TrekBuddy: mapy zdarma do každého mobilu

TrekBuddy je javová mapová aplikace pro mobilní telefony. Přečtěte si, jak si do ní zdarma můžete vytvořit vlastní mapy z webu Mapy.cz – silniční, turistické i letecké.
TrekBuddy: mapy zdarma do každého mobilu
Kapitoly článku
O aplikaci TrekBuddy nepíšu poprvé, již před mnoha měsíci jste si mohli přečíst její recenzi. Od té doby ale program ušel notný kus cesty a především se zásadě změnily jeho některé doplňkové součásti.

V článku najdete návod, jak do telefonu dostat velmi kvalitní mapy, které si můžete sami dle libosti vytvářet. Na mapách lze najít kteroukoli vesnici či město v České nebo Slovenské republice, a to vše je zdarma a v českém jazyce.

Zároveň bych tímto článkem chtěl odpovědět na časté otázky majitelů telefonů s integrovaným GPS modulem, které ale nedisponují otevřeným operačním systémem. Ti většinou až po koupi přístroje zjistí, že se do něj nedá nainstalovat žádná klasická navigace, jako je TomTom nebo Garmin. Takže se ptají, k čemu tedy GPS modul v telefonu je a jak se dá maximálně a zdarma využít.

Klíčové vlastnosti TrekBuddy

  • Rychlá a kvalitní aplikace k prohlížení map
  • Funguje na většině současných telefonů
  • Možnost tvorby vlastních a kvalitních mapových podkladů
  • Možnost nahrání rozsáhlých databází zájmových bodů
  • Lokalizace programu do češtiny
  • Aplikace je zdarma

Instalace aplikace je velmi jednoduchá a popisoval jsem ji už v původní recenzi. Raději se tentokrát budu blíže věnovat lokalizaci TrekBuddy do češtiny případně slovenštiny. Ačkoli ovládání programu je velmi jednoduché a alespoň elementární znalosti angličtiny se v dnešní době považují takřka za samozřejmost, stále existuje velmi mnoho lidí, kteří si s angličtinou nerozumí. Právě jim může lokalizace do mateřského jazyka velmi zásadně pomoci.

V balíčku, který si můžete stáhnout, najdete lokalizace do češtiny a slovenštiny. Pokud byste chtěli aplikaci používat v jiném jazyce, doporučuji navštívit tuto stránku s dalšími jazykovými verzemi. Daný jazyk do telefonu dostanete tak, že staženou lokalizaci přejmenujete na language.res (česká i slovenská lokalizace v mém balíčku je již správně přejmenovaná a není třeba nic měnit) a soubor nahrajete do složky resources. Ta se nachází ve stejné složce, jako složky wpts, maps a další, které se vytvoří při instalaci TrekBuddy. Při dalším spuštění aplikace bude již jazyk změněn.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při spouštění, po spuštění a volba mapy

Na co se budeme koukat

Pro používání je velmi důležité najít kvalitní CMS. To je zjednodušeně řečeno vzhled obrazovky (případně obrazovek) s údaji jako je zeměpisná šířka, délka, aktuální rychlost, počet připojených satelitů apod. Další informace jsou dostupné po dvojím stisknutí křížku.

Pokud zvolíte některý z kvalitních multipanelů, na displeji budete moci mít mnoho údajů a navíc lze přepínat mezi těmi, které vás zrovna zajímají. TrekBuddy s kvalitním CMS po stránce pohodlí, ergonomie a množství informací jednoznačně převyšuje aplikace, které k telefonům někdy dostanete od výrobce.

Sám používám nejvíce multipanely od uživatele MaleSMurf z fóra TrekBuddy, které jsou určeny pro přístroje s rozlišením displeje 240 × 320 pixelů. Můžete si je stáhnout, obsah rozbaleného archivu poté stačí zkopírovat do složky ui-profiles. Pokud se vám toto CMS nelíbí nebo máte jiné rozlišení displeje, doporučuji navštívit příslušnou sekci fóra TrekBuddy, kde si můžete najít vzhled podle svého gusta. CMS v mém telefonu tedy nyní vypadá takto:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šest obrazovek grafického prostředí, které používám

Databáze všech měst a obcí

Za nejdůležitější a nejpřínosnější rozšíření aplikace považuji databáze všech českých a slovenských měst a obcí, včetně jejich zeměpisných souřadnic. S těmito soubory v telefonu máte přehled o každé vesnici, která se v našich dvou republikách nachází. Autoři si s těmito databázemi dali skutečně práci.

V balíčku, který si můžete stáhnout, naleznete abecední seznam prakticky všech měst a vesnic, které se aktuálně nachází na území bývalého Československa. Stažený archiv rozbalte do složky wpts, poté při otevřené mapě stiskněte klávesu 1, vyberte možnost soubory s body a následně zvolte, zda chcete vyhledávat v České nebo Slovenské republice. Otevře se vám abecední seznam, ve kterém lze pomalu listovat pomocí šipek nahoru a dolů, případně rychle listovat pomocí šipek doprava a doleva.

Bohužel zde nefunguje vyhledávání, obec musíte manuálně najít na mapě. Po nalezení místo otevřete a objeví se nabídka možností. Můžete se potom nechat navigovat k tomuto bodu, případně zvolit volbu Jít na bod a rovnou se podívat, kde která obec přesně leží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práce s databázemi obcí Česka a Slovenska

Kde vzít mapy?

Kvalitní aplikaci, která funguje na většině současných telefonů a operačních systémů, k plnohodnotnému používání ještě chybí kvalitní mapové podklady. Na internetu se začaly objevovat mapy pro TrekBuddy, rozhodně se ale nejednalo o nic světoborného. Mapy byly často kvalitní, ale zabíraly jen malý kousek území. Jindy bylo území větší, ale mapy vycházely ze starších podkladů, které nebyly zrovna aktuální, navíc se nejednalo o zrovna legální řešení.

Optimální by byla aplikace, pomocí které by si každý mohl doma vytvářet vlastní mapy: právě toho území, které jej zajímá, a v takovém měřítku, jaké potřebuje a které zvládne zpracovat jeho mobilní telefon. Přímo se nabízela možnost, aby tato aplikace používala mapové podklady některého mapového webu, v našich podmínkách kromě služby Google mapy přichází do úvahy také portál Mapy.cz. Nakonec se objevil program MapGrabber, který využívá mapové podklady právě druhého zmíněného webu a na který se podrobněji podíváme.


O programu MapGrabber si přečtete v další kapitole

Témata článku: Zdarma, Mapy, Pro turisty a cyklisty, MOBI, Nejvyšší úroveň, Dvojí stisknutí, Malý kousek, Turistická mapa, Plnohodnotné používání, Výsledná velikost, Kvalitní aplikace, Stažený archiv, Žďár, Mobil


Určitě si přečtěte

Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Googlu se nelíbí agresivní ukončování aplikací na pozadí, posvítí si na výrobce
Karel Kilián
GoogleMobilní aplikaceAndroid
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze