Ukažte svůj iPhone: hledáme nejpoužívanější aplikace

Podívejte se, jaké aplikace používají čeští uživatelé iPhonu, a zapojte se také do průzkumu. Známe průběžné výsledky víkendové internetové kratochvíle.

Nápad jsem nosil v hlavě několik dnů, původně jsme ho chtěli zrealizovat pouze na MobilManii. O víkendu jsem si ale uvědomil, že začátek je jako na míru šitý víkendovému nicnedělání a společenským sítím. Začal jsem tedy na Twitteru a Facebooku, díky tomu už mohu ukázat první výsledky. A vyzvat vás, abyste se připojili také.

Průzkum byl ukončen, další obrazovky už prosím neposílejte.

V rychlosti

  • Nejvyužívanější originální aplikace: Telefon, Mail, Zprávy, Safari, Fotoaparát
  • Nejvyužívanější instalované aplikace: Facebook, Twitter, Things, Reeder, foursquare
Klepněte pro větší obrázek
Takhle to v sobotu začalo na Twitteru

První strana vládne všem

Chtěl jsem zjistit, jaké aplikace uživatelé iPhonu nejčastěji používají. Že se mám podívat na žebříčky v App Store? Tam jsou ale jen ty, co se nejčastěji stahují. Sám vím, kolikrát jsem něco stáhnul, otevřel a po minutě odinstaloval. Nebo kolik aplikací mám vzadu na dalších stránkách v iPhonu a už měsíce jsem je nespustil.

Ne, to nepůjde. Kam ale většina lidí umístí aplikace, které nejčastěji používá? Přece hned na první stránku. Takže když mi pošlou obrázek této stránky, budu moci aplikace spočítat a vyhodnotit. Kromě toho bude zábavné vidět až stovky obrázků iPhonů vedle sebe. Jen se podívejte.

Rozumím námitce, že předpoklad nejdůležitější první strany nemusí být vždy správný. Však mi třeba také několik lidí napsalo, že na první straně nechávají standardní aplikace a až na další strany ty dokupované. Obecně si ale myslím, že na první straně většinou zůstanou ikony aplikací, ke kterým se sahá nejčastěji, a průzkum prvních stran tedy může nést poučné výsledky.

Hlavní cíl je inspirace. V tabulkách uvidíte, co ostatní skutečně používají, a to je vždy nejlepší reference. V App Store je už tolik aplikací, že se v nich vlastními silami nedá vyznat, nejlepší radu vám dají známí. A já jich během víkendu mám už dvě stě.

Klepněte pro větší obrázek
Část z více než dvou set různých obrázků z iPhonů - veřejná galerie na Google Picasa

Tento článek ale nepíšu jen kvůli výsledkům, ty jsou zatím jen průběžné. Chci vás hlavně nalákat, abyste se také přidali. Návod najdete v závěru článku.

Nejpoužívanější aplikace

Následující tabulky jsem vytvořil v okamžiku, kdy jsem měl v databázi přesně dvě stě obrázků prvních stran z iPhonů. Teď jich je už víc. Do Excelu jsem přepsal jednotlivé aplikace a zjistil, jak vypadá žebříček oblíbenosti originálních programů přímo od Applu. Pořád mějte na paměti, že vycházím z předpokladu, že co je na první straně, je nejpoužívanější.

Počet ukazuje, kolik účastníků průzkumu má aplikaci na první straně iPhonu. Podíl vyjadřuje totéž, ale vzhledem k celkovému počtu účastníků.

Klepněte pro větší obrázek

V tabulce chybí ještě Hudba, Kompas a FaceTime. Nevešly se do pětiprocentního podílu, který jsem si nastavil jako hranici pro zveřejnění. Je také vidět, že průzkumu se zúčastnili i majitelé iPodu Touch.

Podobnou tabulku, opět omezenou pěti procenty podílu, mám i pro aplikace, které je nutné nainstalovat z App Store. O ně přece šlo především. Pokud vás k první dvacítce zajímají podrobnosti, připravil jsem je do samostatného článku.

Klepněte pro větší obrázek

Když už jsou data v tabulce, podívejme se na ně z jiného úhlu. Protože jsem zaznamenával i polohu ikon v mřížce iPhonu, mohu teď ukázat, jak vypadá typické rozmístění aplikací. Schéma například říká, že 37 % uživatelů má v levém horním rohu Zprávy, 14 % Kalendář a 7 % Kontakty.

Klepněte pro větší obrázek
Představte si iPhone a mřížku aplikací na první straně

Ve schématu jste si mohli všimnout zvláštní položky: menu Nástroje. Apple mi totiž ve firmwaru 4 zkomplikoval výpočty možností skládat aplikace do sdružených nabídek. Jednotlivé ikony, které byly ve složkách, jsem nevypisoval; na to jsou obrázky příliš malé. Menu jsem ale aspoň nazval podle charakteru obsahu. Nejvíc položek sice bylo nezařaditelných (menu ostatní), ale přesto:

Klepněte pro větší obrázek

Musím přiznat ještě jedno zjednodušení. Pokud se vyskytly aplikace v běžné a zkušební verzi (Lite), označoval jsem je dohromady. Podobně jsem sloučil navigační aplikaci iGo do jednoho programu, přestože se jednalo o různé mapové verze.

Snažil jsem se zapisovat, jak vypadá tapeta zkoumaných iPhonů, výsledky jsou ale jen orientační. Kolem 20 % uživatelů používá světlou tapetu, 80 % tmavou. Ze 42 % je v pozadí textura, z 30 % obrázek, z 28 % sytá barva (zejména u uživatelů se starším firmwarem, kde nebylo možné tapetu změnit).

Na displeji jsem počítal i tečky, které odpovídají počtu stránek – virtuálních ploch. Výsledky vidíte v tabulce, nejvíc uživatelů v průzkumu používá tři plochy.

Klepněte pro větší obrázek

Chcete se přidat?

Zatím je nás přes dvě stě, ale čím bude účastníků víc, tím budou výsledky zajímavější a reprezentativnější. Návod, jak se se můžete zapojit a jak poslat obrázek první strany svého iPhonu, kopíruji z víkendového vyhlášení na svém blogu.

1. Obrázek displeje vytvoříte současným stisknutím tlačítka pod displejem a vypínače. Stiskněte jedno, držte ho a přidejte druhé. Objeví se grafický efekt, ozve zvuk závěrky a uloží obrázek.

2. Obrázek najdete v aplikaci Obrázky, v albu, kam se běžně ukládají snímky z fotoaparátu. Bude na posledním místě, otevřete ho.

Klepněte pro větší obrázek
Otevřít stejně jako běžnou fotku

3. Pokud nevidíte informační lišty, zobrazíte je klepnutím na obrázek. Vlevo dole je ikona pro sdílení, vyberte z ní položku Poslat e-mailem.

Klepněte pro větší obrázek
Zvolit Poslat e-mailem

4. Obrázek pošlete na adresu ukazteiphone@gmail.com. Doplňte své jméno nebo přezdívku, kterou potom obrázek podepíšu. Nedělejme to prosím úplně anonymní. Zprávu samozřejmě hned smažu a váš e-mail nikde nepoužiju.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávu pošlete na ukazteiphone@gmail.com

5. E-mailová aplikace se před odesláním možná zeptá, jestli má obrázek zmenšit. Budeme šetřit linky, zvolte Střední velikost (prostřední tlačítko).

Klepněte pro větší obrázek 
Když se iPhone zeptá, vyberte Střední velikost

Vaše obrázky se v galerii Google Picasa neobjeví hned, přidám je tam nejspíš až večer. Případně po večerech, bude-li zájem větší, než zvládnu. Také zpracování informací nějakou dobu potrvá, proto odhaduji, že další článek s přesnějšími výsledky vydáme na MobilManii až příští týden.

Průzkum byl ukončen, další obrazovky už prosím neposílejte.

Diskuze (29) Další článek: Nokia X3 Touch and Type: dokonalá symbióza (test)

Témata článku: iPhone, Mobilní aplikace, Aplikace, Software pro mobily, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Sytá barva, Originální aplikace, Střední velikost, První strana, Nejpoužívanější aplikace, Veřejná galerie


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 45

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6