Treo 750: legenda s Windows Mobile (test)

Po modelu Treo 680 s operačním systémem PalmOS přichází takřka shodný bratříček s operačním systémem Windows Mobile.
Kapitoly článku

Klíčové vlastnosti

 • koncepce s klávesnicí pod displejem
 • kvalitní dílenské zpracování a povrchová úprava
 • pohodlná klávesnice
 • quadband, podpora UMTS
 • softwarové doplňky operačního systému
 • výtečná aplikace pro SMS konverzaci
 • bluetooth, infraport
 • posuvník pro tichý režim

Hlavní nedostatky

 • čtvercový displej snižuje kompatibilitu
 • neuniverzální synchronizační a napájecí konektor
 • nedobíjí se z USB portu počítače
 • slabý fotoaparát
 • v základu chybí podpora Javy
 • chybí Wi-Fi a integrovaný GPS přijímač
 • chybí přední kamera pro videokonference
 • vyšší cena

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kdybych před třemi lety prohlásil, že na komunikátorech značky Palm poběží Windows Mobile, a to prosím legálně, vysloužil bych si zřejmě vizitku duševně narušeného jedince. Vidina zisku však přemohla oddanost Palmu, a tak budu svěrací kazajky ušetřen. Nové Treo 750 skutečně nabízí Windows Mobile a byli jsme hodně zvědaví, jak se skloubení odvěkých rivalů povedlo.

Dnes vševypovídající název Treo přivedla na svět společnost Handspring, kterou založili nespokojení lidé z Palmu. Vývoj modelů honosících se označením Treo hezky shrnul kolega v recenzi Trea 680, určitě doporučuji k přečtení. Nemá cenu ji zde opakovat.

Švestkově modrý fešák

Treo se svým vzhledem takřka neliší od sourozence 680. Identické rozměry, hmotnost, rozložení ovládacích prvků a podobně. Tyto dva bezpečně rozeznáte podle barevného sladění. Treo 680 vyznává rozverné barevné variace, 750 oblékl výrobce do líbivě švestkového kabátku. S pomocí drobnohledu rozlišíte oba sourozence podle piktogramů na tlačítkách pod displejem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Najdi sedm rozdílů, aneb šedivé Treo 680 a švestkové Treo 750

Švestkové části těla Trea tvoří plast s jakoby jemně pogumovaným povrchem. Za dva týdny testů neustálého nošení po kapsách nedošlo k žádnému opotřebení, zároveň v koutku mysli straší vzpomínky na Palm Zire 72. U něj se pogumovaný povrch po delším používání začal sloupávat. Na každý pád oceňuji velmi jisté a pohodlné držení. Lví podíl nese možná trošku vyšší tloušťka přístroje. Nicméně právě celkové rozměry přímo souvisí s použitelností koncepce Trea, jak si povíme dále.

V absolutních číslech není Treo 750 žádný drobeček. Půdorysné rozměry 113 x 59 milimetrů umocňuje tloušťka 21 milimetrů. Například HTC P4350 dokázal vměstnat výsuvnou hardwarovou klávesnici do těla tloušťky 18 milimetrů.

Pohled ze všech stran

Klávesnici a displej ponechme dalším kapitolám, podívejme se na zajímavé prvky na těle Trea 750. Nad displejem se nachází reproduktor skrytý za velkým oválným sluchátkem. Nad názvem palm v levém horním rohu se šikovně skrývá dioda. Že ji nevidíte? V tom je ten vtip, pokud nesvítí, o přítomnosti nějaké led diody vůbec nevíte. A je škoda, že ji Treo využívá tak málo. Očekával bych její blikání při zmeškaném hovoru, nové zprávě nebo upozornění na událost kalendáře, aktivní technologii bluetooth... vždy mlčí. Svícením signalizuje nabíjení, oranžovým blikáním pak nedostupnost mobilní sítě, což považuji za velmi užitečnou funkci.

Klepněte pro větší obrázek 
Neviditelnou diodu nemůžete vidět v levém horním rohu přístroje

V horní hraně se nachází jediný ovládací prvek známý již ze starších komunikátorů Treo. Posuvník pro rychlé přepnutí do tichého režimu. Přepínači nelze nadefinovat jinou funkci a jeho přepnutí se neprojeví na nastavení úrovně zvuku v operačním systému. Nejde však o čistě hardwarovou záležitost, například vibrace si můžete de/aktivovat v závislosti na poloze tohoto přepínače. Posuvník oceňuji, jde o drobný, avšak maximálně užitečný detail. Přijdu-li například do místnosti, kde nechci rušit, stačí přímo v kapse nahmatat posuvník a přepnout jej. Změna režimu z hlasitého na tichý potvrdí zavrčení vibračního motorku. Skvělé, tady tvůrci přemýšleli.

Klepněte pro větší obrázek 
Inspirace pro konkurenci – jednoduchý a velice užitečný přepínač 

Na hraně pravé se nachází jen slot pro paměťové karty miniSD. Chrání jej plastové dvířka pevně přichycené k tělu přístroje. Dvířka nebudete odkrývat jen pro vyjmutí či vložení karty, ukrývá se zde také tlačítko soft-resetu. Přiznám se, že jsem si jej všiml až po několika dnech používání a resetech vyjmutím baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pružně uložená krytka paměťové karty a nenápadného tlačítka pro reset

Hrana pravá hostí dvojtlačítko pro korekci hlasitosti, jeho funkce nelze změnit. Pod ním můžete nahmatat ještě jedno samostatné tlačítko, pro které lze funkci navolit, avšak pouze pro dlouhý stisk. V nastavení harwarových tlačítek lze volit funkce pro kombinaci tlačítek Option plus Start, OK nebo Send. Více hardwarových kombinací však bez pomoci dalších softwarových nástrojů nastavit nelze.

Klepněte pro větší obrázek 
Neoznačená trojice: dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, funkci třetí klávesy můžete sami definovat

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Nemilé překvapení skrývá Treo 750 na spodní hraně. Palm si neustále stojí za vlastním systémovým konektorem a zcela netypickým a neuniverzálním konektorem pro dobíjení. Výsledek? Pokud často cestujete, připravte se na neustálé převážení napájecího adaptéru a synchronizačního kabelu. Obou zároveň? Ano, Treo se totiž odmítá dobíjet z USB portu počítače. Kdyby byl alespoň napájecí adaptér malý, jako třeba nové nabíječky od Nokie. Kdepak, hezky velký cvalík. Není nad komunikátor s mini USB konektorem, který se ochotně dobíjí při synchronizaci z portu počítače.

Klepněte pro větší obrázek 
Palm jde vlastní cestou, což může být i na škodu

Témata článku: Recenze, Apple iPhone 4GB, HTC P4350, HTC Tytn, O2 XDA Orbit, Palm Treo 680, Palm Treo 750, Výrazný černý, Užitečný přepínač, Prvek známý, Pogumovaný povrch, Softwarový nástroj, Obyčejný model, Kompletní historie, Honosný název, Win, Bezdrátová sluchátka, Mobil, Nemilé překvapení, Skromné nastavení, Jistý problém, Černý okraj, MOBI, Předchozí věta, Windows


Určitě si přečtěte