Udělejte si jasno ve značení Sony Ericssonů

Sony Ericsson představí nové telefony a poprvé použije ve značení písmeno F. Jaký bude jeho první herní mobil?

Už před časem jsme vás na MobilManii seznámili s postupně měnícím se značením telefonů Sony Ericsson. Švédsko-japonský výrobce upouští od "íčka" na konci označení typu a uzavírá některé starší písmenné řady. Naopak jiné řady vznikají a do celého značení se dostává systém, který by měl i neznalému člověku už podle typového čísla napovědět leccos o konstrukci a vybavenosti telefonu. Nyní bylo značení ještě více zpřesněno.

Klepněte pro větší obrázek
Taiwanští prodejci mají k dispozici nápovědu

Obrázek, který vidíte, byl pořízen v jednom z obchodů na Taiwanu. Většinu informací na něm uvedenou už známe, ale objevují se zde zajímavé novinky, které poodhalují koncepci názvosloví ještě více. Pojďme si tedy vše pořádně projít.

W

Asi nejjednodušší je to u písmene W, které označuje hudební řadu telefonů Sony Ericsson. Lze očekávat, že se na tomto označení nic nezmění ani v budoucnu, výrobce k tomu nemá sebemenší důvody.

C

Písmeno C je vyhrazeno pro Cybershoty. Z této nové rodiny, která typově přebírá telefony již vyčerpané řady K, zatím byly představeny modely C702 a C902. Nyní se spekuluje o novém nejvyšším modelu C905, který by měl nabídnout údajně až desetimegapixelový fotoaparát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Novinky S302 a C905, se kterými by nás Sony Ericsson měl seznámit už zítra

P

P vždy bylo vyhrazeno pro smartphony a v novém systému znamená toto písmenko Pro, tedy telefony určené pro mobilní profesionály. V této chvíli se očekává představení modelu Sony Ericsson P5i (kódové jméno Paris), jenž si podle všeho svou světovou premiéru odbude v úterý 17. června. V názvu kupodivu přetrvává "i" na konci.

G

Písmeno G označuje řadu Generation Web, což by měly být telefony určené primárně pro prohlížení internetu. Původně byly představeny dva modely G700 a G900, podle kterých jsme usoudili, že tato řada bude tvořena výhradně telefony s operačním systémem UIQ3 (přeci jen operační systém je z hlediska prohlížení webu velká výhoda). Vše se ale změnilo s příchodem modelu G502, který operačním systémem nedisponuje. Zaměření na Web poněkud koliduje s původními informacemi ze strany společnosti Sony Ericsson, kdy byly modely G700 a G900 původně koncipovány jako smartphony určené široké veřejnosti (čemuž je přizpůsoben vzhled, který je velmi podobný obyčejným telefonům). Kategorie G se tedy trochu zamotává a dostojí známému rčení "výjimka potvrzuje pravidlo".

R

Písmeno R označuje Radio a mělo by být vyhrazené telefonům zaměřeným na jeho poslech. Bohužel jsem zatím u těchto modelů (R300 a R306) nenašel žádnou funkci nebo vlastnost, která by poslech rádia posouvala někam dál ve srovnání s jinými Sony Ericssony. Ano, je zde navíc podpora pásma AM, ale přiznejme si - kdo dnes poslouchá střední vlny? Především jsem očekával možnost poslechu rádia bez připojených sluchátek (tato funkce by měla být u řady R automatická), bohužel toho se zatím dočkáme jen u modelu W980i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Radiová řada R nás zatím příliš nenadchla: R300 a R306

S, T, X

S označuje Snapshot a náleží telefonům s fotoaparátem, jehož kvality nedosahují úrovně Cybershotů. Zatím jediným zástupcem je S500i. T značí Style (pro mě trochu nelogicky, přímo se nabízí, aby řada Style byla označena písmenkem S a řada Snapshot nebyla vyčleňována jako samostatná) a bude společná pro stylové telefony, jako je T650i nebo očekávaný model T303. T tak navazuje na jednu nejstarších řad z dob ještě samostatného Ericssonu. Řada X má zatím jediného očekávaného zástupce Xperii X1.

F

Malou záhadou zůstává řada F, která by se měla zaměřovat na zábavu (Fun). Ještě před pár dny nebyly na internetu žádné informace o této řadě a už vůbec ne o nějakém konkrétním telefonu. Vše se ale změnilo včera, kdy na svět prosákly informace o modelu F305. Půjde o telefon nižší střední třídy zaměřený na hraní her, poslech hudby a rádia. Jak je z označení zřejmé, dočkáme se vysouvací konstrukce.

Určitě nás zajímá, co bude typické pro telefony řady F. Pokud bychom si měli tipnout, očekáváme u těchto telefonů hry na bázi PlayStation Portable. Ty by mohly představovat konkurci pro platformu N-Gage od konkurenční Nokie. Hry na PSP jsou skutečně kvalitní a do mobilních telefonů by přinesly nový rozměr hraní. Na druhou stranu by to ze strany Sony Ericssonu chtělo, aby svoje telefony začal vybavovat silnějšími procesory než doposud. S 208 MHz se totiž moc parády udělat nedá.

Klepněte pro větší obrázek
Očekáváný první herní Sony Ericsson F305

Pořádek, ale pár smetí zůstalo

Co již bylo známé z dřívějška, je způsob rozlišení jednotlivých konstrukcí, ke kterému slouží poslední číslice v názvu telefonu. Nejnižší čísla 0, 1 a 2 připadají klasické konstrukci, pro vysouvací typ jsou určeny 3, 4 a 5, na véčka si výrobce vyhradil 6, 7, 8 a poslední devítka zbývá pro atypické konstrukce. Zatím není jisté, zda se skutečně bude používat také číslice 4, která je pro Japonce něco jako pro nás třináctka a kteří se jejímu používání velmi brání. Prostřední číslice určuje posloupnost následovníků a předchůdců v rámci řady, první číslo určuje stupeň vybavenosti, kdy jednička znamená lowend a devítka maximálně vybavený model.

Pořádek a řád je sice hezká věc, ale spoustě uživatelů je naprosto lhostejné, jaké má jejich telefon označení. Mnohem důležitější pro jeho výběr jsou funkce, cena, případně vzhled. Proto by se Sony Ericsson neměl tolik zabývat značením, ale spíše vyvíjet nové modely. Výhrady mám i k samotnému rozlišení řad, kdy například řada R (Radio) v oblasti rádia (zatím) nepřináší nic, co bychom už neviděli u starších modelů. Podobně mám výhrady k modelu G502, který by měl být určený k prohlížení internetu, ale ve srovnání s jinými telefony Sony Ericsson na platformě A200 také nepřináší mnoho nového.

Diskuze (19) Další článek: Spekulace: T-Mobile obnoví bezplatnou SMS bránu

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Značení, Nokia N-Gage, Sony Ericsson F305, Jas, Třináctka, Son, Smetí, Eri, Devítka, Celé značení, System UI, První číslo, Jasno