Trium Mondo: děvče pro všechno (test)

Trium Mondo je zajímavý komunikátor, který již dnes umí datovat prostřednictvím GPRS. Je také dostatečně rychlý a mobilní. Můžeme si vůbec přát víc?
Trium Mondo: děvče pro všechno (test)

Mobilních komunikátorů mezi námi přibývá jako hub po dešti. Pomalu a jistě se stávají běžnou součástí našich každodenních životů. Již to nejsou jen drahá zařízení z titulních stránek módních časopisů či z nablýskaných vitrín na předváděcích akcích. Jsou všude kolem nás – potkáváme je v tramvaji v rukou mladého studenta stejně jako na úřadě jako doplněk úspěšného manažera. Mobilních komunikátorů se již zřejmě nezbavíme.

Na první, druhý i jakýkoli další pohled je Mondo velmi podobné nedávno testovanému Sagemu WA3050. Tato podobnost je dána tím, že oba dva komunikátory jsou založeny na běžném kapesním počítači s operačním systémem PocketPC. Rozdílů ve vzhledu si tak všimnete až při podrobnějším zkoumání.

Převládající barvou lemují displej je zlatá, která v kombinaci se stříbrnými okraji dodává celému přístroji velmi elegantní vzhled, za který se nebudete muset stydět v žádné situaci. Téměř obrovský dotykový displej disponuje běžným rozlišení v této třídě, protože dokáže zobrazit šestnáct odstínů šedé barvy na 240 x 320 obrazových bodech.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Displej je šedý

Přestože na kapesních počítačích třídy Palm považuji černobílé zobrazovače za velmi kvalitní, jejich výkonnějším PocketPC bratříčkům nebyl takový komfort přán a proto nejsou příliš dobře čitelné za běžného osvětlení. Velmi mi tak chybí displej barevný, se kterým by Mondo získalo hodně na čitelnosti. Současně však musím dodat, že Mondo má ve své kategorii asi nejčitelnější displej, konkurenční Sagem nebo například černobílý iPAQ mají zobrazovače o řád horší.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Pod displejem můžeme najít čtyři zcela běžná programovatelná tlačítka, která jsou doplněná spouštěčem. Pohodlnému jednoručnímu ovládání také napomáhá navigační mačkací kolečko, které se ukrývá na levém boku přístroje přesně na místě palce levé ruky. Na horní straně – hned vedle špalíčku externí antény -  se skrývá červené okénko infračerveného portu a konektor pro připojení bondovky pro snadné a pohodlné telefonování.

Klepněte pro větší obrázek

Jedna krychlička

Na zadní straně přístroje najdete vedle resetovacího tlačítka také hranolek baterie. Kryt baterie lze sejmout pouze v případě, že máte z levého boku přístroje vytaženo dotykové pero, které současně slouží jako zámek této krytky. V prostoru pod baterií najdete malinký šuplíček, do kterého vložíte SIM kartu svého operátora. Šuplíček je ukryt poměrně hluboko a nehodí se proto pro častou výměnu simek.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Trium Mondo je komunikátor postavený na operačním systému PocketPC společnosti Microsoft. O svižný chod tohoto poměrně kvalitního systému se stará poměrně rozšířený procesor ARM, který je nejen zárukou dostatečné rychlosti, ale také kompatibility s velkým množstvím softwarových aplikací. Dobrý dojem z hardwarového vybavení však kazí hned dvě maličkosti. Tou první je velikost operační paměti, protože pouhopouhých šestnáct megabajtů jsou opravdu minimem pro běžnou práci, kde vám nezbude dostatek místa pro nahrání nových programů. Druhým smítkem je absence slotu pro jakékoli rozšiřující paměťové karty, které by pomohly překonat paměťový handicap.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Komunikátor však z kapesního počítače dělá především bezdrátový modul. Ten v Mondu je vestavěn přímo v samotném zařízení a nedá se vyjmout a nahradit za novější. Na rozdíl od konkurenčního Sagemu vám však toto uspořádání nemusí vadit, protože Trium Mondo již dnes zvládá bez problémů datovou komunikaci se sítí prostřednictvím technologie GPRS, která přináší nejen rychlý přenos dat, ale také účtování jen za to, co skutečně využijete.

Klepněte pro větší obrázek

Dobrý mobil

Dobře se s Mondem také telefonuje. Komunikátor se totiž používá jako běžný telefon, který držíte u ucha a mluvíte jako do běžného mobilu. Pravda, držíte sice o něco větší placku, na druhou stranu je však zvuk Monda skutečně výborný a dostatečně hlasitý, takže protistraně dobře porozumíte i při přecházení poměrně rušné ulice.

K telefonování můžete použít také přiložené bondovky nebo využít funkci hlasitého hans-free. Právě za kvalitu zvuku při hlasitém poslechu hovoru musím Mondo obzvláště pochválit, protože zvuk je jedním slovem – úžasný. Je dostatečně sytý, správně jsou zvýrazněny basy a jistě nebudu přehánět když prohlásím, že poznáte jakýkoli záchvěv hlasu vašeho telefonního partnera.

Pro telefonování slouží v Mondu užitečná aplikace, která na displeji emuluje běžný mobilní telefon společnosti Trium – má stejné provedení menu, stejné ovládání. Osobně bych jej zařadil někam mezi starší Arii a novější Mars. S virtuálním telefonem na displeji se pracuje úplně stejně jako s jakýmkoli jiným mobilem, a proto jej zvládnete během několika málo okamžiků.

Textovky na jedničku

Aplikace, která byla pro práci s textovými zprávami použita v Sagemu si nezasloužila žádnou chválu – byla nepřehledná a abnormálně pomalá. Proto jsem byl velmi zvědavý, jak bude „textovkovač“ vyřešen právě v Mondu. Musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen, protože pro práci s textovými zprávami se používá kapesní Outlook – aplikace, kterou osobně pouvažuji za největší výhodu kapesních počítačů s tímto operačním systémem.

Textovky jsou tak zobrazeny jako další účet elektronické pošty a pracuje se s nimi stejně jako s běžnými e-maily – příchozí textovky vidíte v Doručené poště, při psaní zprávy můžete vybrat, jestli e má odeslat jako textovka nebo jako e-mail. Nastavit lze také doručenka i platnost zprávy.

Komunikuji, tedy jsem

Mobilní komunikátor Trium Mondo je komunikátorem v pravém slova smyslu – bezdrátové připojení na internet je příjemně rychlé a díky paketovému přenosu dat platíte pouze za data která skutečně přenesete – můžete tak být neustále on-line s příznivými cenovými náklady. Velmi jednoduché je také nastavení GPRS na tomto telefonu – stačí pouze vložit kartu a jednoduchý program provede konfiguraci sám téměř bez vaší pomoci. Uznávám, že jednodušší již to asi nemůže být.

Poštovnímu klientu nečiní snad žádná emailová zpráva problémy, prostřednictvím kapesního Internet Exploreru si přečtete každou webovou stránku, na kterou narazíte. Mondo obsahuje také wapový prohlížeč, který můžete použít v případě, že plnohodnotný web nebudete potřebovat. Sám jsem možnosti Monda mnohokrát využil – je to výborný pocit ráno cestou do redakce vyřídit večerní poštu a přečíst si nejnovější vydání mých nejoblíbenějších webových časopisů.

Výhod GPRS jsem také výborně využil v případě, kdy jsem si do komunikátoru nahrál známý komunikátor ICQ – měl jsem tak stále zelenou květinku a kdykoli a kdekoli jsem mohl komunikovat s přáteli úplně stejně, jako kdybych seděl u velkého stolního v kanceláři.

Vždy po ruce

Přestože již i současné manažerské telefony nabízejí možnost synchronizace svých dat se stolním počítačem, nesahají ani ty nejdražší kapesnímu počítači se systémem PocketPC ani po kolena. Všechny své úkoly, emaily, schůzky, wordovské či excelové dokumenty se v průběhu pracovního dne poslušně stěhují do paměti Monda, díky čemu je mám kdykoli u sebe v aktuální podobě.  Podobně vše funguje také opačným směrem – poznámky či změny vytvořené na cestách se při návratu zapíší zpět do stolního počítače.

Závěrem je nutné říci, že testované Mondo patří mezi ty lepší zařízení, kterými se můžete vybavit. I když má pár chybek – které jsem již uvedl – jeho kladné vlastnosti je bezezbytku překonají. A tak tomu má přece být.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Trium Mondo
 • Zdroj: TENcom Ttrade
 • Telefon: (02) 71 74 24 19
 • Web: www.tencom.czwww.trium.net
 • Běžná cena: 29 158 Kč
 • Síť: GSM 900/1800
 • Rozměry: 140 (+15 anténa) + 84 + 19 mm
 • Hmotnost: 200 g (se standardní baterií)
 • Vyzařování (SAR): 0,74 W/kg (povolený limit je 2 W/kg)
 • Udávaná pohotovostní doba: až 100 hodin
 • Udávaná doba hovoru: až 180 minut
 • Doba nabíjení: 2,5 h
 • Kapacita paměti: 16 MB
 • Displej rozlišení: 320x240, 16 úrovní šedé, podsvícení
 • Druhy vyzvánění: normální, vibrační, zesilující
 • Vyzvánění: soubory WAV a WMA
 • Baterie: Li-Ion 900 mAh, Lithium CR2032 záložní
 • Podporované funkce: budík, časové funkce, datové přenosy, diktafon, hardwarový modem, hlasité handsfree, hlasové ovládání, hry, infraport, kalendář, kalkulačka, loga na displej, minutka, minutové pípání, odlišení volajících různým zvoněním, prohlížeč e-mailů, rychlé psaní SMS v češtině, SIM Toolkit, stopky, synchronizace s PC, úkolovník, upomínky, uživatelské menu, vícepoložkový telefonní seznam, vyzváněcí profily, WAP, záznamník hovoru
 • Nepodporované funkce: Bluetooth, hlasové vytáčení, textové zprávy EMS, výměnné kryty, vyšší odolnost

Diskuze (35) Další článek: Výrobci tvrdí: reklama na mobilech lidem nevadí!

Témata článku: Recenze, Pohodlné telefonování, Test, TRI, Hranolek, Povolený limit, Kvalitní systém


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196