Trh selhal, konkurence nefunguje, posvětil razítkem ČTÚ

Český trh je vysoce konkurenční a virtuálové nejsou třeba, tvrdí operátoři. ČTÚ jim ale vypálil rybník analýzou, ve které přiznává pravý opak.
Trh selhal, konkurence nefunguje, posvětil razítkem ČTÚ

ČTÚ byl dlouhé roky pasivní a operátoři toho dokázali maximálně využít. Dobrá zpráva je, že tuzemský regulátor už konečně ví to, co jiní tvrdí léta – s českým telekomunikačním trhem není všechno v pořádku. Tuto skutečnost ale operátoři striktně odmítají a tvrdí, že český trh je „vysoce konkurenční“. ČTÚ nyní dokázal opak.

Vznik virtuálních operátorů (MVNO) navíc „za současné situace nepovažují za opodstatněný,“ což dokazuje, že se zájemci o provozování MVNO v minulosti dohodnout vůbec nechtěli. ČTÚ a operátoři jsou v tomto nyní ve při. Trojlístek operátorů totiž nesouhlasí s výsledkem analýzy, která je základem pro regulaci cen pro koncové zákazníky. Analýza (PDF) má celkem 64 stran, ale rozhodně stojí za přečtení. Já se pokusím vypíchnout to nejzajímavější.

 
ČTÚ: „Český trh nesměřuje k účinné hospodářské soutěži.“
 

V analýze jde o stanovení (staro)nového relevantního trhu pro regulaci ex ante (zamýšlené, očekávané). ČTÚ měl tento trh v minulosti vymezen, ale možnosti regulace se vzdal v roce 2006, když jej prohlásil za efektivně konkurenční. Dnes úřad přiznává, že to byla chyba a že jeho předpoklady o samoregulaci a funkční konkurenci zkrachovaly. Cílem analýzy bylo podrobit příslušný trh testu tří kritérií, které se nakonec kumulativně naplnily a ČTÚ tak stanovil nový relevantní trh.

Výsledek analýzy: „Velkoobchodní trh přístupu a původu volání (originace) ve veřejných mobilních telefonních sítích doplní stávajících sedm tzv. relevantních trhů, které již ČTÚ analyzuje a uplatňuje na nich v nezbytné míře regulaci. Stanovením tohoto trhu rozšířil ČTÚ soubor trhů, které pro účely regulace stanovila ve svém doporučení Evropská komise.“

Tři oříšky pro ČTÚ

Jak už jsem zmínil v úvodu, analýza je obsáhlá, proto v článku jmenuji zejména ona tři kritéria a výsledek šetření ČTÚ ke každému z nich. Úřad zkoumal, zda jsou přítomny velké a trvalé překážky vstupu na trh, dále zda struktura trhu nesměřuje v příslušném časovém úseku k účinné hospodářské soutěži a konečně, zda uplatňování práva hospodářské soutěže samo o sobě dostatečně neřeší dotčená selhání trhu.

Kritérium č. 1 – Přítomnost překážek trvalého charakteru bránících vstupu na trh

Vybudovat fyzickou infrastrukturu není levná záležitost, získat dostatečný kapitál z cizích zdrojů (úvěr) není pro nový subjekt snadné, nějakou tu miliardu je třeba mít i na zaplacení licence. Ale hlavně, a to je zásadní – radiové spektrum je omezené. Například pásmo 2 100 MHz je v ČR zcela obsazeno a i když ho operátoři zcela nevyužívají, nikdo další už 3G sítě provozovat nemůže i kdyby nevěděl, co s penězi.

  • Verdikt ČTÚ: Kritérium je naplněno.

Kritérium č. 2 – Struktura trhu nesměřuje v příslušném časovém úseku k účinné hospodářské soutěži

Trh je rozdělen téměř rovnoměrně na tři díly, operátoři mezi sebou nesoutěží a vpustit do svých sítí virtuální operátory odmítají pod záminkou, že takový projekt musí být oboustranně výhodný. Ona výhodnost takové spolupráce ovšem z jejich pohledu není možná, protože virtuálové by tlačili na nižší ceny. Nějaké světélko na konci tunelu, které by indikovalo změnu, ČTÚ během příštích tří let nevidí a trh dle regulátora jednoduše nesměřuje k účinné hospodářské soutěži.

  • Verdikt ČTÚ: Kritérium je naplněno.

Kritérium č. 3 – Uplatňování práva hospodářské soutěže samo o sobě dostatečně neřeší dotčená selhání trhu

V rámci třetího kritéria ČTÚ zvažoval, zda je obecné právo hospodářské soutěže samo o sobě postačující k nápravě tržního selhání. Jinak řečeno provedl zkoumání, zda lze stanoveného cíle – udržitelné hospodářské soutěže na stanovém trhu dosáhnout prostřednictvím samotné hospodářské soutěže, či zda je třeba uplatnění specifické odvětvové regulace. Pokud vás tato obecná charakteristika neuspokojila, doporučuji otevřít analýzu na straně 38.

  • Verdikt ČTÚ: Kritérium je naplněno.

Závěr ČTÚ k testu tří kritérií: „Úřad analyzoval, že na trhu vymezeném jako velkoobchodní trh přístupu a původu (originace) volání ve veřejných mobilních telefonních sítích existují vysoké a trvalé překážky vstupu, trh nesměřuje k trvalé hospodářské soutěži a uplatňování práva hospodářské soutěže samo o sobě dostatečně neřeší dotčené(á) selhání trhu.“

Operátoři: Nesouhlasíme!

Za pozornost ovšem stojí i reakce operátorů, které ČTÚ v analýze zmiňuje. Mobilní operátoři totiž uplatnili výhrady k úřadem uvedené charakteristice trhu a jeho vývoji, věcnému vymezení trhu i testu tří kritérií, včetně závěrů analýzy. A teď pozor...

Mobilní operátoři považují trh za vysoce konkurenční a za současné situace nepovažují vznik MVNO za opodstatněný ať již z hlediska nepředložení ekonomicky vzájemně výhodné nabídky, existence jiných forem dohod, až po názor, že tato forma měla opodstatnění na počátku rozvoje trhu a nikoli nyní, kdy trh je možno označit za rozvinutý.

Klepněte pro větší obrázek
Český trh je dle operátorů vysoce konkurenční. V některých věcech však táhnou za jeden provaz.

Těmto připomínkám ovšem ČTÚ nevyhověl, když provedeným hodnocením trhu a testem tří kritérií má za prokázané a odůvodněné závěry uvedené v opatření. ČTÚ často kritizujeme, nyní si úřad zaslouží pochvalu. Jen pro zajímavost, je to už několikátá pochvala v letošním roce.

Sečteno a podtrženo, český trh se ukázal jako učebnicový oligopol, kterému dominují tři velcí hráči s prakticky zafixovanými tržními podíly. Důsledkem jsou pak všechny negativní jevy právě tak, jak o nich pojednávají učenice ekonomie. Chcete-li zjistit více, pokračujte ve čtení tohoto článku.

Diskuze (73) Další článek: ČTÚ: Další frekvence by se mohly dražit okolo roku 2020

Témata článku: Kauzy, ČTÚ, Operátoři, Ostatní, Světélko, Obecná charakteristika, Radiové spektrum, Trh, Levná záležitost, Konkurence, Velkoobchodní trh, Ráz


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15