Twist se propadá, tarifů přibývá aneb T-Mobile žije!

Jak si vedl náš druhý operátor v prvním pololetí roku? Tržby i čistý zisk se zvýšil, počet tarifních zákazníků vzrostl o polovinu, GPRS se využívá osminásobně, volá se a esemeskuje čím dál víc.
Twist se propadá, tarifů přibývá aneb T-Mobile žije!

Vzhledem k tomu, že chystáme tradiční rozsáhlou statistickou analýzu, která bude komentovat uplynulý kvartál, resp. půlrok, a srovnávat jednotlivé operátory nejen mezi sebou, ale i v čase, seznámíme se s aktuálními výsledky T-Mobilu pouze stručně. Pokud se našeho tabulkového přehledu nemůžete dočkat, zde je odkaz na poslední verzi z května. Aktuální finanční výsledky operátorů za uplynulé čtvrtletí naleznete v článku Jiřího Hlavenky, který jsme vydali před týdnem.

Nahoru všemi směry

Jak to tak bývá, za první pololetí tohoto roku se oproti stejnému období roku předchozího zvýšily všechny podstatné finanční ukazatele. Nahoru šly tržby (o 15 procent), EBITDA, tzv. provozní zisk před započítáním odpisů odpisy, amortizací, finančních položek a zdanění, (o 17 procent), čistý zisk vzrostl o 23 procent, ukazatel průměrného výnosu na zákazníka (ARPU) se zvýšil o dvě procenta z 470 na 479 Kč. Tato hodnota je ovšem zajímavější spíše u konkurence, k tomu se ale dostaneme v přípravovaném srovnávacím článku.

Klepněte pro větší obrázek

„V letošním roce se již operátoři nemohou spoléhat na strmý růst zákaznické základny. O to větší roli hraje udržet stávajícího zákazníka a neustále jej přesvědčovat o užitku a kvalitě nabízených služeb. Naši letošní strategii lze proto shrnout heslem Více hodnoty. Prezentované pololetní výsledky jsou bezpochyby důkazem, že ji prakticky naplňujeme,“ říká Roland Mahler, generální ředitel společnosti T-Mobile Czech Republic a.s.

Kolik hlav máš, tolikrát jsi operátorem

Ke konci června T-Mobile registroval celkem 3 607 000 zákazníků, zatímco v loňském pololetí to bylo 3 150 000, což znamená nárůst zhruba patnáct procent. Velmi zajímavý je ukazatel nárůstu tarifních zákazníků v poměru k twistovým. Zatímco majitelů tarifních programů je u T-Mobilu 766 tisíc, předplacenou službu Twist vlastní 2 841 tisíc uživatelů. Ale! Oproti minulému pololetí byl u Twistu nárůst "pouze" 8,1 procenta, počet tarifních zákazníků vzrostl o 46,7 procenta. Trend je jasný. U nových zákazníků je to ještě markantnější, u tarifních nárůst 27 procent, Twist zaznamenal ve srovnání s minulým obdobím propad o 98,7 procent (!). Tržní podíl společnosti T-Mobile se v prvním pololetí letošního roku meziročně nezměnil a udržel se na úrovni 40,4 %.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče firemních zákazníků, na tomto poli si T-Mobile dokázal získat klienty jako Unipetrol a. s., Sekyra Group a. s., PTV s. r. o. a Toyota Peugeot Citroen Automobile Czech s. r. o. Smlouva byla prodloužena u Škody Auto a. s., společnosti Siemens s. r. o., Ernst & Young k. s., Lucent Technologies ČR v. o. s., Student Agency s. r. o. či Aral ČR a. s.

Zlatá vejce v podobě datových služeb

Nejdynamičtější křivkou růstu se může pochlubit oblast datových služeb, když objem dat vzrostl meziročně o 834 procent. Už se těším na další čtvrtletí, jestli tato hodnota nějak výrazně klesne v souvislosti s časově omezenou nabídkou datově neomezeného GPRS tarifu, jehož nabídka už bohužel skončila. Technologie rychlých dat GPRS ovšem tvrdí i tak muziku, to jde poznat. Představení nových tarifů tak vzalo za své.

Nárůst oproti prvnímu pololetí loňského roku byl zaznamenán rovněž v počtu protelefonovaných minut (17,6 procent) a odeslaných SMS zpráv (32,5 procent). Za prvních šest měsíců provolali uživatelé v síti T-Mobile 1 708 milionů minut, což je o 18 procent více ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Nárůst v podobě 33 procent byl evidován v počtu odeslaných SMS zpráv: k 30. červnu tohoto roku odeslali zákazníci T-Mobile 820 milionů textových zpráv oproti loňským 619 milionům.

Klepněte pro větší obrázek

Tolik tedy půlrok u T-Mobilu, jak je vidět, telekomunikacím se u nás daří, jak ale žijí čeští operátoři ve srovnání se sami sebou? Na to se podíváme příště.

Diskuze (125) Další článek: Motorola představila nové Bluetooth sluchátko

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Twist, Mobil, Propad, MOBI, T - Mobil, Aral, TarifTéma Computeru: co musíte vědět před nákupem elektrického přibližovadla

Téma Computeru: co musíte vědět před nákupem elektrického přibližovadla

** Elektrické samohyby se těší stále větší oblibě ** Realita udávaného dojezdu ** Pozor na legislativu, může se změnit

Časopis Computer
Časopis Computer
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Nastavení vzhledu Windows 11: Vyzkoušeli jsme tmavý motiv a vrátili Start doleva
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Fake news ohrožují děti i dospělé. Jak zjistit, co je pravda a co ne, radí ředitel Avastu Ondřej Vlček

Fake news ohrožují děti i dospělé. Jak zjistit, co je pravda a co ne, radí ředitel Avastu Ondřej Vlček

I ředitel globální bezpečnostní firmy pravidelně vysvětluje svým dětem, proč nemůžou být na telefonu nebo tabletu o hodinku déle a proč není svět na sítích stejný jako realita venku.

Filip Kůžel
Máma a táta na sítiAvastBezpečnost