Třetí Nexus vyrobí Samsung: HD displej a Android 4

Samsung Galaxy Nexus nebo Google Nexus Prime? Přesný název zatím neznáme, zato o výbavě nového Googlephonu už leccos víme.

V následujících týdnech a měsících bude velmi pravděpodobně představen nový „Google“ telefon. Shrňme si, co vlastně od nového Nexusu Prime (jak se o něm mluví) můžeme čekat. Samozřejmě žádné informace zatím nejsou oficiálně potvrzené od Googlu, ani od nikoho jiného. Existují však více či méně podložené důvody, díky kterým se můžeme zamýšlet nad tím, jak že bude nový Nexus vypadat. Proto i článek je rozdělen podle toho, jak moc pravděpodobné jsou uvedené specifikace.

Klepněte pro větší obrázek

Co víme jistě

Premiéra operačního systému Google Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Jak Google Nexus One, tak i Samsung Nexus S byly ve své době vždy prvními telefony s aktualizovaným operačním systémem (verze 2.2 Froyo respektive 2.3 Gingerbread) a nejinak tomu bude také u jejich následovníka. Nyní bychom se však měli dočkat zcela nové verze Androidu, a to 4.0 Ice Cream Sandwich.

Vyrábět ho bude Samsung. Mnoho internetových diskuzí se vedlo nad tím, zda bude výroba nového Nexusu svěřena opět Samsungu, či se znovu dočkáme změny poskytovatele hardwaru. V této souvislosti se pak nejčastěji mluvilo o LG, návratu k HTC či díky nejnovějším událostem také o Motorole (to bylo ale od začátku velmi nepravděpodobné). Nakonec vše vyřešila informace o právnících Samsungu, kteří oslovili osobu, jež údajně získala firmware Nexus Prime. V dopise potvrdili, že majetek patří Samsungu. Odtud už nebylo daleko k domýšlení si, že novým Nexusem bude pravděpodobně nedávno prozrazený Samsung GT-i9250.

Přítomnost NFC čipu. Technologie komunikace blízkých polí se dnes objevuje i v levnějších přístrojích, není proto důvod, proč by neměla být obsažena i ve třetím Nexusu. Už jen proto, že Google se v blízké době chystá spustit službu Google Wallet, tedy něco jako mobilní peněženku, která by měla využívat především právě NFC technologii.

Co je pravděpodobné

Super AMOLED HD (720 × 1280) displej. Technologie Super AMOLED znovu nepřímo potvrzuje, že se bude jednat o Samsung. HD rozlišení 720 × 1280 se dá očekávat už jen proto, že by se telefon měl stát novou vlajkovou lodí. Výrobní technologie bude patrně blízká nově představenému tabletomobilu Samsung Galaxy Note.

Vnitřní paměť minimálně 16 GB. Google již nechce, aby majitelé telefonů s Androidem byli závislí na paměťových kartách, a tak už svůj zatím poslední Nexus S vybavil právě 16GB interní pamětí. Nepředpokládá se tedy, že by se paměť telefonu měla znovu zmenšit, naopak se můžeme dočkat možná i 32GB verze. To je ale však čistá spekulace.

Dvoujádrový procesor. Je čirá fantazie doufat, že bychom se zde snad mohli dočkat prvního čtyřjádrového telefonu. Na druhou stranu ten dvoujádrový je již skoro povinnost. Jednat by se mělo o procesor Texas Instruments OMAP 4460 s taktem mezi 1,2 až 1,5 GHz, s tím že 1,5 GHz se jeví jako pravděpodobnější varianta.

O čem se spekuluje

Úhlopříčka displeje 4,65 palce. Jak jsem již zmínil, displej bude vybaven technologií Super AMOLED HD, avšak nevíme, jak velký má samotný displej být. Nejpravděpodobněji se jeví právě 4,65 palce, tato hodnota se totiž objevuje v souvislosti se zmiňovaným uniklým modelem GT-I9250. Jiné hlasy poté mluví o úhlopříčce až 4,7 či naopak 4,3 palce. Jiná menší velikost se zda být nereálná kvůli velikosti rozlišení.

Tvarování displeje. Samsung Nexus S jako první telefon přinesl prohnutý displej. Zdůvodňováno to bylo především tím, že se tak docílí lepších pozorovacích úhlů. Podle velmi dobře informovaného zdroje serveru GSMArena by tomu tak mělo být i u nového modelu. Tento zdroj pak jedním dechem dodává, že by se nový Nexus Prime měl ve finále prodávat pod názvem Samsung Galaxy Nexus.

Klepněte pro větší obrázek
Nexus S přišel se zakřiveným displejem. Zopakuje to i třetí Nexus?

Kovové tělo. Další z informací od tohoto zdroje hovoří o tom, že bychom se konečně měli dočkat kovového zpracování. To by znamenalo průlom v konstrukci vlajkových lodí Samsungu, protože doteď byly takové telefony vždy plastové. Navíc by jeho tloušťka neměla přesáhnout 8,8 milimetrů.

Zadní 5Mpx fotoaparát a přední kamerka. Jedno z případných mírných zklamání. Takovému telefonu by totiž určitě slušel 8Mpix fotoaparát. V tomto směru by potěšující mohla být aspoň informace, že bychom se měli dočkat také 2Mpix přední kamerky. To je totiž určitě lepší než klasické VGA rozlišení, na které jsme zvyklí z většiny dnešních modelů.

LTE/HSPA+. Dalším zklamáním minulého Nexusu S byla chybějící podpora HSPA+, to už by mělo být v nové verzi napraveno. Otazník pak zůstává nad podporou technologie LTE. Zde bych si za sebe dovolil odhadnout, že minimálně globální Nexus Prime (Galaxy Nexus) LTE podporovat nebude. Myslím si, že jeho podpory se dočkají pouze zákazníci například v USA a to v nějaké z upravených verzí tohoto modelu.

Nového Nexusu bychom se měli dočkat někdy na přelomu října a listopadu letošního roku. V zákulisí se pak mluví o tom, že se Google bude velmi snažit představit ho již na konci října. Důvodem je samozřejmě dřívější premiéra nového iPhonu a také dlouho očekávané odhalení nových Nokií s Windows Phone 7.5 Mango. Na předvánočním trhu bude tedy letos opravdu živo.

Na co můžete zapomenout

Google+ tlačítko. Po spuštění sociální sítě Google+ se začaly totiž objevovat i takové spekulace, že bychom se mohli dočkat podobného tlačítka jako u HTC Cha Cha, jen místo Facebooku bychom se připojovali ke Google+. Za všechny snad mohu konstatovat, že pokud taková funkce vůbec byla probírána, tak je jen dobře, že se nerealizovala.

Google Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Protože Samsung Galaxy Nexus bude první telefon s Androidem ve verzi 4.0, stálo by za to připomenout, co vlastně tento upgrade přinese. V první řadě je třeba zdůraznit, že nová verze operačního systému je od začátku vyvíjena jak pro smartphony, tak pro tablety a dokonce i pro počítače. Odtud tedy přídomek Sandwich.

Klepněte pro větší obrázek

A na co se můžeme těšit? Například na uživatelské prostředí Magic, které známe z verze pro tablety Android 3.0 Honeycomb. To znamená, že se uživatelé chytrých telefonů mohou těšit mj. na holografické prostředí, nové interaktivní widgety či na panel pro správu spuštěných aplikací. Nový Ice Cream Sandwich je celkově z velké části inspirován verzí pro tablety Honeycomb. I na telefonech se tedy budeme setkávat s funkcí USB host, která nám umožní připojit si k telefonu myš, klávesnici či dokonce herní ovladač. Na rozdíl od verze 3.0 bude nový Android znovu open source.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

„Čtyřkový“ Android bude také ještě přístupnější pro vývojáře aplikací. Google uvádí, že díky novým vývojářským nástrojům bude snazší přizpůsobit aplikaci pro displej velký 3,5 palce stejně jako pro 10palcový. Velký důraz se kladl také na využití přední kamerky a s tím spojenou detekci obličeje. Ta bude sloužit mimo jiné 3D „vychytávkám“ (více na videu, o 3D v čase od 3:05).

Zatím nejsou známé žádné minimální hardwarové požadavky pro běh nového Androidu 4.0. Co jsme se ale nově dozvěděli, je fakt, že Google bude garantovat možnosti updatů systému na 18 měsíců po prvním uvedení daného zařízení na trh. V praxi to tedy bude znamenat, že když výrobce uveden na trh telefon s Androidem kupříkladu v prosinci 2011, tak bude nové aktualizace dostávat minimálně až do června 2013.

Diskuze (143) Další článek: DualSIM a Android: Jaké jsou smartphony Gigabyte?

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Nexus, HD, Google Nexus One, Google Nexus S, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy Note, Displej, #Android, NEX, HD +, Google tlačítko, HD + displej, Displej velký, Poslední nexus, Sam, Google Telefon, HD displej


Určitě si přečtěte