Třetina letos prodaných mobilů bude s 5G konektivitou. Trh táhnou tři země

Výzkumná společnost Strategy Analytics přichází s prognózou vývoje prodejů mobilů (dohromady tlačítkových i chytrých telefonů) podle jejich konektivity. Trh se postupně zotavuje z „covidového šoku“ a analytici mají optimistický výhled do následujících období.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj prodeje telefonů podle jejich konektivity | Zdroj: Strategy Analytics

Během letošního roku se má globálně prodat 1,8 miliardy kusů telefonů. Z toho až jedna třetina, tedy 600 milionů, mají být 5G smartphony. Jejich podíl se má vyrovnat s tzv. LTE-A (LTE Advanced) smartphony, tedy takovými, které podporují rychlejší specifikaci 4G sítí díky agregaci (spojování) více frekvenčních pásem pro dosažení vyšší přenosové rychlosti.

Poměrně stabilizovaný okolo 10 % bude nadále podíl telefonů s maximální EDGE konektivitou, ve většině případů se jedná o tlačítkové telefony. Ostatní typy konektivity budou během následujících 5 let klesat pod desetiprocentní hranici. Dominantními trhy pro prodej 5G smartphonů zůstanou i letos Spojené státy, Čína a Jižní Korea, kde se loni prodalo dohromady 80 % ze všech distribuovaných 5G smartphonů.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (3) Další článek: Pozor na „vishing“. Volající se vydává za zaměstnance banky, chce znát PIN karty

Témata článku: Statistika, 5G, Telefony, Sítě 5G, USA, Konektivita, Chytrý telefon, Čína, Studie, Strategy Analytics, Prognózy, Predikce, Jižní Korea, Pro +, Vývoj prodejů, Frekvenční pásmo, Telefon, Mobil, Třetina, Mobilní telefony na Heureka.cz