U:fon vystrkuje tykadla

Je U:fon agresivní, nebo přichází v míru? S kým se chce poprat, případně podělit o koláč českého trhu? Na čem bude záviset jeho úspěch?

S příchodem zelenkavého U:fona na český trh zhoustla konkurence. Nejen v oblasti telefonování, ale také v nabitém segmentu připojení k internetu. Právě datových tarifů se týkala odvážná prohlášení, která příchodu firmy předcházela. Slyšeli jsme například, že U:fon nabídne internet za poloviční cenu oproti konkurenci. Jak je to doopravdy?

V několika bodech jsem se snažil shrnout klíčové vlastnosti nových služeb. Vypadá to na složitý začátek, ale přesně takové začátky jednoduše bývají…

U:fonovy nevýhody:

 • úvazek na 2 roky (vtipně přejmenovaný na garanci cen)
 • existence FUP
 • výše FUP
 • pokrytí
 • výběr přístrojů
 • „snížená mobilita“ v rámci krajů (pouze Ufonův fofr internet bude fungovat v celé ČR)

U:fonovy výhody:

 • volání zdarma ve vlastní síti
 • ceny
 • účtování hovorů 60+1
 • přidělení telefonního čísla, přičemž se neplatí za pronájem linky
 • svázání volání a internetu do jedné služby
 • zvýšená mobilita oproti klasickým pevným linkám
 • rychlý růst pokrytí
 • rychlost připojení (U:fonův fofr internet)
 • 14denní zkušební lhůta

Teorie relativity

Některé uvedené body nejsou jednoznačným pro, nebo proti. Nevadí vám dvouletá smlouva? Pak máte o nevýhodu méně. 24 měsíců je však dlouhá doba a tento tržní segment se mění tak rychle… Podobně to bude s omezenou mobilitou. Pokud chcete U:fona jako náhradu za stávající pevnou linku, budete možná nadšeni, že si ji budete moci odvézt třeba na víkend na chalupu. Pokud si myslíte, že U:fon nahradí váš mobil, jste vedle. Zatím. Dostáváme se tak k pokrytí signálem. Zatím je to slabota, ale použitá technologie slibuje rychlejší výstavbu sítě, než jsme z minulosti zvyklí. Ani pak ale nebude U:fon klasickým mobilním operátorem. Jeho CDMA si totiž vyžádá nákup nového mobilu.

Pokud přejdeme k výhodám, tou jistě největší je volání mezi jednotlivými U:fony zdarma. To je věc, kterou jsme v našich končinách dosud znali pouze z internetové telefonie. K VoIP má blízko také přidělené telefonní číslo: na příjmu je právě tam, kde se přihlásíte do sítě. Také tam, kde se za služby platí, je U:fon před konkurencí. Jeho paušály i minutové sazby jsou vždy (alespoň symbolicky) níže, než srovnatelná nabídka konkurence. Ano, to je jednoznačná výhoda, ale slibovali nám přece „až poloviční úsporu“. Také to je pravda, pokud však zvýrazníme slůvko „až“ a vybereme „vhodného“ oponenta.

Pak je tu FUP. Jeho zavedení a především výši lze považovat za krok zpět. Nižší datové programy budou sloužit především k málo náročným aplikacím, textové komunikaci a proto je možné považovat 1 GB za přijatelnou hodnotu. U:fonův fofr internet však slibuje až 3 Mb/s (resp. 1,8 Mbit pro upload), což je rychlost vhodná i k velmi náročnému použití a jistě zpozorněl nejeden horlivý stahovač. Pro tuto skupinu uživatelů jsou však 2 GB naprosto nepřijatelnou hranicí, kterou jsou v extrémních případech schopni pokořit během několika málo hodin.

V předchozím odstavci zmiňuji pěkně vypadající údaj 3 Mb/s. Je to pouze vypočtené teoretické maximum, které je v praxi nedosažitelné. Reálná rychlost závisí na několika okolnostech. Této problematice se dopodrobna věnuje článek Ufoun phone home na stránkách VÚČAKO.

U:fon je mimozemšťan, kterého budeme poznávat postupně

Z předchozího textu vyplývá, že U:fona není možné zaškatulkovat pouze jako čtvrtého mobilního operátora. On je něčím, co tu ještě nebylo a ve skutečnosti konkuruje hned několika službám. V následujících odstavcích se pokusím srovnat jeho hezky česky pojmenované tarify s produkty, proti kterým se na trhu postaví.

Nejlevnější tarif U:fonův telefon je jako jediný z celé čtveřice určen pouze pro volání. Za současných podmínek má nejblíže ke dvěma nejnižším programům největšího poskytovatele pevných linek: O2 Mini a O2 Standard. U:fonovou výhodou je již několikrát zmíněná větší mobilita a hlavně hovory do vlastní sítě zdarma. Tím se U:fon dostává do výsostných vod VoIP komunikace. Jako reprezentativního konkurenta uvádím Skype (resp. jeho službu SkypeOUT). Srovnání srovnatelných parametrů je jednoduché, při konečném rozhodování však hraje roli více faktorů.

 O2 MiniO2 StandardU:fonův telefonSkypeOUT*
Paušál v Kč/měsíc237403296-
Volání do vlastní sítě v Kč/min.1,58 (0,75)1,58 (0,75)zdarmazdarma
Pevná linka ve špičce (mimo špičku) v Kč/min.0,710,55
Mobilní sítě v Kč/min.6,50 (4,64)6,50 (4,64)4,644,86
* Skype při sestavení každého placeného hovoru účtuje sestavovací poplatek 1,30 Kč

Druhou jednoduchou službou je U:fonův internet za 237 Kč měsíčně. Jeho hlavním znakem je maximální rychlost 153 kb/s (reálně okolo poloviny). To jsou parametry blízké plně mobilní technologii GPRS, která dnes u všech operátorů překračuje 90% pokrytí. Nevýhodou jsou nepoměrně vyšší ceny datových tarifů, které nabízí zavedená trojka operátorů.

TIP: Přehled mobilních datových tarifů najdete ZDE.

Trh s internetovým připojením je skutečně široký a v posledních měsících s ním zásadně zamávalo zrychlování ADSL linek O2, na které musela reagovat většina ostatních poskytovatelů. U:fonovým (teoretickým) 153 kb/s se tak většina datových programů vzdálila. Blízko má například T-Mobile Internet 4G Basic za 475 Kč měsíčně s rychlostí 256 kb/s. Pokud vám nevadí, že budete uvázáni k jednomu místu, za podobnou cenu dostanete s ADSL, kabelovkou, nebo lokální Wi-Fi rychlosti okolo dvou megabitů.

Tabulka by byla srovnáváním nesrovnatelného. Jsem si však jistý, že porovnat U:fonův internet s vám dostupným připojením nebude problém. Zaměřte se na reálnou rychlost, cenu, FUP, mobilitu… U:fon láká především cenou.

U:fonovy dvojkombinace budou bojovat samy se sebou

Další dva U:fonovy tarify již kombinují připojení k internetu s hlasovými službami. Na něco takového nejsme v našich končinách příliš zvyklí. Blízko se snad dostávají služby O2 Duo a O2 Duo Mobil, ale vlastnosti jsou opět značně rozdílné. Spíše než na další srovnávání je čas na otázku. Pro koho jsou určeny U:fonův telefon s internetem a U:fonův fofr internet? Vzhledem ke stejným minutovým sazbám za volání se liší právě a jen svou datovou částí.

Opravdu je ten rozdíl hoden nárůstu ceny programu ze 403 Kč na 594 Kč? Jistě najdu mnoho rozhořčených oponentů, ale já si troufám napsat, že ne. Rychlost 3 Mb/s je dostatečně vysoká na to, aby svého uživatele dokázala přivést na hranici propasti znané FUP a nemusí jít ani o stahování hudby, nebo celých filmů. Stačí aktualizace několika hladových programů, chvilka streamovaného videa, náročnější flashová animace, obsáhlé fotoalbum z dovolené… Na hranu dvou gigabajtů to nemusí být tak daleko a pak následuje neodvratitelný pád na rychlost 128 kb/s. Rázem se tak z rychlosti „fofr internetu“ ocitáme na úrovni nižšího tarifu…

Vše tedy závisí na způsobu použití U:fonových kombinovaných tarifů. Je možné, že si díky své ceně najdou zcela novou skupinu zákazníků, která by jinak o internet vůbec neprojevila zájem.

 U:fonův telefonU:fonův internetU:fonův telefon s internetemU:fonův fofr internet
Měsíční paušál296 Kč237 Kč403 Kč594 Kč
Data⁄Internet-neomezeněneomezeněneomezeně
Max. rychlost-153 kb/s153 kb/sdownload 3 Mb/s; upload 1,8 Mb/s
FUP-1 GB1 GB2 GB
Volání v síti U:fonzdarma-zdarmazdarma
Volání na pevné linky⁄ min0,71 Kč-0,71 Kč0,71 Kč
Volání na mobil⁄min4,64 Kč-4,64 Kč4,64 Kč
SMS ČR⁄zahraničí1,79 Kč ⁄ 3,45 Kč-1,79 Kč ⁄ 3,45 Kč1,79 Kč ⁄ 3,45 Kč

Myslím si, že U:fonův příchod nerozvíří vody českého telekomunikačního a internetového trhu tak, jak jsme všichni očekávali. Úspěch firmy bude záležet na tom, jak bude pokračovat se zaváděním a rozšiřováním naslibovaných služeb (také se těšíte na U:fonovy profi-vysílačky a mobily, které k nám přinese?). Více než jindy bude záležet na marketingu. Uvidíme, jak se dokáže U:fon prodat, uvidíme, zdali si najde cestu k nejširší základně zákazníků.

Diskuze (32) Další článek: Fotografie online na mapách Google Maps

Témata článku: , , Dvouletá smlouva, Teorie relativity, Celý film, Rychlý růst, F +, Chvilka, Pevný link, Fon