Analytická společnost International Data Corporation (IDC) výrazně snížila svou prognózu růstu světového trhu chytrých telefonů pro letošní rok. Zatímco v únoru počítala s růstem 2,3 %, na konci května očekávala pouze 0,6% nárůst prodejů oproti předchozímu roku.
Podle nejnovějších údajů z IDC se letos prodá celosvětově 1,24 miliardy kusů chytrých telefonů. Důvodem pro snížení prognózy je vysoká nejistota, volatilita cel a makroekonomické problémy včetně inflace a nezaměstnanosti v mnoha regionech, které vedou ke zpomalení spotřebitelských výdajů.
Růst zůstane podle analytiků v nízkých jednotkách procent po celé prognózované pětileté období. Složená roční míra růstu za roky 2024 až 2029 dosáhne pouze 1,4 %, což je způsobeno rostoucím nasycením trhu chytrými telefony, prodlužujícími se cykly výměny zařízení a konkurencí ze strany použitých (repasovaných) telefonů.
Čína a USA táhnou růst navzdory napětí
Paradoxně jsou to právě Spojené státy a Čína, které navzdory vzájemným obchodním sporům zajišťují letošní růst trhu. Čína by měla podle prognózy vzrůst o 3 % díky vládním dotacím, které stimulují poptávku a podporují systém Android.
Naopak společnost Apple čelí poklesu o 1,9 %. „Apple trpí pokračující konkurencí ze strany Huawei, celkovým ekonomickým zpomalením a tím, že většina jejích modelů není způsobilá pro vládní dotace omezené na 6 000 jüanů,“ vysvětluje situaci v Číně vrchní analytička IDC Nabila Popalová. Výrazné slevy během nadcházejícího nákupního festivalu „618“ (probíhá v Číně každoročně 18. června) a očekávané uvedení iPhonu 17 by však měly podpořit poptávku a omezit další pokles.

Americký trh má růst o 1,9 %, což je ale méně než původně očekávaných 3,3 %. Nižší odhad analytici upravili kvůli zvýšené nejistotě a růstu cen souvisejícímu s cly. Větším negativním dopadům zabránila specifická struktura amerického trhu, kde se většina zařízení kupuje prostřednictvím operátorů. Mobilní operátoři podporují poptávku i tím, že nabízejí výhodné programy výkupu starých zařízení a bezúročné financování.
Pro trh smartphonů nadále představuje vážné riziko přetrvávající možnost uvalení širších cel. Nedávné signály americké administrativy o možném zvýšení cel na chytré telefony vyráběné mimo USA komplikují dlouhodobé strategické plánování výrobců. Dodavatelé chytrých telefonů, zejména ti, kteří dodávají do USA, musí vzít do úvahy komplikovanou geopolitickou situaci a snažit se o diverzifikaci dodavatelských řetězců.
Z tohoto pohledu zůstávají klíčovými alternativami k čínské výrobní základně zejména země jako Indie a Vietnam. Dodatečná cla ve výši 20 až 30 % na chytré telefony směřující do USA by však mohla představovat vážné riziko pro současný výhled amerického trhu.
Zdroje a další informace:
IDC