Třetí výjimka pro Huawei. Nasazení služeb Googlu do nových mobilů ale stále neřeší

Třetí výjimka pro Huawei. Nasazení služeb Googlu do nových mobilů ale stále neřeší

Huawei Technologies nadále zůstává na tzv. Entity Listu, tedy seznamu firem, se kterými běžně nesmí obchodovat žádná americká společnost. Výjimky uděluje americké ministerstvo obchodu, které nově udělilo v pořadí už třetí tříměsíční výjimku pro Huawei a některé její dceřiné společnosti. Čínská firma tak může obchodovat s vybranými americkými společnostmi, které získaly dočasnou licenci, do 16. února 2020. Co se bude dít dál, se zatím neví.

Tiskový mluvčí české pobočky Huawei Pavel Košek k tomu uvádí: „Prodloužení dočasné licence nebude mít na činnost společnosti Huawei významnější dopad. Toto rozhodnutí nic nemění na skutečnosti, že dle našeho názoru je ke společnosti Huawei přistupováno nespravedlivě. Již dlouho zastáváme názor, že rozhodnutí Ministerstva obchodu Spojených států amerických zařadit společnost Huawei na takzvaný Seznam subjektů (Entity List) způsobil více škod Spojeným státům než společnosti Huawei. Rozhodnutí ekonomicky poškodilo americké společnosti, se kterými Huawei obchoduje, narušilo spolupráci a zejména vzájemnou důvěru, na které globální dodavatelský řetězec závisí. Vyzýváme vládu Spojených států, aby ukončila toto nespravedlivé zacházení a společnost Huawei ze Seznamu subjektů odstranila.”

Udělení třetí výjimky z pohledu koncových zařízení mimo jiné znamená, že Huawei může nadále dodávat do svých smartphonů aktualizace operačního systému Android a další vylepšení postavená na amerických technologiích. To se týká ovšem pouze modelů, k nimž výrobce získal licence ještě před uvalením amerických sankcí v květnu 2019. Nové později uvedené modely už na služby Googlu nárok nemají, což je problém zejména u současné vlajkové řady Huawei Mate 30. Tu výrobce sice v Evropě plánuje postupně uvést, ale zatím je s alternativními aplikacemi čínského původu.

Diskuze (2) Další článek: VYZKOUŠENO: AKG Y100 jsou nenápadná a skladná sluchátka k mobilu na cesty

Témata článku: Huawei, Android, Čína, USA, Byznys, Kauza Huawei, NAS, Politika, Kauzy, Licence, Nový mobil, Entita List, Seznam subjektů, Americká společnost, Nasazení, MOBI, Výjimka, Mobil, Evropa, Ministerstvo obchodu, Huawei ze Seznamu


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video