U:fonův telefon: setkání třetího druhu

U:fonův Axesstel PX310L nahradí pevnou linku, připojí vás k internetu a může s vámi odjet na víkend. Nečekejte však, že je dokonalý.

Příchodu U:fona předcházelo několik tajemství. Jako každý mimozemšťan budil pozornost, dlouho se pouze spekulovalo, co od něj můžeme čekat. Prvně měl doplnit zaběhnutou trojici velkých mobilních operátorů, přitvrdit konkurenci a srazit ceny volání. S prvními zprávami o poskytování připojení k internetu se od něj čekala spása pro všechny surfaře. V polovině května dosedl létající talíř na zem a U:fon se představil veřejnosti. Přesněji řečeno jeho služby (více čtěte zde) a plán pro výstavbu sítě, o přístrojích jsme se dozvídali jen pozvolna z titěrných obrázků na domovských stránkách.

Mobil, kterému to sluší na stole

Pokrytí signálem roste, na hodnocení kvalit sítě je však stále brzy. Telefony a modemy ale už mají své první majitele, a také nám se dostal do rukou přístroj, který je dodáván k programu U:fonův telefon s internetem. Jmenuje se Axesstel PX310L, na první pohled vypadá jako obyčejný stolní telefon, ale jak si povíme dále, umí toho daleko více. Podle štítku na spodní straně byl zkonstruován v Koreji, ale vyráběn je v Číně. To nebudí mnoho důvěry, ale za několik dní používání jsem neměl jediný důvod k pochybám o výrobní kvalitě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V balení je vše potřebné jak pro telefonování, tak pro připojení k internetu

Jak vidíte na přiložených fotografiích, tělo přístroje skutečně připomíná běžný kancelářský stolní telefon, který komunikuje přes pevnou linku. Že je tomu jinak napovídá pouze několik detailů. Především šroubovací anténa, která se stará o spojení se sítí. Detailem číslo dvě je adaptér určený do elektrické zásuvky (běžné přístroje pro pevné linky jsou napájeny stejným kabelem, kterým teče signál). Jeho funkci zvládne na několik hodin nahradit zespoda schovaný slepenec akumulátoru. Pak je tu vcelku nenápadný konektor pro připojení k počítači (na druhé straně kabelu je klasické USB).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šroubovací anténa • konektor napájení • akumulátor se připojuje přes konektor • konektor pro připojení k internetu

Spodní strana telefonu je zajímavá dvěma tunýlky pro kabel sluchátka. K naklonění přístroje blíže k očím uživatele slouží dvě výklopné nožky, které nejvíce připomínají podobné řešení u počítačové klávesnice. Dva charakteristicky tvarované otvory vybízejí k zavěšení přístroje na zeď. Aby sluchátko vydrželo na svém místě, je nutné vysunout, otočit a zasunout zpět malou destičku s výstupkem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sluchátko se připojuje stejně jako u telefonů pro pevné linky • Kabel může vést dopředu, nebo na levý bok • síťový vypínač přístroj kompletně odřízne od světa, po vypnutí se ani nedobíjí baterie
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Naklonění přístroje ala počítačová klávesnice
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Otvory naznačují možnost zavěsit přístroj na zeď • velké pryžové klávesy kladou odpovídající odpor
Klepněte pro větší obrázek 
S Axesstelem si poradíte i v noci, podsvícení je kvalitní, bohužel však chybí u funkčních tlačítek napravo od numerické klávesnice

Uživatelské prostředí? Jako kalkulačka

Klepněte pro větší obrázek 
Výchozí displej indikuje sílu signálu a stav baterie. Vejde se na něj lišta s ikonami a dva řádky textu

Ovládání telefonu je jednoduché, někdy však trochu nelogické a kvůli nízkému počtu ovládacích prvků také těžkopádné. Například k posunu v nabídkách slouží tlačítka pro regulaci hlasitosti. Některé funkce nejsou indikovány, nepoznáte, že jsou aktivované, a tak se vám může přihodit něco podobného, jako při mé první noci s ufonem. Nevědomky jsem nechal zapnutý hlasitý odposlech, čímž nabraly všechny zvuky na síle. Není mi jasné, co mi tehdy chtěl přístroj sdělit, ale když jeho pípnutí rozřízlo ticho noci, zažil jsem pořádný šok.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Hlavní nabídku vyvoláte tlačítkem Menu. Má devět položek, k jejich prohlédnutí je třeba pěti obrazovek. Položku vyberete stisknutím tlačítka s odpovídajícím číslem.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Právě se nacházíme v kontaktech. Zadáme jméno (maximálně 16 znaků), telefonní číslo a pozici v seznamu (4 až 99). Také můžeme zvolit atribut „skrytý“. Ukládání kontaktů jeden po druhém je nutné zlo, jiné cesty není. Všimněte si chyby – prostřední řádek se prokopíroval do ikonové lišty a nezmizel až do restartu přístroje.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klasickou SMS na Axesstelu napíšete pouze velkými písmeny, došlou zprávu však očistí od diakritiky a zobrazí i malá písmena. Psaní SMS je na velké klávesnici nezvyklé, ale má své kouzlo. Další chyba v grafice při odesílání zprávy.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V nabídce jsou i dvě bonusové aplikace: kalkulačka a světový čas. Jejich použitelnost je diskutabilní.

Samotné telefonování se podobá používání přístroje pevné linky. Zadávané číslo se rovnou začne vytáčet, není třeba jej nijak odesílat. V praxi je to však spíše na závadu – ne každý si naráz zapamatuje celé devítimístné číslo a pokud se v polovině ohlédnete po druhé části, ta první se zatím začne nemilosrdně rychle vytáčet.

Kvalita hovoru je dobrá, rapidně však klesá s použitím hlasitého odposlechu. Jakmile jsem se vzdálil na půl metru od mikrofonu (tj. běžný pořádek u stolu: telefon na desce, záda opřená o opěradlo židle), druhá strana si okamžitě začala stěžovat, že mi nerozumí.

Internet jako rozpačitý apendix

Už s představením ufonových služeb a pohledem na parametry připojení jsme odhadovali, že bude vhodné pouze pro textovou komunikaci (e-mail, IM), na prohlížení webu pouze okrajově. Praxe nám dala za pravdu. Opět připomínám, že je poněkud ošemetné hodnotit nedokončenou síť na základě několika měření v rámci dvou hodin (klidné období po půlnoci z pátku na sobotu) na jednom místě. Na druhou stranu už dnes se za služby platí plná cena, proč to tedy nezkusit?

download [kbit/s]upload [kbit/s]odezva [ms]stabilita
15,6319,02125285%
30,7938,7132078%
10,1730,38117246%
89,06112,66116665%
94,1796,3123563%
60,48118,11133171%
80,45113,26102614%
122,4380,64112478%
47,1730,7889282%
K měření byl použit test na adrese rychlost.cz

Teoretickému maximu 153 kbit/s se naměřené hodnoty blíží jen velmi výjimečně a značně kolísají. I přes podivné hlášky na displeji telefonu (odpočet délky spojení začínal po několika sekundách znovu a znovu) bylo spojení stabilní – ICQ za celý večer nevypadlo, asi tříhodinové stahování nebylo přerušeno a soubor byl stažen v pořádku.

Po technické stránce byla instalace připojení bez jediného problému. Obnášela spojení telefonu a počítače kabelem a krátkou instalaci ovladače datového modemu z dodaného CD. Samotné připojení je velice rychlé (rychlejší než například u GPRS modemů) a je otázkou jediného kliknutí v ufonově manažeru spojení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace je skutečně jednoduchá: „další, další, další...“
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stejně příjemně jednoduchá je i aplikace připojení. Nic se nemusí nastavovat, dokonce ani přihlašovací údaje. Po úspěšném připojení se okno aplikace schová do ikonky v tray.

Mimozemšťan s pokřiveným tykadlem

Největší nedostatek kombinované služby U:fonův telefon s internetem jsem si nechal až na samotný závěr. Nejsem si jistý, zda je to vlastnost technologie, nebo přístroje, ale v jeden okamžik je možné používat pouze modem, nebo telefon. Pokud jste na internetu, nikdo se vám nedovolá, pokud chcete telefonovat, musíte se odpojit od internetu. Tím se dle mého názoru zásadně vytrácí smysl služby. Její ideální využití jsem si představoval jako náhradu pevné linky a časově neomezené připojení počítače, jako mailového a IM terminálu. Tímto nedostatkem je však internet odsouzen do role občasného chvilkového (a pomalého) společníka.

Služba je namířena především proti klasickým pevným linkám. Srovnání cen není předmětem tohoto článku a nechám jej na vás, jedinou výhodou oproti „drátovému telefonu“ tak zůstává, že je Axesstel stále tak trochu mobilní a je možné vzít jej s sebou do nového bydliště, nebo na víkend na chalupu.

Diskuze (37) Další článek: Komunikátor Nokia E90: 3× názorné video

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Druh, Telefon, Počítačová klávesnice, Pevný link, Jediné kliknutí, Celý večer, Fon, Set, Setkání, Stejný kabel, První zprávaNový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace