TouchFLO: tam, kde Microsoft selhal

Pánům v HTC se nelíbilo standardní prostředí Windows Mobile, a tak vzniklo TouchFLO. Gesta a efekty bez stylusu.

Společnost HTC do svých komunikátorů začala integrovat vylepšené uživatelské rozhraní TouchFLO, které se vůbec poprvé objevilo v komunikátoru HTC Touch. Později byla nabídka rozšířena o další dva modely, Touch Dual a Touch Cruise. Tato trojice je v současné době vybavena plnohodnotným TouchFLO. Některé další telefony, jako například HTC Kaiser, nabízejí jen základní funkce TouchFLO a jsou ošizeny o rotační kostku či pokročilé aplikace s podporou gest, nicméně i do nich je možné neoficiální cestou plnohodnotnou verzi dostat, zasloužila se o to početná komunita uživatelů xda-developers.com.

HTC Touch nabízel první generaci této technologie, po uvedení Dualu přišla řada vylepšení a nových aplikací, které se objevily i v Touch Cruise, zatím posledním zařízení z rodiny “touch“ komunikátorů. V budoucnu by se plnohodnotné TouchFLO mělo objevit i v HTC X7510 Advantage, zatím ale není jasné, zda se vůbec X7510 u nás bude prodávat. První generace TouchFLO se nesetkala s příliš kladným hodnocením, rotační kostka brzy omrzela a další funkce už nebyly tak revoluční; s příchodem druhé generace výrobce rozhraní vylepšil, a dle mého názoru je inovace zdařilá. Spousta nabídek a tlačítek je uzpůsobena pro snadné ovládání pomocí prstů, gesta znatelně urychlují práci v nabídkách a celkově působí TouchFLO druhé generace kvalitně. Samozřejmě nenabízí takový komfort, jako uživatelské prostředí iPhonu, je ale dobře, že se výrobci Windows Mobile komunikátorů snaží ulehčit uživatelům práci se systémem a optimalizovat prostředí pro ovládání pomocí prstů, u „touch“ komunikátorů budete stylus vytahovat mnohem méně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rodina “touch“ komunikátorů se brzy rozroste o další přístroje

Vylepšená obrazovka Dnes

Každý model ze série “touch“ poznáte na první pohled podle Home pluginu na obrazovce Dnes. Ten je v základní verzi rozdělen do čtyř záložek, které nabízejí specifické nabídky, jako například aktuální datum a čas, počasí, zástupce, informace o zmeškaných hovorech či nepřečtených zprávách. Neoficiální cestou je dokonce možné Home plugin rozšířit až na šest záložek, do kterých si uživatel může přidat vlastní položky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Počasí, hodiny, zástupci, HTC Home toho ale umí mnohem více

Mírně upravená je i statusová lišta v horní části displeje, v té se stejně jako u klasických kapesních počítačů, zobrazují ukazatele signálu, stavu baterie či nastavení hlasitosti. TouchFLO ale přidává funkci zoom, která po kliknutí do této oblasti zobrazí v bublině všechny ikony zvětšené. Podobně je přepracovaná i nabídka Start, která oproti té klasické zobrazuje větší položky a ikonky; pro obsluhu tedy není vůbec nutné vytahovat stylus. Komu by toto zvětšení nevyhovovalo, může jej v nastavení vypnout a používat klasické rozložení systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zvětšené ikonky se zobrazí v bublině; upravená je i nabídka Start

Nový skin nabízí rovněž aplikace Telefon, pomocí které můžete vytáčet telefonní čísla, vyhledávat v kontaktech nebo listovat v historii hovorů. Velice pěkně výrobce upravil klasické Kontakty. Standardní skrolovací lištu, kterou najdeme u jiných Windows Mobile komunikátorů, výrobce nahradil abecedním seznamem. Pokud do této oblasti položíte prst, můžete tahem vybrat začínající písmeno požadovaného kontaktu, pro posun lze použít i tahy prstem, čím intenzivněji prstem po displeji táhnete, tím rychleji se začnou kontakty skrolovat. Tuto funkci lze všeobecně použít ve všech nabídkách systému, ve kterých se zobrazuje lišta s posuvníkem, typicky je to třeba Internet Explorer, e-mailový klient nebo nabídka programů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nový kabátek aplikace Telefon; vylepšení se dočkaly i Kontakty

S gesty nejdál dojdeš

Pokud kdekoliv v systému potáhnete prstem po displeji od dolní části směrem nahoru, objeví se rotační kostka, jejíž zobrazení je doprovázeno efektní animací. Opačným tahem kostku opět skryjete; i když, ono se vlastně tak úplně o kostku nejedná, jelikož má pouze tři strany, mezi kterými se přepínáte horizontálními tahy po displeji. Chcete-li tedy objekt natočit doleva, jednoduše v tomto směru táhnete prstem přes displej. Na každé straně se zobrazují určité objekty, první nabídka nabízí ikony pro přístup k několika vybraným aplikacím, na další najdete prostor pro vložení devíti oblíbených kontaktů, které můžete odlišit pomocí fotografie. Poslední strana odkazuje na aplikace Album, Audio Manager a Video. Pokud v Audio Manageru přehráváte hudbu, zobrazí se název skladby i na rotační kostce. Pomocí šikovné utility Touch Settings lze nabídky a zástupce upravit zcela podle svých představ, jedná se ale opět o neoficiální zásah do rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka klíčových programů; rotace kostky; HTC Audio Manager

HTC Album je vylepšený prohlížeč obrázků, který rovněž spolupracuje s nejrůznějšími gesty. V základní nabídce umí zobrazit náhledy fotografií a videí, které máte ve vašem zařízení uložené. Pokud máte fotografií vícero, můžete celou matici s náhledy snadnou posouvat pomocí tahů prstem. Jakmile na vybraný obrázek kliknete, zobrazí se automaticky přes celou obrazovku displeje; podobně jako u rotační kostky, i zde můžete pomocí horizontálních tahů listovat mezi fotografiemi. Pokud prstem uděláte na vybraném místě kruh, systém tuto část obrázku automaticky přiblíží, opačným směrem pohled opět oddálíte. Podobně můžete obrázky také otáčet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Náhled na snímky; další možnosti pro práci s fotografií

Pro rychlé psaní najdeme v TouchFLO dvojici softwarových klávesnic. První svým rozvržením připomíná klasickou klávesnici na mobilních telefonech, druhá se hodí spíše pro psaní s prediktivním slovníkem xT9, který po stisku kláves automaticky doplňuje slova. Celé to zní velice pěkně, nicméně výrobce zapomněl na českou verzi slovníku, což použitelnost značně snižuje. Naštěstí lze funkci xT9 deaktivovat a psát klasicky, tedy postupným vyťukáváním písmen. Díky šikovným českým ručičkám je rovněž možné používat neoficiální xT9 slovník s podporou češtiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasická mobilní klávesnice; druhou variantu je lepší používat s xT9

Některé změny spíše kosmetické
Nedílnou součástí operačního systému je i Správce komunikace, přes kterého je možné obsluhovat telefonní část, bezdrátové moduly nebo datové funkce. Díky TouchFLO se také dočkal znatelného vylepšení, které opět napomáhá snadnějšímu přístupu bez nutnosti používat stylus. Stejné rozvržení prvků nabízí i Rychlá nabídka, což je aplikace, která se objeví po delším přidržení červené klávesy, a pomocí které lze rychle uzamknout zařízení, nastavit letadlový mód nebo aktivovat vibrace. TouchFLO potěší i fotografy, všechna nastavení kamery lze měnit pouze dotekem prstu, několika kliky tak snadno změníte rozlišení snímku, upravíte vyvážení bílé nebo změníte úložiště.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správa jednotlivých modulů je velice dobře vyřešena; podobné je to i u Rychlé nabídky a fotoaparátu

Další inovace na sebe nenechají dlouho čekat...

TouchFLO druhé generace je velice příjemným zpestřením standardního prostředí Windows Mobile. Uživateli přináší možnost provádět základní úkony bez nutnosti vytažení stylusu, a díky několika zajímavým funkcím, jako je skrolování nabídek či podpora gest v nejrůznějších aplikacích, také znatelně urychluje práci. Je ale škoda, že jakmile se proklikáte základními nabídkami a dostanete se hlouběji do systému, všechna paráda rázem zmizí a opět se objeví jen ty klasické nabídky, kde se bez stylusu neobejdete.

HTC tuto technologii i nadále vylepšuje, a už nyní víme, že další připravovaná verze nese kódové označení Manilla. Podle dostupných informací by Manilla měla pro efekty a přechody využívat grafické akcelerace, na internet dokonce prosákla vývojová verze, která je určena pro VGA displeje; na žádném z dnes dostupných komunikátorů toto prostředí nefunguje korektně a navíc je velice pomalé, za což může právě chybějící akcelerátor. Únik Manilly tedy nasvědčuje, že v HTC pravděpodobně chystají komunikátor s VGA displejem a grafickým akcelerátorem, který dokáže možnosti nového prostředí využít naplno.

Diskuze (19) Další článek: Koncept: ekologický telefon z bambusu

Témata článku: Microsoft, Smartphony, Windows, Software pro mobily, Microsoft, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Cruise, HTC Touch Dual, Nový kabátek, Komunita uživatelů, Vývojová verze, Připravovaná verze, Stejné rozvržení, Klasické rozložení, První nabídka, Micro, Nový kabátTchaj-wan chce v Česku postavit čipové centrum. Firmy se bojí přetahování mozků

Tchaj-wan chce v Česku postavit čipové centrum. Firmy se bojí přetahování mozků

V Česku se začal rodit plán na vytvoření mezinárodního centra pro návrh špičkových čipů. Podle informací deníku E15 se na jeho vybudování chce podílet Tchaj-wan, který je díky společnostem jako TSMC největším výrobcem čipů na světě. Tchajwanská vláda by do projektu mohla dát vyšší stovky milionů korun. Projekt ale naráží na odpor společností, které už v Česku čipy navrhují. Bojí se totiž, že by jim Tchajwanci mohli odlákat už tak nedostatkové odborníky.

Jan SedlákE15.cz
ČeskoProcesoryPolitika
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Telefon jako kapesní skener v klubech. Vědci přišli se snadnou metodou pro detekci drog v nápojích

Telefon jako kapesní skener v klubech. Vědci přišli se snadnou metodou pro detekci drog v nápojích

** Drogy nasypané do nápojů jsou stále velkým problémem ** Jejich odhalení a dokázání je časově i technicky velmi náročné ** K detekci GHB v nápoji nově poslouží jakýkoliv smartphone

Martin Chroust
StudieDrogySmartphony
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Šikovné poznámky, zámek aplikací a nevšední golf

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Šikovné poznámky, zámek aplikací a nevšední golf

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný