Tři Bluetooth sluchátka Nokia: mějte za ušima (recenze)

Nejen v autě se hodí telefonovat a mít volné ruce. Pomohou vám například nová Bluetooth sluchátka od Nokie, která jsme důkladně otestovali. Tři různorodé modely: levné sluchátko pro každého, propracovaný kousek pro náročné nebo miniaturní stylovka. Které se zalíbí vám?
Tři Bluetooth sluchátka Nokia: mějte za ušima (recenze)

Nokia BH-900

Elegantní dvojzubec

Prvním bezdrátovým sluchátkem je model s nejvyšším označením BH-900. Tento výrobek se drží vcelku zaběhnutého designu a má hmotnost 18 g, vyznačuje se však dvěmi netradičními prvky: výsuvným mikrofonem a sponou na ucho s dvěma hroty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechna tři nová sluchátka společně

Díky této sponě je nošení sluchátka opravdu pohodlné. Sluchátko dobře drží a ani při prudších pohybech nehrozí jeho upadnutí. Tato spona také zaručuje snadnou použitelnost na levém i pravém uchu. Oba hroty ve tvaru vidlí ucho obejmou a zajistí sluchátku dobrou stabilitu. Poměrně horší je to ovšem s nasazováním. To vyžaduje více cviku a i po delší době mi rychlé nasazení dělalo problémy. Sluchátko je totiž nutné na ucho nasouvat shora pod správným úhlem a na uchu jej potom pootočit mikrofonem směrem k ústům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bluetooth sluchátko Nokia BH-900 

Oba hroty spony jsou vyrobeny z tmavého pružného plastu a jsou dosti ohebné. O jejich zlomení se tak nemusíte obávat. Na obou koncích pak najdete průhledné gumové zakončení pro lepší stabilitu úchytu.

Samotné tělo sluchátka je tvořeno kombinací světlejšího a tmavšího plastu ve tvaru nedokonalého kvádru. Na straně směrem k uchu pak obsahuje kruhový výstupek s integrovaným mikrofonem, který se lehce zasune na začátek zvukovodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily spony • spona je ohebná a její zlomení nehrozí

Šup sem, šup tam

Horní a spodní strana sluchátka obsahuje několik ovládacích prvků. Nahoře najdete úzký kulatý konektor pro nabíječku, která je samozřejmě součástí základního balení. Použít lze i nabíječku od novějších telefonů Nokia. Do spodní strany sluchátka jsou integrovány tři tlačítka. Jedná se o malé tlačítko pro zapnutí a vypnutí sluchátka, tlačítko pro příjem a odmítnutí hovorů a aktivaci hlasového vytáčení a kolébku s výstupkem pro regulaci hlasitosti a vypnutí mikrofonu. Všechny ovládací prvky jsou dobře dostupné a hmatově rozlišitelné, i když je sluchátko na uchu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Informační dioda u konce tyčinky • tři ovládací prvky na boku sluchátka

Přední strana sluchátka obsahuje již zmíněnou výsuvnou tyčinku, na jejímž konci je umístěn mikrofon. Tyčinka je tvořena lesklým plastem a na konci s mikrofonem je rozšířena. Najdete na ní vylisované logo Nokia, které bude při nošení na levém uchu „vzhůru nohama“. Vysouvání i zasouvání tyčinky je poměrně snadné, v obou pozicích je její poloha zaaretována, vykazuje ale přibližně milimetrovou vůli. Zapomenout nesmím ani na informační diodu, kterou najdete u tyčinky na jejím druhém konci než je mikrofon. Dokáže svítit třemi barvami (modrou, červenou a zelenou) a poměrně srozumitelně tak informuje o všech stavech sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsuvnou tyčinkou lze ovládat hovory

Zvládne i Push to talk

Tyčinka nejen mikrofon přibližuje k ústům a zvyšuje tak kvalitu zvuku pro druhou stranu hovoru, jejím vysouváním a zasouváním lze i přijímat, ukončovat, případně i odmítat hovory. I při zasouvání sluchátko na uchu stále dobře drží a nehrozí jeho spadnutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mikrofon je umístěn v rozšířeném konci tyčinky

Kvalita zvuku při telefonátu je na dobré úrovni. Dostatečná je i maximální hlasitost reproduktoru. Přenos mezi telefonem a sluchátkem zajišťuje technologie Bluetooth ve verzi 2.0. Sluchátko podporuje profily Handsfree 1.5, Headset 1.1 i přenos hlasu v rámci Push to talk. Přenos zvuku mezi telefonem i sluchátkem byl bez rušení, i pokud bylo sluchátko na opačné straně těla nebo za zdí domu. Ve volném prostranství by měl dosah činit přibližně deset metrů. Sluchátko spárujete až s osmi telefony, v jeden okamžik však může být připojeno jen k jednomu. Pro připojení ke spárovanému telefonu stačí jen na telefonu zapnout Bluetooth a sluchátko se automaticky připojí.

Ve sluchátku je instalována Li-Pol baterie s kapacitou 160 mAh, která není uživatelsky výměnná. Podle oficiální specifikace by sní mělo sluchátko vydržet až 8 hodin hovoru nebo 180 hodin v pohotovostním režimu. Na vybitou baterii jste upozorněni blikáním diody i pípáním v reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s Nokií N70 • připojení nabíječky • sluchátko na uchu

Sluchátko Nokia BH-900 se již objevilo na našem trhu za cenu lehce nad dva tisíce korun, což je vzhledem k jeho kvalitám i konstrukčnímu zpracování cena přijatelná.

Plusy a mínusy

+ pohodlné nošení
+ kvalitní uchycení na uchu
+ výsuvnou tyčinkou lze ovládat hovory

- nižší výdrž v pohotovostním režimu
- vůle výsuvné tyčinky v podélném směru


V druhé kapitole se dočtete o sluchátku Nokia BH-800, které se vyznačuje stylovým designem a na uchu drží díky tenkému drátku.

Témata článku: Nokia, Bluetooth, Příslušenství, Sluchátka, Digitální potlačení, USI, Rychlé nasazení, Předchozí typ, Sluch, Bluetoot, BLU


Určitě si přečtěte