Tube vs. Touch HD: bitva dotykových titánů

První dotykový Symbian a vrchol platformy Windows Mobile. Jak si v přímém souboji poradí s nejběžnějšími úkoly?
Kapitoly článku

rado1003.jpg

Autor článku, Radek Hulán, píše odborný blog na adrese MyEgo.cz a zajišťuje realizaci webových prezentací ve společnosti F-ART AGENCY s.r.o.


 
Nokia 5800 ExpressMusic alias Nokia Tube je první telefon od Nokie s kompletně dotykovým ovládáním a bez hardwarové klávesnice. Může se tento nováček na trhu dotykových telefonů srovnávat na Windows Mobile zařízení ve své šesté generaci?

HTC Touch HD (Blackstone)
Touch HD (Blackstone) Extrémně výkonný komunikátor má 288 MB RAM a procesor s frekvencí 528 MHz a grafickým akcelerátorem. Nadstandardní displej zabírá skoro celou přední plochu, má úhlopříčku 3,8" a rozlišení 480 × 800. Oproti dřívějším Touchům má konektor 3,5mm jack.rozměry a hmotnost: 115 × 63 × 12 mm, 146 g
displej: 3,8'', aktivní TFT, 480 × 800, 65 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA, HSUPA
konekt.: miniUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 512 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1350 mAh, procesor: 528 MHz
operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (352 × 288), autofocus
92 %
(2. místo z 1013)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 15 380 Kč (koupit)

Nokia 5800 XpressMusic
5800 XpressMusic První dotyková Nokia se Symbianem S60 (verze 5th Edition) má 3,2" displej s rozlišením 640 × 360 a přestože je zaměřená hlavně na hudbu, výbavu má všestrannou - poradí si s focením, navigací i připojením na internet ve všech sítích včetně Wi-Fi.rozměry a hmotnost: 111 × 52 × 16 mm, 104 g
displej: 3,2'', aktivní TFT, 360 × 640, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 32, EDGE tř. 32, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 81 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1320 mAh, procesor: 369 MHz
operační systém: Symbian 9.4 S60 5th Edition
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
89 %
(5. místo z 1013)
katalogrecenzeinfo výrobce
cena: 8 980 Kč (koupit)

Nokia 5800 ExpressMusic (známá také jako Nokia Tube) je první telefon z nové platformy od Nokie umožňující plně dotykové ovládání po vzoru Windows Mobile, dnes již "mrtvého" SonyEricsson UIQ, Google Android či Apple OS X "Mobile".

Tato recenze není popisem Nokia 5800 ExpressMusic, pro tyto informace si přečtěte dříve vydaný článek na NokiaMania.cz. Nenajdete zde ani fotografie telefonu, i těch je spousta v dříve odkazovaném článku, k dispozici je rovněž srovnání Nokia Tube s Apple iPhone.

Namísto toho se v recenzi zaměřím na praktickou použitelnost a srovnání Nokie Tube s HTC Touch HD, což je špičková implementace operačního systému Windows Mobile s TouchFlo 3D. Popíšu snadnost používání a vykonávání běžných denních činností - tedy posílání SMS, čtení emailů, vyhledávání kontaktů, telefonování, práci s datovým připojením, i navigaci.

Recenze je to poměrně kritická, přesto se snaží vyzdvihnout nejen to špatné, ale i to dobré na obou rozdílných platformách. Je už na zvážení každého čtenáře, zda mu dané negativum vadí či nevadí, či zda jej dokonce považuje za výhodu.

Cílová skupina, citlivost displeje a dotykové ovládání

Cílová skupina obou telefonů je odlišná, odlišná je i cena, na druhou stranu - oba dotykové telefony se dají použít pro zábavu, HTC Touch HD i pro práci, a na obou telefonech budete chtít provádět identické základní úkony jako psát SMS, posílat emaily, navigovat se, či vyhledávat kontakty a volat jim. Má tedy smysl je srovnávat? Rozhodně. Osobně si myslím, že podobný duel řekne o telefonu více než dlouhá popisná recenze, protože jediný je vždy nejlepší, ovšem když se do hry připlete konkurence, je často vidět, že věci se dají dělat i jinak...

Velikost displeje

Nokia Tube nabízí slušné rozlišení 640 × 360 pixelů při 3,2" úhlopříčce, HTC Touch HD dokonce 800 × 480 pixelů při 3,8" úhlopříčce, tedy 1,67× více obrazových bodů. V této kategorii HTC Touch HD jednoznačně vede, v podstatě jej nedostihuje žádný jiný konkurent.

Klepněte pro větší obrázek  
Nokia Tube versus HTC Touch HD. Na fotce si všimněte hlavně fyzické velikosti obou displejů. V pokračování článku vás budeme trošku mást, protože velikost screenshotů je určena rozlišením a v tom jsou mezi oběma přístroji rozdíly výraznější 

Citlivost displeje

Nokia Tube má, stejně jako HTC Touch HD, tlakový (odporový) dotykový displej, nikoliv kapacitní (jako iPhone). Na rozdíl od HTC Touch HD je ovšem potřeba vyvinout větší tlak na displej pro ovládání. HTC se svým Touch HD přišel s opravdu vynikající citlivostí, které se prakticky vyrovná kapacitnímu provedení, ovšem s tím, že zároveň nemá jeho negativa - dá se tedy ovládat i s mokrou rukou, v rukavicích, je možné na displej kreslit libovolným stylusem a implementovat třeba rozpoznávání písma.

Nokii se to napoprvé tolik nepodařilo, citlivost dotykové vrstvy je srovnatelná na starší Windows Mobile zařízení (odhadem o 20-30% nižší), ale nikoliv na moderní HTC Touch HD. Je možné, že hlavní roli zde sehrál požadavek na výslednou cenu telefonu a snaha srazit výrobní náklady. Nokia Tube se prodává za cenu o 4-5 000 Kč nižší než HTC Touch HD.

Nesnadné je u Nokie ovládání na krajích displeje, a to kvůli hraně, která o několik milimetrů vystupuje nad displej po celém obvodu telefonu. HTC Touch HD má zcela plochou horní stranu a pohybu prstu tedy nic nebrání ani v mezních polohách. Na druhou stranu, zmíněný rám kolem displeje Nokie Tube částečně poslouží jako ochrana při pádu na zem a zabrání odírání při položení telefonu na desku stolu. Designér Nokie se zřejmě rozhodl pro kompromis preferující vyšší robustnost před snadným ovládáním telefonu.

Ovládání telefonu

Vlastní implementace dotykového ovládání je u Nokie Tube poměrně nekonzistentní. Občas musíte klikat 2x na položku pro její aktivaci, občas jen 1x, některé volby musíte navíc potvrdit stiskem virtuální klávesy v obrazovkovém menu (třeba po napsání URL do prohlížeče je potřeba ještě jeho "aktivace"). Toto vše by mohl vyřešit nový firmware, nicméně i verze 11.0.008 působí zatím poněkud neuceleně, a navíc se obávám, že s celkovou citlivostí displeje neudělá nic.

Vyloženě špatně řešené je u Nokie skrolování v seznamech (například v kontaktech či emailech), nemůžete zde prostě udělat rychlé gesto prstem přes displej směrem nahoru či dolů a tento tah opakovat jako u HTC Touch HD či Apple iPhone, je nutné najet prstem na poslední položku seznamu, na té setrvat, a seznam až poté pomalu skroluje dolů či nahoru. Skrolování je na Nokii Tube nepohodlné a přitom je to častá operace. Neznamená to, že by novinka od Nokie nebyla použitelná v dotykovém ovládání, to vůbec ne, ale pokud máte přímé srovnání, je vám prostě jasné, co se ovládá snadněji.

Klepněte pro větší obrázek 
Nokia Tube je testována s FW 11.0.008

Témata článku: HTC, Nokia, , , , , Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch HD, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Art Age, Skrolování, Běžný den, Dot, HD +, Dosah ruky, Máma, Třetí varianta, Požadovaný kontakt, Celá obrazovka, Tube