Tvrdá čísla: V síti rakouského T-Mobilu teče 5× víc dat, kupodivu nekrachuje

  • V síti českého T-Mobilu proteklo 32 100 TB, u sousedů 168 400 TB
  • Nejnižší tarif rakouského T-Mobilu s 8 GB stojí v přepočtu 540 Kč
  • Obě pobočky prosperují, zisk v Rakousku byl 7 mld. Kč, v ČR o čtyři víc

Český T-Mobile nedávno zveřejnil výsledky hospodaření za loňský rok. Objem přenesených dat v jeho síti vzrostl meziročně o 82 % na 32 100 terabytů. Na první pohled hezké číslo, ale je třeba ho zasadit do kontextu – jinak řečeno, najít odpověď na otázku, zda je to hodně, nebo málo? Stačí se podívat k sousedům do Rakouska. Fakta: meziroční nárůst datového provozu o 140 %, objem přenesených dat v síti rakouského T-Mobilu činil 168 393 terabytů (70 071 terabytů v roce 2015). Příslušnou tiskovou zprávu najdete zde (v němčině).

Výsledků obou poboček se chytili i analytici švédské společnosti Tefficient a zanesli čísla do grafu. Zároveň spočítali, že zatímco na jednu SIM kartu rakouského T-Mobilu připadá v průměru 3,1 GB přenesených dat měsíčně, na tu v zařízení tuzemských zákazníků pouhých 400 MB. Z čísel výše uvedených je jasně patrné, že ČR se k datově vyspělejším trhům nepřibližuje, naopak se vzdaluje.

Jak by asi namítali tuzemští operátoři, jejich mluvčí a ředitelé, rakouský (či polský) trh jsou nesmyslně levné, ale přesto: rakouský T-Mobile si pochvaluje 3% nárůst tržeb na 855 milionů eur (23 mld. Kč), zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) 258 milionů eur (7 mld. Kč). Pobočka T-Mobilu v Česku vykázala loni tržby přes 26 mld. Kč, ukazatel EBITDA 11 mld. Kč.

Klepněte pro větší obrázek
I nejlevnější tarif rakouského T-Mobilu (vč. nároku na dotovaný HW) je levnější, než v tuzemsku. Navíc obsahuje 8 GB dat (obr.: t-mobile.at)
Diskuze (104) Další článek: Xiaomi představilo chytré sportovní boty s čipsetem od Intelu

Témata článku: , , , , , EBITDA, Meziroční nárůst, TV +, Tefficient, Kup, Tuzemský zákazník, T-Mobile Austria, MOBI, T Mobil, Mobil, Český T-Mobile, Nejlevnější tarif, Sít, Úrok, Mizerné pokrytí, Austria, Polský trh, T - Mobil