U telefonů zpřístupní až 100W nabíjení. Snapdragon 875 však bude stát majlant!

Qualcomm se připravuje na prosincové oznámení čipsetu Snapdragon 875, který má zamířit zejména do herních telefonů. Pro mobilní gamery bude největším lákadlem rychlé, až 100W, dobíjení, které umožní rychle dobít velkokapacitní baterie, tj. zkrátit nutný prostoj před dalším hraním. Čipset se již nějaký čas vyrábí v továrnách TSMC, a to 5nm technologií. Jeho součástí zřejmě bude nové superjádro Cortex-X1, které je o třetinu výkonnější, než Cortex-A77, resp. až o 23 procent rychlejší, než Cortex-A78. 

V čipsetu Cortex-X1 doplní tři jádra Cortex-A77 a dále čtyři úspornější jádra zatím neznámého označení. Ovšem, již u aktuálního Snapdragonu 865 se hovořilo o tom, že je čipset příliš drahý, takže za něj výrobci hledali náhradu v nižších cenových patrech. Jako ideální volnou se ukázal Snapdragon 765G s podporou sítí 5G. A stejná situace se bude opakovat i letos, Snapdragon 875 má totiž ještě podražit! Komplet včetně bezdrátové konektivity a podpory 5G má vyjít na 250 dolarů (cca 6 tisíc Kč), což je meziroční nárust o 2 300 Kč! Samotný čipset vyjde na 130 dolarů (3 100 Kč), přičemž Snapdragon 865 stojí o dvanáct set méně.

Snapdragon 875 tak rozhodně v příštím roce nebude automaticky používat každý nový topmodel. Kvůli vyšší ceně si jeho integraci zřejmě spousta výrobců rozmyslí. Ve světle vyšších cen nemusí nakonec vypadat špatně připravovaný Snapdragon 865+, který by měl být představen v průběhu července. Přetaktované primární jádro má mít maximální frekvenci 3,09 GHz, což je oproti 2,84 GHz vcelku slušný nárust. Mezi první modely, které na Snapdragonu 865+ poběží, by měly patřit americké Samsungy řady Galaxy Note20, skládací Galaxy Fold 2 a také tablety řady Galaxy Tab S7.

Via GSMarena

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (12) Další článek: Teď už neuniknete. YouTube zkouší nový reklamní formát, zabere celý displej

Témata článku: Sítě 5G, Qualcomm, Snapdragon, Spekulace, Mobilní procesory, Nabíjení, Mobilní čipsety, Hardware, 5nm, Snapdragon 875, TSMC, Via GSMarena, Nárust, Telefon, Jádro, Dolar, Čipset, Majlant


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195

RECENZE: Samsung Galaxy A31 – když chcete Galaxy A51 a současně ušetřit

RECENZE: Samsung Galaxy A31 – když chcete Galaxy A51 a současně ušetřit

** Letošní áčka od Samsungu začaly u třech základních modelů ** K nim se však brzy nabalily další, takže se v portfoliu začínáme ztrácet ** Galaxy A31 má hodně blízko ke Galaxy A41, má však lépe doladěný software

Martin Chroust | 16

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6