U:fon je tady: nabízí internet i volání

Čtvrtý mobilní operátor v Česku začal nabízet své služby. Rychlý mobilní internet od 237 Kč a telefonování v rámci sítě zdarma.

Dnes přilétl pro zavedenou trojku operátorů na našem trhu nový „mimozemský“ konkurent. Operátor U:fon však přidělá vrásky především T-Mobilu a O2, jeho hlavní zbraní je totiž rychlý mobilní internet podobný službám Internet 4G od T-Mobilu nebo CDMA od O2. Nabídne ale i hlasové služby.

Internet a domácí telefony

Operátor U:fon provozuje svoji síť na základě technologie CDMA 2000, revize A. Od českého telekomunikačního úřadu má přiděleno frekvenční pásmo 410 až 430 MHz. Jedná se tedy o příbuznou technologii, kterou nabízí u svého mobilního vysokorychlostního internetu operátor O2. Jeho síť CDMA však pracuje na frekvenci 450 MHz. S běžným mobilním telefonem určeným pro sítě GSM nebo UMTS si v síti CDMA ale nezavoláte, tyto technologie nejsou kompatibilní.

Také proto U:fon nenabízí klasické mobilní hlasové služby a specializuje se na vysokorychlostní mobilní internet. Jeho technologie umožňuje teoreticky zajistit rychlost stahování až 3,1 Mb/s, upload má hranici na 1,8 Mb/s. U nás jsou to tedy zatím nejvyšší teoretické rychlosti mobilního internetu, kterých nedosahuje ani současná verze technologie HSDPA nabízené O2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dočasné internetové stránky operátora U:fon...

Vysokorychlostní internet U:fona umožňuje bezproblémový chod hlasových služeb na základě VoIP. Toho operátor patřičně využil a nabízí i hlasové služby, které budou konkurencí především pro pevné linky. V nabídce operátora tedy najdete i telefony. Běžné telefony pro pevné linky však nebude možné využívat, zákazník bude odkázán na nabídku operátora. U něj však najde telefony s cenou už od jedné koruny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
...byly dnes nahrazeny novými

Kromě rychlého internetu a domácích telefonů hodlá operátor časem nabídnout také službu digitálních vysílaček. Ty budou mít výhodu především v tom, že jejich dosah bude závislí pouze na dosahu sítě operátora. Vysílačky tedy bude možné využívat po celém území ČR.

Časem by se mohly v nabídce U:fona objevit i klasické mobilní telefony. Ty si však bude muset nechat operátor vyrábět na zakázku. Sítě CDMA se sice ve světě pro klasické mobilní telefonování běžně využívají, ale pracují na frekvenci 450 MHz. Pro specifickou provozní frekvenci sítě U:fona by se takové telefony musely upravit.

UFO u Hradce Králové

Jak ukazuje mapa pokrytí, létající talíř U:fona bychom našli pravděpodobně někde mezi Hradcem Králové a Jičínem. To je totiž střed oblasti, kde začal nový operátor působit. Pokrytí signálem dále najdeme ve Svitavách a v některých částech Prahy. Zatím tedy žádná sláva.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stávající pokrytí zahrnuje jen malé území

Použitá technologie CDMA má ale jednu velkou výhodu. K pokrytí území je zapotřebí daleko méně základových stanic než pro sítě technologií GSM nebo UMTS. Pokrytí by se tedy mělo rychle rozrůstat a operátor slibuje pokrytí většiny území Česka do konce roku.

Klepněte pro větší obrázek
Do konce roku by mělo být pokrytí daleko lepší

Internet i telefon, vždy na dva roky

Největším tahákem telekomunikačních tarifů U:fona je volání ve vlastní síti zdarma. To je něco, co jsme dosud znali pouze z oblasti internetové telefonie, nebo několika speciálních akcí a balíčků zavedených operátorů. Příjemné je, že je celá nabídka jednoduchá a přehledná. Situaci nekomplikuje rozdělení dne na pásma, nemusíte se tedy hlídat, jestli zrovna voláte mimo špičku.

Tip: nabídku operátora můžete prozkoumat na stránkách www.ufon.cz (stránky jsou dnes ale velmi vytíženy)

Konkurenční výhodou budou mezinárodní hovory s cenou začínající již na 1,79 Kč za minutu (více informací ZDE), SMS do zahraničí přijde na 3,45 Kč. Za pozitivní můžeme považovat informaci o účtování hovorů po první provolané minutě po sekundách (tedy 60+1). Při začátku používání U:fonových služeb se nebudou platit žádné aktivační poplatky, smlouva bude podepsána na 2 roky. Získat služby bez dvouletého úvazku není možné.

U:fon začíná se čtyřmi programy. Se třemi z nich si zavoláme, se třemi získáme přístup k internetu. Nejlevnější tarif U:fonův telefon je určen pouze pro volání. Stojí necelé tři stovky měsíčně a postaví se proti nejpoužívanějšímu programu pro pevné linky O2 Standard. Ten stojí o další stokorunu více a také minutové sazby jsou dražší. K „U:fonovu telefonu“ bude možné za symbolickou korunu přikoupit telefonní přístroj.

Klepněte pro větší obrázek
U:fonův telefon bude zatím fungovat s přístrojem Axesstel PX310L

Druhý tarif U:fonův internet je naopak určen pouze pro přístup k internetu. Maximální rychlost 153 kb/s (pro download i upload) jej předurčuje především k méně náročným aplikacím. Tomu odpovídá i FUP ve výši 1 GB.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduché řešení pro U:fonův internet: AnyDATA ADU-510L

První z dvojice kombinovaných programů se jmenuje U:fonův telefon s internetem. Ten kombinuje oba předchozí, minutové sazby za volání jsou stejné, rovněž tak rychlost internetu. Paušál povyrostl na 403 Kč měsíčně.

Druhý kombinovaný a zároveň vůbec nejdražší tarif se jmenuje U:fonův fofr internet. Stojí 594 Kč měsíčně a i přes poněkud zavádějící název se s ním dá také telefonovat (za stále stejné ceny). Hlavní devizou tohoto tarifu bude rychlost internetu, která výrazně povyrostla na 3 Mb/s na downloadu, resp. 1,8 Mb/s pro upload. Limit FUP je dvojnásobný, tedy 2 GB. Po překročení této hranice klesne rychlost na 153 Kb/s.

 U:fonův telefonU:fonův internetU:fonův telefon s internetemU:fonův fofr internet
Měsíční paušál296 Kč237 Kč403 Kč594 Kč
Data⁄Internet-neomezeněneomezeněneomezeně
Max. rychlost-153 kb/s153 kb/sdownload 3 Mb/s; upload 1,8 Mb/s
FUP-1 GB1 GB2 GB
Volání v síti U:fonzdarma-zdarmazdarma
Volání na pevné linky⁄ min0,71 Kč-0,71 Kč0,71 Kč
Volání na mobil⁄min4,64 Kč-4,64 Kč4,64 Kč
SMS ČR⁄zahraničí1,79 Kč ⁄ 3,45 Kč-1,79 Kč ⁄ 3,45 Kč1,79 Kč ⁄ 3,45 Kč

Nevšední je omezení mobility. Pouze Ufonův fofr internet můžete používat na celém území ČR. Pokud budete mít některý z nižších tarifů, můžete služeb U:Fona využívat pouze v rámci kraje.

Dva týdny na zkoušku

Nabídka U:fona se jeví docela atraktivně. Je nastavena tak, aby byla výhodnější oproti zavedené konkurenci. Největší slabinou je nyní slabé pokrytí, které by se ale mělo rychle rozrůstat. V půlce prázdnin by mělo být pokryto již 50% obyvatelstva a na konci srpna až 70%.

Zákazníky může dále odlákat nutnost dvouletého smluvního úvazku. Pro začínajícího operátora je velmi důležité získat stále zákazníky, těm se ale může zdát dvouletý úvazek k nově vzniklé firmě riskantní. Operátor tento problém částečně řeší svou nabídkou Záruky spokojenosti. Pokud si službu objednáte, můžete do čtrnácti dnů vrátit vybavení a službu zrušit.

Diskuze (189) Další článek: Nokia N93i: nejlepší kamera v mobilu (test)

Témata článku: Operátoři, Internet, U:fon, Druhý tarif, Volání, Domácí telefon, FonProgramování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

** Připojíme k Raspberry Pi desku se čtyřmi čipy INA219 ** A také displej a lištu tlačítek na stativu z 3D tiskárny ** Výsledkem bude voltmetr, ampérmetr a wattmetr s Wi-Fi

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Týden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

Týden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

** Končí mobilní 3G. Ale nebojte se, není to žádná katastrofa ** Jak nakupovat na AliExpressu bez vysokých poplatků České poště ** Sledujte souhrn událostí končícího týdne

Jakub ČížekJan Láska
Týden ŽivěVideo
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Pro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

Pro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna