Tvoříme blog s chytrou Nokií

Další využití pro váš mobil – blog. Podělte se o své zážitky a pošlete své fotografie, videa nebo texty z mobilu přímo na web.

Nokia ve svých symbianových smartphonech nabízí službu pro blogování. O své fotografie, videa nebo zážitky popsané prostým textem se můžete podělit nejen s přáteli prostřednictvím internetu. Z telefonu fotku pošlete na svou internetovou stránku a tam ji vystavíte i s doplňujícím komentářem.

Nokia přímo podporuje služby Vox a Flicker. Flicker je známý veřejný archiv fotografií, který je velmi oblíbený, i když je značně nepřehledný. Vox je klasická služba pro blogování, která nabízí pokročilé funkce. Jak Flickr tak Vox mají ale pro našince stejnou nevýhodu – nejsou dostupné v českém jazyce. Založení blogu a jeho správa se dá ale zvládnout s trochou intuice i s minimální znalostí angličtiny. V nastavení je sice možné založit nové služby, které dokáží zpracovávat příspěvky na základě protokolu Atom, ale žádné takové české jsem nenašel.

Klepněte pro větší obrázek 
Náš blog vytvářený s Nokií N95

K testu jsme zvolili službu Vox a k dispozici jsme měli Nokii N95. Nový blog si založíte zde. Tím získáte svou osobní stránku a hlavně přihlašovací údaje, které posléze zadáte do mobilního telefonu. Nejprve je ale nutné provést základní nastavení vašeho nového blogu – vyberete si design z katalogu šablon, zadáte název a popis blogu, nějaké informace o sobě a další drobnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr ze šablon

Můj testovací blog najdete na adrese http://medvedzlesa.vox.com

Blogujeme

Předpokládá se, že do blogu budete z telefonu posílat především obrázky a videa, a proto najdete odkaz na službu v kontextové nabídce při procházení galerie. Při prvním spuštění využijete jedné ze dvou nabídek pro založení nového účtu. Já jsem vybral Vox a zadal své přihlašovací údaje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení

Před odesláním první fotografie je vhodné nastavit, na jakou velikost se budou odesílané fotografie automaticky zmenšovat. Je celkem zbytečné posílat na web fotografie v plném rozlišení, navíc vám to ušetří čas a v případě odesílání přes síť mobilního operátora i náklady. Osobně jsem zvolil střední velikost (1024 × 768 bodů). Nastavit také můžete standardní velikost písma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ježek musí na blog • otevřeme blogovací službu • blogujeme jako Medvěd z lesa • vybereme Nový příspěvek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadali jsme nadpis a píšeme text • doplníme obrázek • takto vypadá celý příspěvek • odeslat na blog

Pak už můžete začít blogovat. Spustíte službu, vyberete si z nabídky svůj blog a zvolíte možnost založení nového příspěvku. Zadáte nadpis, vyberete fotografii nebo video a doplníte text. Je to stejně snadné jako tvorba multimediální zprávy. Nakonec zvolíte volbu Odeslat a po odeslání je příspěvek okamžitě vidět na webu. Posílat takto můžete fotografie, videa nebo prostý text.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
A hned po odeslání... • ...je ježek na internetu

Vox je standardní služba pro blogování, takže svůj blog můžete doplňovat samozřejmě i prostřednictvím počítače. To se hodí i pro pozdější úpravy příspěvků zadávaných mobilem z terénu. A jak takový blog může nakonec vypadat se podívejte zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na webu pak můžeme upravit například název fotografie

K čemu je to dobré?

Pokud se chcete s mobilním blogováním aktivně zabývat, musíte myslet na nákladné datové přenosy. Nejvýhodnější je samozřejmě využívat Wi-Fi, pokud to váš telefon dovoluje a pokud je zrovna Wi-Fi síť v dosahu. Majitelé SIM karet s neomezenými datovými přenosy mohou být bez starostí, ostatní si nastaví nejmenší velikost fotografií, videa posílat raději nebudou a množství odeslaných příspěvků si budou kontrolovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přidané příspěvky • prohlížení blogu v internetovém prohlížeči mobilu

Běžné blogy si zpravidla zakládají ti, kteří mají potřebu něco sdělovat světu nebo si tímto způsobem vedou veřejný deník. U mobilního blogu vidím ještě jednu silnou skupinu uživatelů – ti, kteří mají hodně přátel a chtějí ušetřit za multimediální zprávy. Například zážitky z dovolené v podobě fotografií s komentáři můžete postupně posílat na blog, jehož adresu dáte svým přátelům. Ti mohou blog sledovat například prostřednictvím RSS čtečky, aby jim neunikla žádná čerstvá zpráva. Na vaše počítání se mohou podívat když se jim to zrovna hodí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přidávání příspěvku z webu • editace příspěvku zadaného z mobilu • správa fotografií

Nokia není jediná, která nabízí ve svých telefonech přímou podporu blogování. Službu jsme už minulý rok zkoušeli například se Sony Ericssonem K800i (blog je stále zde). A blogovat můžete i s běžným mobilem, který je schopen odesílat e-maily. Řada služeb pro blogování (i těch českých) umožňuje vkládání příspěvků prostřednictvím e-mailových zpráv.

Diskuze (4) Další článek: HTC přebírá Dopod

Témata článku: Nokia, Klasická služba, TV +, Řada služeb, Blog, Čerstvá zpráva, Nejmenší velikostEvropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny