Trojan ohrožuje Symbian. Uživatele obírá o peníze

Viry pro mobilní telefony jsou považovány za mýtus vzdálený realitě. Teď tu ale máme příklad, který obere váš účet o peníze.

Odborníci ze společnosti Kaspersky Lab nás upozornili na nový škodlivý program pro Symbian. Tento malware (definice pojmu na Wikipedii) ohrožuje uživatele jednoho z indonéských mobilních operátorů. Trojský kůň napsaný ve skriptovacím jazyce Python zasílá zprávy SMS obsahující uživatelem neautorizovaný pokyn převést část peněz z účtu uživatele na jiný účet, který kontrolují kybernetičtí podvodníci. V síti příslušného indonéského operátora stačí k převodu peněz mezi účty uživatelů služby zaslat SMS na číslo 151. Kvůli softwarové zranitelnosti červ umožňuje tento převod provést bez toho, aby ho uživatel telefonu musel potvrdit či ho vůbec zaznamenal.

Trojský kůň Trojan-SMS.Python.Flocker byl laboratořemi společnosti Kaspersky Lab zjištěn v pěti variantách, od „.ab“ po „.af“. Převáděné částky se pohybují od 0,45 do 0,90 dolarů. Podvodníci evidentně doufali, že si této relativné nízké částky nikdo z poškozených nevšimne, že zapadne mezi bankovní poplatky, nebo že ji právě díky mizivé výšce nikdo nebude řešit. Pokud se takto ale útočníkům, podaří infikovat větší množství telefonů, částka, kterou výsledně získají, může být značná. Je rovněž nutné dodat, že zmíněný trojan není ničím výjimečný, zkrátka jen využívá slabě zabezpečeného systému, který zachází s penězi textovkami, a ty na něco takového nebyly vymyšlené...

„Samozřejmě, že autoři trojského koně chtějí získat peníze,“ vysvětluje Denis Maslennikov, senior malware analyst ve společnosti Kaspersky Lab. „Až dosud se mnozí domnívali, že podvodné programy odesílající zprávy SMS bez uživatelova vědomí jsou pouze ruským fenoménem. Nyní je jasné, že se nejedná pouze o problém ruských uživatelů, ale s těmito podvody je třeba počítat i v jiných zemích.“

Již loni byl například zaznamenán podobný útok v Číně, kdy podvodníci šířili malware, který ovládl mobilní telefon. Uživatelům se zobrazila výzva, že pokud chtějí získat nad svým zařízením opět kontrolu a používat ho, musí zaplatit 7 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Nedávno byl zaznamenán trojan, který vymazal nápisy z uživatelského prostředí. Proti dnes popisovanému programu je to jen dětská hra (foto f-secure.com)

Uživatelé řešení Kaspersky Mobile Security jsou proti novému trojskému koni Trojan-SMS.Python.Flocker chráněni, protože toto bezpečnostní řešení blokuje škodlivé programy a brání jejích spuštění.

Diskuze (22) Další článek: Android a Topolánkovo Blackberry v prodeji (ceník)

Témata článku: , , , , Dětská hra, Podobný útok, Trojan, Trója, Škodlivý program, Trojský kůň, Python, Pen