Tržby z 5G smartphonů už mají převahu. Největší díl koláče si ukousnul Apple

Společnost Counterpoint vydala zajímavou analýzu ukazující podíl 5G smartphonů na tržbách ze všech prodaných telefonů. Ukazuje se, že adopce 5G sítí v telefonech probíhá rychleji, než tomu bylo v případě sítí 4. generace. V prvním kvartále letošního roku totiž 39 procent ze všech prodaných telefonů nabízelo 5G. Tyto smartphony se přitom na celkových příjmech výrobců podílely z 69 procent. Prodávat 5G smartphone tak rozhodně není prodělečná činnost...

Na grafu je vidět skokové zvýšení tržeb v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy se začaly prodávat iPhony 12 . Od té doby prodeje 5G telefonů stále rychle rostou, což je dáno i postupným rozšiřováním dostupnosti 5G do levnějších telefonů. Některé značky tak mají v portfoliu desítky modelů s 5G, ovšem paradoxně je to stále Apple, který v počtu prodaných 5G telefonů i v tržbách „o parník“ dominuje.

V prvním čtvrtletí více než třetina všech prodaných 5G telefonů nesla logo nakousnutého jablka. Druhý největší podíl v prodejích měl Samsung a Oppo, kteří se srovnali na metě 13 %. V samotných tržbách z prodaných telefonů pak jasně dominuje Apple. iPhony 12 totiž představovaly 53 % tržeb ze všech prodaných smartphonů dohromady. 

Vize sítí 5G z roku 2019:

Druhé největší tržby měl opět Samsung se 14 procenty. Zbylé značky paběrkují se 7 procenty a méně. Díky tomu, že se 5G stále rozšiřuje do levnějších modelů, je pravděpodobné, že se převaha Applu začne brzy zmenšovat.

Zdroj Counterpoint

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (10) Další článek: Lidé si zvykli kupovat nejdražší iPhony. Telefony už ale tak často nemění

Témata článku: Apple, Oppo, Samsung, Vivo, Xiaomi, , , , , , , , Převaha, Counterpointresearch, Největší díl, Tržby, Telefon, SMA, Koláč