TouchFLO: tam, kde Microsoft selhal

Pánům v HTC se nelíbilo standardní prostředí Windows Mobile, a tak vzniklo TouchFLO. Gesta a efekty bez stylusu.

Společnost HTC do svých komunikátorů začala integrovat vylepšené uživatelské rozhraní TouchFLO, které se vůbec poprvé objevilo v komunikátoru HTC Touch. Později byla nabídka rozšířena o další dva modely, Touch Dual a Touch Cruise. Tato trojice je v současné době vybavena plnohodnotným TouchFLO. Některé další telefony, jako například HTC Kaiser, nabízejí jen základní funkce TouchFLO a jsou ošizeny o rotační kostku či pokročilé aplikace s podporou gest, nicméně i do nich je možné neoficiální cestou plnohodnotnou verzi dostat, zasloužila se o to početná komunita uživatelů xda-developers.com.

HTC Touch nabízel první generaci této technologie, po uvedení Dualu přišla řada vylepšení a nových aplikací, které se objevily i v Touch Cruise, zatím posledním zařízení z rodiny “touch“ komunikátorů. V budoucnu by se plnohodnotné TouchFLO mělo objevit i v HTC X7510 Advantage, zatím ale není jasné, zda se vůbec X7510 u nás bude prodávat. První generace TouchFLO se nesetkala s příliš kladným hodnocením, rotační kostka brzy omrzela a další funkce už nebyly tak revoluční; s příchodem druhé generace výrobce rozhraní vylepšil, a dle mého názoru je inovace zdařilá. Spousta nabídek a tlačítek je uzpůsobena pro snadné ovládání pomocí prstů, gesta znatelně urychlují práci v nabídkách a celkově působí TouchFLO druhé generace kvalitně. Samozřejmě nenabízí takový komfort, jako uživatelské prostředí iPhonu, je ale dobře, že se výrobci Windows Mobile komunikátorů snaží ulehčit uživatelům práci se systémem a optimalizovat prostředí pro ovládání pomocí prstů, u „touch“ komunikátorů budete stylus vytahovat mnohem méně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rodina “touch“ komunikátorů se brzy rozroste o další přístroje

Vylepšená obrazovka Dnes

Každý model ze série “touch“ poznáte na první pohled podle Home pluginu na obrazovce Dnes. Ten je v základní verzi rozdělen do čtyř záložek, které nabízejí specifické nabídky, jako například aktuální datum a čas, počasí, zástupce, informace o zmeškaných hovorech či nepřečtených zprávách. Neoficiální cestou je dokonce možné Home plugin rozšířit až na šest záložek, do kterých si uživatel může přidat vlastní položky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Počasí, hodiny, zástupci, HTC Home toho ale umí mnohem více

Mírně upravená je i statusová lišta v horní části displeje, v té se stejně jako u klasických kapesních počítačů, zobrazují ukazatele signálu, stavu baterie či nastavení hlasitosti. TouchFLO ale přidává funkci zoom, která po kliknutí do této oblasti zobrazí v bublině všechny ikony zvětšené. Podobně je přepracovaná i nabídka Start, která oproti té klasické zobrazuje větší položky a ikonky; pro obsluhu tedy není vůbec nutné vytahovat stylus. Komu by toto zvětšení nevyhovovalo, může jej v nastavení vypnout a používat klasické rozložení systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zvětšené ikonky se zobrazí v bublině; upravená je i nabídka Start

Nový skin nabízí rovněž aplikace Telefon, pomocí které můžete vytáčet telefonní čísla, vyhledávat v kontaktech nebo listovat v historii hovorů. Velice pěkně výrobce upravil klasické Kontakty. Standardní skrolovací lištu, kterou najdeme u jiných Windows Mobile komunikátorů, výrobce nahradil abecedním seznamem. Pokud do této oblasti položíte prst, můžete tahem vybrat začínající písmeno požadovaného kontaktu, pro posun lze použít i tahy prstem, čím intenzivněji prstem po displeji táhnete, tím rychleji se začnou kontakty skrolovat. Tuto funkci lze všeobecně použít ve všech nabídkách systému, ve kterých se zobrazuje lišta s posuvníkem, typicky je to třeba Internet Explorer, e-mailový klient nebo nabídka programů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nový kabátek aplikace Telefon; vylepšení se dočkaly i Kontakty

S gesty nejdál dojdeš

Pokud kdekoliv v systému potáhnete prstem po displeji od dolní části směrem nahoru, objeví se rotační kostka, jejíž zobrazení je doprovázeno efektní animací. Opačným tahem kostku opět skryjete; i když, ono se vlastně tak úplně o kostku nejedná, jelikož má pouze tři strany, mezi kterými se přepínáte horizontálními tahy po displeji. Chcete-li tedy objekt natočit doleva, jednoduše v tomto směru táhnete prstem přes displej. Na každé straně se zobrazují určité objekty, první nabídka nabízí ikony pro přístup k několika vybraným aplikacím, na další najdete prostor pro vložení devíti oblíbených kontaktů, které můžete odlišit pomocí fotografie. Poslední strana odkazuje na aplikace Album, Audio Manager a Video. Pokud v Audio Manageru přehráváte hudbu, zobrazí se název skladby i na rotační kostce. Pomocí šikovné utility Touch Settings lze nabídky a zástupce upravit zcela podle svých představ, jedná se ale opět o neoficiální zásah do rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka klíčových programů; rotace kostky; HTC Audio Manager

HTC Album je vylepšený prohlížeč obrázků, který rovněž spolupracuje s nejrůznějšími gesty. V základní nabídce umí zobrazit náhledy fotografií a videí, které máte ve vašem zařízení uložené. Pokud máte fotografií vícero, můžete celou matici s náhledy snadnou posouvat pomocí tahů prstem. Jakmile na vybraný obrázek kliknete, zobrazí se automaticky přes celou obrazovku displeje; podobně jako u rotační kostky, i zde můžete pomocí horizontálních tahů listovat mezi fotografiemi. Pokud prstem uděláte na vybraném místě kruh, systém tuto část obrázku automaticky přiblíží, opačným směrem pohled opět oddálíte. Podobně můžete obrázky také otáčet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Náhled na snímky; další možnosti pro práci s fotografií

Pro rychlé psaní najdeme v TouchFLO dvojici softwarových klávesnic. První svým rozvržením připomíná klasickou klávesnici na mobilních telefonech, druhá se hodí spíše pro psaní s prediktivním slovníkem xT9, který po stisku kláves automaticky doplňuje slova. Celé to zní velice pěkně, nicméně výrobce zapomněl na českou verzi slovníku, což použitelnost značně snižuje. Naštěstí lze funkci xT9 deaktivovat a psát klasicky, tedy postupným vyťukáváním písmen. Díky šikovným českým ručičkám je rovněž možné používat neoficiální xT9 slovník s podporou češtiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasická mobilní klávesnice; druhou variantu je lepší používat s xT9

Některé změny spíše kosmetické
Nedílnou součástí operačního systému je i Správce komunikace, přes kterého je možné obsluhovat telefonní část, bezdrátové moduly nebo datové funkce. Díky TouchFLO se také dočkal znatelného vylepšení, které opět napomáhá snadnějšímu přístupu bez nutnosti používat stylus. Stejné rozvržení prvků nabízí i Rychlá nabídka, což je aplikace, která se objeví po delším přidržení červené klávesy, a pomocí které lze rychle uzamknout zařízení, nastavit letadlový mód nebo aktivovat vibrace. TouchFLO potěší i fotografy, všechna nastavení kamery lze měnit pouze dotekem prstu, několika kliky tak snadno změníte rozlišení snímku, upravíte vyvážení bílé nebo změníte úložiště.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správa jednotlivých modulů je velice dobře vyřešena; podobné je to i u Rychlé nabídky a fotoaparátu

Další inovace na sebe nenechají dlouho čekat...

TouchFLO druhé generace je velice příjemným zpestřením standardního prostředí Windows Mobile. Uživateli přináší možnost provádět základní úkony bez nutnosti vytažení stylusu, a díky několika zajímavým funkcím, jako je skrolování nabídek či podpora gest v nejrůznějších aplikacích, také znatelně urychluje práci. Je ale škoda, že jakmile se proklikáte základními nabídkami a dostanete se hlouběji do systému, všechna paráda rázem zmizí a opět se objeví jen ty klasické nabídky, kde se bez stylusu neobejdete.

HTC tuto technologii i nadále vylepšuje, a už nyní víme, že další připravovaná verze nese kódové označení Manilla. Podle dostupných informací by Manilla měla pro efekty a přechody využívat grafické akcelerace, na internet dokonce prosákla vývojová verze, která je určena pro VGA displeje; na žádném z dnes dostupných komunikátorů toto prostředí nefunguje korektně a navíc je velice pomalé, za což může právě chybějící akcelerátor. Únik Manilly tedy nasvědčuje, že v HTC pravděpodobně chystají komunikátor s VGA displejem a grafickým akcelerátorem, který dokáže možnosti nového prostředí využít naplno.

Diskuze (19) Další článek: Koncept: ekologický telefon z bambusu

Témata článku: Microsoft, , , , , HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Cruise, HTC Touch Dual, První nabídka, Připravovaná verze, Mic, Klasické rozložení, Komunita uživatelů, Nový kabátek, Micro, Vývojová verze, Stejné rozvržení, Nový kabát