Tušíte, jaká data ukládá vaše auto? Policie ze systému vytáhla nahrávku hlasu a vyřešila vraždu

V roce 2017 došlo v americkém Michiganu k brutální vraždě a policistům se dlouho nedařilo ji rozlousknout. Po dvou letech se jeden z detektivů dozvěděl o digitální forenzní expertíze vozidel a vrátil se k autu oběti (Chevrolet Silverado, ročník 2016), které mělo být v době vraždy odcizeno.

Zjistil, že v inkriminovaný čas si někdo přes hlasové ovládání poručil přehrávání skladeb od Eminema. Záznam povelu uložený v palubním systému byl zlomovým bodem vyšetřování. Svědkové v nahrávce okamžitě poznali hlas člověka, který oběti pomáhal se servisem aut a motocyklů. Další vyšetřování pomohlo sestavit poslední hodiny života oběti a získat další důkazy proti podezřelému. Ten se zatím nepřiznal, ale brzy ho čeká soudní proces.

Většina z nás si uvědomuje, že za sebou necháváme silnou digitální stopu, většinou si ji však spojujeme s chytrými telefony, počítači a internetovými službami. Ale v autech jsou také počítače, jsou propojená s telefony a navíc sbírají vlastní a značně specifická data.

Nepřehledná situace

Zatímco ve smartphonech je situace relativně jednoduchá, dva hlavní operační systémy jsou pod bedlivým dohledem veřejnosti, automobilový průmysl je naprosto jiný. Standardy neexistují, značek, modelů a jejich variant jsou tisíce, takže je prakticky nemožné nějak uceleně sledovat, co které auto ukládá. Ve srovnání se smartphony je zabezpečení automobilových palubních systémů většinou tristní.

Policisté mohou z moderních aut kromě nahrávek pro hlasové ovládání získat například záznamy tras, informace o rychlosti, akceleraci, otevření a zavření dveří, použití bezpečnostních pásů, zapnutí světel atd. Díky informacím o zapnutí pásů mohou dedukovat, zda měl vrah komplice, podle zatížení sedaček získají jeho hmotnost… S trochou snahy se však k datům dostane kdokoliv další, což je zásadní ohrožení soukromí.

Někdo se v palubních systémech vyzná

Obor digitální forenzní expertízy aut posiluje. Článek NBC News upozorňuje na software od firmy Berla Corp. Když jej v roce 2013 uvedli na trh, uměl komunikovat s asi 80 typy aut. Dnes je jich více než 14 tisíc!

Podle NBC je forenzní expertíza aut stávat stále častěji využívaná. Jen v Michiganu existují minimálně čtyři policejní sbory, která tuto metodu pravidelně využívají i k řešení menších každodenních zločinů.

Diskuze (13) Další článek: EMUI 11 pro další smartphony Huawei přijde v březnu. Dočkají se i přes dva roky stará zařízení

Témata článku: Bezpečnost, Chytré auto, Hlasové ovládání, Pro řidiče, Palubní systém, Vrah, NBC, Head-up Displej, Tech News, Počítač, Policie, Nahrávka, Michigan, Vražda, Vyšetřování, Data, NBC News, Auto, Motocykl, Eminem