TSMC zdražuje čipy. To se může negativně projevit i na ceně telefonů

Nedostatek čipů ovlivňuje již celý trh od mobilů až po chytrá auta. Na některé produkty jsou dlouhé dodací lhůty a často se to projevuje i na ceně. Podle zprávy deníku The Wall Street Journal můžeme očekávat další zdražování. Viníkem bude v tomto případě společnost TSMC.

Ta údajně z důvodu nedostatečné výroby je nucena zvednout ceny čipů. U pokročilých procesorů půjde cena nahoru cca o 10 %. U masově odebíraných čipů pak cca o pětinu. Vzhledem k tomu, že od TSMC odebírá procesory většina velkých firem jako Apple, Qualcomm, AMD se toto zdražení může projevit i na ceně různé spotřební elektroniky včetně smartphonů.

Procesory jsou při výrobě smartphonů významnou položkou a ne každý výrobce si může dovolit zvýšení nákupní ceny komponenty nepromítnout do výsledné ceny telefonu. Otázkou je to zejména u Applu a jeho iPhonů, kde si uživatelé zvykli připlácet i za dražší modely. Na druhou stranu se Apple předzásobil a dle nedávné analýzy společnosti Wawe7 Research je téměř jediný, kdo nedostatkem čipů nebyl dosud příliš zasáhnut. 

To se však ale může nyní na podzim rovněž změnit. Sám Tim Cook při sdělování finančních výsledků připustil, že na podzim by se nedostatek čipů mohl projevit zejména u nižších produktů využívající starší čipy.

Zdroj: The Verge, The Wall Street Journal

Diskuze (12) Další článek: Recenze mobilu Sony Xperia 1 III. Takhle by měl fotit každý smartphone

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , , Pro +, Výroba, Cena telefonů, Procesor, Telefon, The Verge, Nedostatek, Čip, The Wall Street Journal, PCM,