Udělej si sám. Apple spouští program uživatelských oprav iPhonů. Komponenty se objednávají online

Apple nikdy nepatřil k firmám, které by u produktů sázely na snadnou opravitelnost. Ostatně na styl a unibody konstrukci už lákal v době, kdy bylo ještě běžné u telefonů s Androidem odejmout zadní kryt a alespoň vyměnit baterii. V poslední době se ale u cupertinského giganta něco změnilo. V uplynulých třech letech začal výrazně posilovat síť servisů s originálními součástkami a nyní spouští něco naprosto překvapivého – program uživatelských oprav.

Ten bude začátkem roku 2022 spuštěn v USA pro iPhony řady 12 a 13. Ovšem počítá se s jeho rozšířením i na další produkty včetně počítačů s M1 procesorem. U telefonů budou pro zákazníky zprvu dostupné ty nejčastěji měněné komponenty, jako je displej, baterie či fotoaparát, ale hned příští rok má firma v plánu nabídku více rozšířit.

Zákazníci, kteří si na opravu troufnou sami, si budou moci komponenty objednat přes chystaný Online store pro opravy, kde k dílům získají i návod pro správný postup. Výhodou je, že zákazník po výměně bude moci staré součástky telefonu vrátit Applu, za což získá kredity využitelné při dalším nákupu. 

Nový obchod s originálními součástkami pro iPhony by měl nakonec nabídnout více než 200 komponent. Ovšem jak už bylo zmíněno, bude nejdříve určen pouze pro americké zákazníky. Apple slibuje postupné rozšíření i dále po světě, v Evropě ho k tomu možná brzy donutí nařízení Evropské komise o opravitelnosti elektronických zařízení.

Rozebrali jsme iPhone 6:

Diskuze (30) Další článek: Pokračuje loučení se sluchátkovým jackem. Příští rok by o něj měly přijít i „áčkové“ Samsungy

Témata článku: Apple, , , , , , , , , Oprava, Komponent, Evropa, Self Service Repair, Konstrukce, Styl, Součástka, Zákazníci, Pro +, Telefon,