Trump hrozí Applu 25% clem na všechny dovezené iPhony. Nezajímá ho výroba v Indii, chce je montovat v USA | Ilustrace: AI Midjourney, autor: aebini

Ilustrace: AI Midjourney, autor: aebini

Trump hrozí Applu 25% clem na všechny dovezené iPhony. Nezajímá ho výroba v Indii, chce je montovat v USA

  • Donald Trump vidí vše jako samozřejmost, třeba i výrobu iPhonů v USA
  • Apple mezitím začal stále více iPhonů vyrábět v Indii
  • To ale Trumpovi nestačí, u indických iPhonů hrozí minimálně 25% clem

Oživeno 23. května 2025 | Apple měl promyšlenou strategii, jak obejít nejpřísnější americké sankce, ale tuto „výhodnou příležitost“ mu americký prezident Donald Trump nehodlá dopřát. Tim Cook chtěl začít iPhony ve velkém vyrábět v Indii, aby se vyhnul současným nebo budoucím clům, avšak americká administrativa má Apple v hledáčku. Pokud nebude Apple vyrábět přímo v USA, budou na iPhony vyrobené v zahraničí uvalena cla ve výši minimálně 25 procent.

Klepněte pro větší obrázek
Žádná Indie, ale USA! Trump hrozí 25% clem na iPhony vyrobené v Indii

Donald Trump se na své sociální síti Truth Social vyjádřil v tom smyslu, že Timu Cookovi již dávno sdělil, že očekává výrobu iPhonů v USA, a ne v Indii či kdekoli jinde. To jsou pro Apple značné škrty do rozpočtu, protože tato tradiční americká značka již v posledních letech začala diverzifikovat dodavatelský řetězec a během letošního čtvrtletí měla s velkou pompou oznámit, že většina iPhonů prodávaných v USA pochází z Indie.

Apple se v současné době nachází v pasti, protože při evidentním nevyhovění hrozí, že nastíněné 25% clo může časem ještě narůst. A to jednoduše proto, že si Donald Trump vymýšlí procenta z hlavy a co platí dnes, nemusí platit zítra. Navíc je třeba říci, že Apple je na prodeji iPhonů závislý, protože tvoří většinu příjmů celé společnosti. Pokud indické iPhony skutečně postihnou cla, vyšší cena se promítne do zdražení iPhonů. Logika věci napovídá, že ke zdražení dojde plošně. Nedokážeme si představit, že by iPhony v Evropě byly levnější než v zámoří.

Apple tak bude muset, chtě nechtě, investovat v USA, protože hrozba postupně se zvyšujících cel za éry prezidentství Donalda Trumpa je více než reálná.

Zdroje a další informace: Truth Social, BBC, Bloomberg

Pokračování 2 / 2

Trumpovi se nelíbí iPhony z Indie. „Nejsme na to zvědaví,“ vzkázal a chce přesun výroby do USA

Oživeno 16. května 2025 | Americký prezident Donald Trump znovu rozvířil mediální vody, když během zastávky v Kataru prohlásil, že má „malý problém“ s Timem Cookem. Dle jeho mínění Apple nemá montovat iPhony pro americký trh v Indii. Takto přímá intervence odhaluje hlubší napětí mezi politickými snahami o návrat výroby do Spojených států a realitou globálních dodavatelských řetězců.

Apple v posledních letech výrazně navýšil výrobu iPhonů v Indii, kde nyní vzniká přibližně 20 % jeho celosvětové produkce. Cílem je do několika let dosáhnout až čtvrtiny celkové výroby. Většina zde vyrobených telefonů míří na export, přičemž hlavním cílovým trhem jsou Spojené státy. Indie se díky štědrým státním pobídkám a rostoucímu počtu kvalifikovaných pracovníků rychle stává klíčovým pilířem diverzifikace výroby mimo Čínu.

Trumpova rétorika je nekompromisní: „Nejsme na to zvědaví,“ vzkázal Applu v souvislosti s importem indických iPhonů do USA. Podle jeho názoru by měla firma vyrábět pro americký trh především doma. Připomněl, že USA dlouhodobě „tolerovaly“ výrobu Applu v Číně, a nyní očekávají, že se část produkce přesune na americkou půdu. Výroba pro samotný indický trh Trumpovi nevadí.

Ekonomická realita je ale neúprosná: přesun montáže iPhonů do USA by znamenal jejich výrazné zdražení. Analytici odhadují, že by cena jednoho přístroje mohla vzrůst až na trojnásobek. Důvodem jsou nejen vyšší mzdy, ale i absence potřebného dodavatelského ekosystému a zkušených pracovníků. Apple aktuálně v USA vyrábí pouze omezené množství produktů, například Mac Pro.

Indie naopak těží z vládního programu „Make in India“ a systému pobídek vázaných na produkci, které přímo motivují zahraniční firmy. Díky tomu se stala druhým největším výrobcem mobilních telefonů na světě a její význam v globálním dodavatelském řetězci Applu stále roste. Foxconn, Tata Electronics a další partneři zde budují nové továrny a rozšiřují kapacity, což přináší tisíce pracovních míst a zvyšuje exportní výkonnost země.

Apple tak balancuje na tenké hraně mezi geopolitickými tlaky a ekonomickou efektivitou. Zatímco Trump tlačí na návrat výroby do USA, firma musí zohledňovat realitu globálních trhů, nákladů a dostupnosti kvalifikované pracovní síly. Zásadní otázka zní: byli by američtí zákazníci ochotni platit výrazně víc za „domácí“ iPhone, nebo se Apple bude muset dál spoléhat na levnější výrobu v Asii?


Původní článek vyšel 9. dubna 2025 s následujícím nadpisem:

Trump chce čistě americký iPhone, podle Applu je to nesmysl. Kvůli vyměřenému clu vyslal z Asie pět letadel plných telefonů

Americký prezident Donald Trump nastavil politiku cel tak, aby se do USA vrátila výroba klíčových komponent a zařízení. Pro USA je klíčová řada produktů z různých technologických odvětví, v mobilním světě je to samozřejmě iPhone. Podle tiskové mluvčí prezidenta je cílem, aby se i iPhone kompletně vyráběl v USA. K čemu by jinak byly investice Applu v USA v řádech stovek milionů dolarů? Jenže to není možné ze dne na den, a podle některých dokonce vůbec. Apple na to má svůj vlastní názor, který v posledních dnech vyjádřil celkem jasně.

Klepněte pro větší obrázek
iPhony čeká nevyhnutelné zdražení, a to zřejmě, nejen v USA, ale také v Evropě. Vše kvůli nově vyměřeného cla, za nímž stojí Donald Trump

Ukázalo se, že Apple v posledním březnovém týdnu, tj. těsně před zahájením platnosti nových cel, během tří dnů objednal pět letadel napěchovaných iPhony, která přiletěla do USA. Místo skladování v Asii je Apple rychle transportoval do zámoří, aby se vyhnul 10% tarifům, které začaly platit 5. dubna. Podle dalších zdrojů podobné speciální dodávky směřovaly z továren v Číně a v Indii. A to v době, která je běžně brána jako relativně klidné období bez výraznějších prodejních úspěchů, natož pak rekordů.

Apple se tak vyhnul zvýšení cen iPhonů tím, že si v USA naplnil sklady na několik měsíců dopředu. Díky tomu zatím žádné zdražení kvůli vyšším clům nehrozí, ale i to je jen otázkou času. Na Indii byla uvalena 26% cla, na Čínu nejprve 54 % a posléze 104 %. A tato cla platí od dnešního dne. V USA se tak velmi živě spekuluje ne o tom, zda iPhony podraží, ale od kdy a o kolik.

O uplynulém víkendu se naplno ukázala i ochota Američanů nákup iPhonu neodkládat, a hrozba vyšších cen je nahnala do prodejen. Z USA přicházejí zprávy o tom, že lidé „v panice“ pořizují iPhony za současné ceny, protože se bojí jejich růstu. Prodejci uvádějí, že se jich lidé prakticky neustále ptají na možný nárůst ceny iPhonů, jenže od Applu k tomu nedostali žádné instrukce, jak na tyto dotazy reagovat. Prodeje za poslední víkend přitom hodně připomínají předvánoční období, což je pro duben velmi nečekaná záležitost. Apple si tak v aktuálním čtvrtletí výrazně polepší v prodejích, co však bude následovat dále, zatím není úplně jasné.

Čistě americký iPhone je jen fantazie

Steve Jobs a Tim Cook přitom už dříve uvedli, že výroba iPhonů v USA prakticky není možná. V životopisu Jobse od Waltera Isaacsona se uvádí, že Jobs v letech 2010 a 2011 tehdejšímu prezidentovi Baracku Obamovi vysvětlil, že v Americe chybí 30 tisíc řádně vyškolených inženýrů. Tim Cook byl v roce 2017 sdílnější. Podle něj se iPhony nevyrábí v Číně primárně kvůli nízkým nákladům na pracovní sílu, ale kvůli dovednosti a přesnosti zaměstnanců, nejen při obrábění a práci s materiály a technologiemi.

Klepněte pro větší obrázek
Komponenty iPhonů pochází z celého světa. I když by byl iPhone skládaný v USA, dodávkám ze zahraničním zemí zavalených cly se zřejmě nevyhne

Apple by mohl iPhony kompletovat v USA, aby na nich mohl hrdě uvést „Made in USA", ale nedostane se k místním dodavatelům komponent, kteří neexistují, nebo přinejlepším nejsou připraveni na takový objem zakázek. iPhone je totiž mezinárodní zařízení, které pochází z komponent a materiálů z různých částí světa. Apple má komplexní dodavatelský řetězec, který budoval řadu let, a ten prostě nejde změnit ze dne na den. Časem si zřejmě najde dodavatele v USA, až vyřeší potřebnou kvalitu a kvantitu, přesto to určitou dobu potrvá.

Většina iPhonů se navíc vyrábí ručně, a Američané bez zkušeností mohou mít problém s rychlou a přesnou výrobou iPhonů. Apple sice chce do roku 2030 omezit počet lidí na výrobních linkách o 50 % (při zachování tempa výroby), což by znamenalo nasazení automatizované výroby. A to pomocí strojů, které jsou extrémně drahé a které by bylo možné pořídit v zemích, kde jsou aktuálně zavedena velmi vysoká cla. Jen zacvičení zaměstnanců na výrobu iPhonů bude velmi dlouhý proces, a vůbec není jasné, zda by o tuto práci byl zájem. A pokud ano, jaký by byl jejich plat?

Apple žije v překlenovacím období. Nakoupením skladových zásob v domovských USA oddálí vliv cel, co nejdéle to jen bude možné. Jenže pak zřejmě nebude mít na výběr a cla promítne do cen iPhonů.

O Evropě se v tuto chvíli nemluví, protože cla platí pro zboží, které vstupuje na území USA. V Evropě se distribuují iPhony přes centrálu Applu v Irsku, a tak nás vlna zvýšených cel přímo nezasáhne. Jenže dokážete si představit situaci, kdy by byl iPhone v USA dražší než v Evropě? Apple bude zřejmě i tentokrát chtít držet podobné ceny všude na světě, takže zřejmě bude muset celní zátěž rozložit na více trhů, což se promítne v globálním zdražení iPhonů. Celá kauza nás tak s největší pravděpodobností zasáhne nepřímo.

Zdroje a další informace: Reuters, Bloomberg, The VergeTimes of India, 404media

Určitě si přečtěte

Články odjinud