Týden mobilně: Jak dlouhá má být softwarová podpora pro smartphony?

Názory k článku

avatar
12. 09. 2021 06:36

A je tam fakt nějaká jistota, že výrobci v té prodloužené lhůtě budou i nadále posílat bezpečnostní aktualizace? Já jen, jestli se třeba nemůže stát, že telefon nabídne stažení updatu, ale nic nového tam nebude. V logu nebudou uvedeny konkrétní opravy a nikdo nic nedokáže. Vlk se nažere a koza zůstane celá ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
skoroandel  |  12. 09. 2021 09:52

Chlapci, chlapci..zkuste někdy říct nadřízenému, ať vám zařídí nějaký budget na oblečení..ty vaše modely jsou příšerný. Zvlášť pan Láska často vyniká, takový hadry se nosí kde, v Brně? Hrůza..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (6)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
skrzjdouci  |  12. 09. 2021 10:30

Tyto nesmyslné regulace povedou ke zpomalení vývoje

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
12. 09. 2021 14:53

Třeba iPhone má dlouhou podporu, protože aktuálně vydávaný iOS 15 podporuje iPhone 6S, který byl vydaný před dlouhými 6 lety!Stejně tak náhradní díly se na něj dají sehnat slušně a opraví jej v každém servisu.Ovšem u Apple neexistuje low-end. Ovšem z Androidu si takto dokážu představit jen zařízení typu vyšší střední střídy a top-modely, které jsou cenově na stejné hladině s Applem.Tam chápu, že si člověk půjde telefon nechat opravit i třeba po třech letech, protože je stále dost výkonný a jen se mu pokazil, nový se nevyplatí kupovat a oprava je cenově přijatelná.Ale opravdu si nedokážu představit, že si koupím nějaký levný low-end smartphone, řekněme za 3000 Kč, když je nový. A že vydrží zmíněných 7 let a servis a náhradní díly budou za takové peníze, že se jej vyplatí opravovat.Servis takových low-endů by asi musely dělat jen chráněné dílny dotované státem, protože komerčně by si to nevydělalo na provoz. Například když si uživatel rozbije display, tak za kolik by musel být nový a za kolik by jej musel servis vyměňovat, aby se mu vyplatilo opravovat několik let starý mobil koupený za minimální cenu? To je zkrátka NESMYSL! Stejně tak se dnes neopravují například běžné myši a klávesnice, protože když si koupím na běžnou kancelářskou práci myš v akci za 350 Kč, tak za kolik by mi ji musel servis opravovat, abych si ji nechal opravit, nevyhodil ji a nekoupil novou? Za padesátikorunu včetně dílů? A platit třeba 500 Kč za opravu myši, která nová stojí méně, je asi dvojitý nesmysl!Podobné je to i s mobily. Naprostá většina těch, které při poškození jejich majitelé vyhodí a koupí nový, nebudou top-modely ať už Android nebo iPhone, ale budou to low-endy, které výkonově zastarávají nejrychleji.Takže jsou zkrátka dvě možnosti - buď to bude fungovat podobně jako teď, že si koupíte levný smartphone klidně i za 2500 Kč a na základní věci funguje, ale moc nevydrží... Nebo zkrátka telefony budou mít garantované podpory i opravy na 5 či 7 let, ale kategorie pod 10k úplně zmizí.Možnost, že by si lidé nakupovali smartphony za 3k a používali je v pohodičce 7let a klidně si je v šestém roce nechali opravit a dál používali, to je zkrátka ekonomický nesmysl!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
12. 09. 2021 21:29

Proč pořád něco regulovat a něco nařizovat? Ať si každý výrobce stanoví dobu podpory sám. A klidně pro každý model jinou. Jediné, na co by měly příslušné orgány dohlédnout, je aby to každý výrobce uváděl a dodržoval. A zákazník ať se sám rozhodne, jestli chce delší podporu a zda je ochoten si za ní připlatit, nebo zda si koupí levnější model s kratší podporou.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
12. 09. 2021 22:09

"U mobilů je to svázáno s hardwarem" a nejde tedy udělat jednoduše updaty základního systému + univerzální ovladače HW, jako u počítačů?
Proč přesně by to mělo nejít?
V čem se to tak moc liší třeba od výrobců notebooků, kteří dělají počítače s obrovskou spoustou různého hardware od různých výrobců a na všem běží univerzální operační systém (třeba Windows, nebo Linux)? Různé procesory, grafiky, displeje, paměti, čtečky otisků, klávesnice, polohovací zařízení, kamery, baterie, wifi, atd. atd. atd. ... akorát to nemá LTE modul a ten se dá připojit třeba v podobě nějakého USB dongle, jen je potřeba mít k tomu ovladač, se kterým to bude na těch Windowsech chodit.
A když Microsoft vydá bezpečnostní záplaty, tak nemusím čekat na to, až to chlapci v Dellu nebo v HP za půl roku nějak zpracují a jestli mi je do mého 2 roky starého notebooku vůbec povolí dát, ale prostě mi to přijede do systému rovnou z Microsoftu bez toho prostředníka.
V čem je situace tak strašně jiná někde u Samsungu, Xiaomi, LG, kterým Google dělá a aktualizuje univerzální OS Android?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor