Tuhle tapetu si nestahujte! Android řeší kuriózní chybu, výrobci chystají záplaty

Zní to jako hodně přitažené za vlasy, ale Android řeší hodně kuriózní chybu. Stačí si do telefonu stáhnout „prokletou“ tapetu, po jejímž nastavení se telefon zasekne v nekonečné bootovací smyčce. Často nepomůže ani spuštění telefonu v tzv. Safe módu, ale až kompletní obnovení telefonu do továrního nastavení. Pokud si však dopředu nezálohujete data (např. kontakty, fotky, soubory a další), o vše nenávratně přijdete. Pokud vám někdo obdobný obrázek (viz níže) na smartphone s Androidem pošle, určitě jej NEnastavujte jako tapetu!

Výše vyobrazená fotografie využívá barevný prostor RGB, a díky vysokému dynamickému rozsahu má fotka na histogramu hodnoty větší než 255, což je maximum barevného prostoru sRGB, který používá Android. A pokud byste tapetu nastavili na Android emulátoru, spadne rozhraní System UI, které se stará o zobrazování základní součástí na systémové úrovni.

Chyba je součástí všech doposud vydaných Androidů až po verzi Android 10, u Android 11 Developer Preview již byly aplikovány patřičné úpravy, takže se zde chyba neobjevuje. Tento bug tak ovlivňuje všechny stávající modely s Androidem, a nevztahuje se jen k výše uvedené konkrétní tapetě, ale ke všem, které používají barevný prostor RGB.

A když někomu řeknete, že si tapetu nemá nastavovat, i přes všechna varování to udělají tisíce lidí. Máme tak potvrzeno, že se chyba objevuje u Samsungů, Pixelů, a také u smartphonů Xiaomi a některých Motorol. Je vysoce pravděpodobné, že podobné chování bude i u smartphonů dalších značek, jen zde nemáme „očité“ svědectví.

I když se chyba týká Androidu jako takového, výrobci již chystají své vlastní záplaty, např. Samsung, který chce opravu nabídnout formou drobné OTA aktualizace. Velkou systémovou opravu chystá i Google v rámci AOSP. Kdy budou záplaty publikované, zatím není jasné, teoreticky by mohly být součástí červencové aktualizace zabezpečení.

Via XDA

Diskuze (13) Další článek: Nest Aware: Google vám pohlídá domácnost a vyhodí notifikaci, když stane něco nekalého

Témata článku: Google, Motorola, Samsung, Xiaomi, , , , , , , , , , RARE, Tapety, Safe Mód, Záplata, Safe, Vlasy, RGB, Ica Universe, Developer Preview, May, Výrobce, Telefon,