Bílý dům v oficiálním prohlášení, obdrží ji in memoriam 7. července 2022 jako ocenění za jeho vize, představivost a kreativitu, které vedly k vynálezům, které změnily a stále mění způsob, jakým svět komunikuje, a také transformují počítačový, hudební, filmový a obecně trh bezdrátových technologií.

Takto Apple představil nejnovější iPhone 13 Pro:

Diskuze (93) Další článek: První plody spolupráce s Leicou. Nová řada Xiaomi 12S je napěchovaná fotonovinkami a skvělým hardwarem

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, iPhone, Android, GPS, Apple App Store, USA, iPad, Historie, iTunes, iPod, Steve Jobs, Ocenění, Joe Biden, MMS, Telefon, Wikipedia, IPod Touch, Používání telefonů, App Store, Mobilní svět, MAC, Pixar, Macintosh, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Posílejte data bezpečněji. Jak používat ZIP s heslem ve Windows, Linuxu a macOS

Posílejte data bezpečněji. Jak používat ZIP s heslem ve Windows, Linuxu a macOS

Stále existují situace, kdy potřebujete poslat určitá data či citlivé dokumenty méně bezpečnou cestou. Naučte se vytvářet archivy chráněné heslem, je to snadné.

Jiří Kuruc
NávodyTipy
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Programování elektroniky: Jak funguje obrazovka na té nejnižší úrovni. Rozpohybujeme 64 světýlek

Programování elektroniky: Jak funguje obrazovka na té nejnižší úrovni. Rozpohybujeme 64 světýlek

** Oživíme v Arduinu surovou matici 64 světýlek LED ** Bude to taková zmenšenina třeba vašeho televizoru ** Vyzkoušíme si bodové a řádkové progresivní skenování

Jakub Čížek
ArduinoPojďme programovat elektroniku