Ukažte svůj iPhone: hledáme nejpoužívanější aplikace

Podívejte se, jaké aplikace používají čeští uživatelé iPhonu, a zapojte se také do průzkumu. Známe průběžné výsledky víkendové internetové kratochvíle.

Nápad jsem nosil v hlavě několik dnů, původně jsme ho chtěli zrealizovat pouze na MobilManii. O víkendu jsem si ale uvědomil, že začátek je jako na míru šitý víkendovému nicnedělání a společenským sítím. Začal jsem tedy na Twitteru a Facebooku, díky tomu už mohu ukázat první výsledky. A vyzvat vás, abyste se připojili také.

Průzkum byl ukončen, další obrazovky už prosím neposílejte.

V rychlosti

  • Nejvyužívanější originální aplikace: Telefon, Mail, Zprávy, Safari, Fotoaparát
  • Nejvyužívanější instalované aplikace: Facebook, Twitter, Things, Reeder, foursquare
Klepněte pro větší obrázek
Takhle to v sobotu začalo na Twitteru

První strana vládne všem

Chtěl jsem zjistit, jaké aplikace uživatelé iPhonu nejčastěji používají. Že se mám podívat na žebříčky v App Store? Tam jsou ale jen ty, co se nejčastěji stahují. Sám vím, kolikrát jsem něco stáhnul, otevřel a po minutě odinstaloval. Nebo kolik aplikací mám vzadu na dalších stránkách v iPhonu a už měsíce jsem je nespustil.

Ne, to nepůjde. Kam ale většina lidí umístí aplikace, které nejčastěji používá? Přece hned na první stránku. Takže když mi pošlou obrázek této stránky, budu moci aplikace spočítat a vyhodnotit. Kromě toho bude zábavné vidět až stovky obrázků iPhonů vedle sebe. Jen se podívejte.

Rozumím námitce, že předpoklad nejdůležitější první strany nemusí být vždy správný. Však mi třeba také několik lidí napsalo, že na první straně nechávají standardní aplikace a až na další strany ty dokupované. Obecně si ale myslím, že na první straně většinou zůstanou ikony aplikací, ke kterým se sahá nejčastěji, a průzkum prvních stran tedy může nést poučné výsledky.

Hlavní cíl je inspirace. V tabulkách uvidíte, co ostatní skutečně používají, a to je vždy nejlepší reference. V App Store je už tolik aplikací, že se v nich vlastními silami nedá vyznat, nejlepší radu vám dají známí. A já jich během víkendu mám už dvě stě.

Klepněte pro větší obrázek
Část z více než dvou set různých obrázků z iPhonů - veřejná galerie na Google Picasa

Tento článek ale nepíšu jen kvůli výsledkům, ty jsou zatím jen průběžné. Chci vás hlavně nalákat, abyste se také přidali. Návod najdete v závěru článku.

Nejpoužívanější aplikace

Následující tabulky jsem vytvořil v okamžiku, kdy jsem měl v databázi přesně dvě stě obrázků prvních stran z iPhonů. Teď jich je už víc. Do Excelu jsem přepsal jednotlivé aplikace a zjistil, jak vypadá žebříček oblíbenosti originálních programů přímo od Applu. Pořád mějte na paměti, že vycházím z předpokladu, že co je na první straně, je nejpoužívanější.

Počet ukazuje, kolik účastníků průzkumu má aplikaci na první straně iPhonu. Podíl vyjadřuje totéž, ale vzhledem k celkovému počtu účastníků.

Klepněte pro větší obrázek

V tabulce chybí ještě Hudba, Kompas a FaceTime. Nevešly se do pětiprocentního podílu, který jsem si nastavil jako hranici pro zveřejnění. Je také vidět, že průzkumu se zúčastnili i majitelé iPodu Touch.

Podobnou tabulku, opět omezenou pěti procenty podílu, mám i pro aplikace, které je nutné nainstalovat z App Store. O ně přece šlo především. Pokud vás k první dvacítce zajímají podrobnosti, připravil jsem je do samostatného článku.

Klepněte pro větší obrázek

Když už jsou data v tabulce, podívejme se na ně z jiného úhlu. Protože jsem zaznamenával i polohu ikon v mřížce iPhonu, mohu teď ukázat, jak vypadá typické rozmístění aplikací. Schéma například říká, že 37 % uživatelů má v levém horním rohu Zprávy, 14 % Kalendář a 7 % Kontakty.

Klepněte pro větší obrázek
Představte si iPhone a mřížku aplikací na první straně

Ve schématu jste si mohli všimnout zvláštní položky: menu Nástroje. Apple mi totiž ve firmwaru 4 zkomplikoval výpočty možností skládat aplikace do sdružených nabídek. Jednotlivé ikony, které byly ve složkách, jsem nevypisoval; na to jsou obrázky příliš malé. Menu jsem ale aspoň nazval podle charakteru obsahu. Nejvíc položek sice bylo nezařaditelných (menu ostatní), ale přesto:

Klepněte pro větší obrázek

Musím přiznat ještě jedno zjednodušení. Pokud se vyskytly aplikace v běžné a zkušební verzi (Lite), označoval jsem je dohromady. Podobně jsem sloučil navigační aplikaci iGo do jednoho programu, přestože se jednalo o různé mapové verze.

Snažil jsem se zapisovat, jak vypadá tapeta zkoumaných iPhonů, výsledky jsou ale jen orientační. Kolem 20 % uživatelů používá světlou tapetu, 80 % tmavou. Ze 42 % je v pozadí textura, z 30 % obrázek, z 28 % sytá barva (zejména u uživatelů se starším firmwarem, kde nebylo možné tapetu změnit).

Na displeji jsem počítal i tečky, které odpovídají počtu stránek – virtuálních ploch. Výsledky vidíte v tabulce, nejvíc uživatelů v průzkumu používá tři plochy.

Klepněte pro větší obrázek

Chcete se přidat?

Zatím je nás přes dvě stě, ale čím bude účastníků víc, tím budou výsledky zajímavější a reprezentativnější. Návod, jak se se můžete zapojit a jak poslat obrázek první strany svého iPhonu, kopíruji z víkendového vyhlášení na svém blogu.

1. Obrázek displeje vytvoříte současným stisknutím tlačítka pod displejem a vypínače. Stiskněte jedno, držte ho a přidejte druhé. Objeví se grafický efekt, ozve zvuk závěrky a uloží obrázek.

2. Obrázek najdete v aplikaci Obrázky, v albu, kam se běžně ukládají snímky z fotoaparátu. Bude na posledním místě, otevřete ho.

Klepněte pro větší obrázek
Otevřít stejně jako běžnou fotku

3. Pokud nevidíte informační lišty, zobrazíte je klepnutím na obrázek. Vlevo dole je ikona pro sdílení, vyberte z ní položku Poslat e-mailem.

Klepněte pro větší obrázek
Zvolit Poslat e-mailem

4. Obrázek pošlete na adresu ukazteiphone@gmail.com. Doplňte své jméno nebo přezdívku, kterou potom obrázek podepíšu. Nedělejme to prosím úplně anonymní. Zprávu samozřejmě hned smažu a váš e-mail nikde nepoužiju.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávu pošlete na ukazteiphone@gmail.com

5. E-mailová aplikace se před odesláním možná zeptá, jestli má obrázek zmenšit. Budeme šetřit linky, zvolte Střední velikost (prostřední tlačítko).

Klepněte pro větší obrázek 
Když se iPhone zeptá, vyberte Střední velikost

Vaše obrázky se v galerii Google Picasa neobjeví hned, přidám je tam nejspíš až večer. Případně po večerech, bude-li zájem větší, než zvládnu. Také zpracování informací nějakou dobu potrvá, proto odhaduji, že další článek s přesnějšími výsledky vydáme na MobilManii až příští týden.

Průzkum byl ukončen, další obrazovky už prosím neposílejte.

Diskuze (29) Další článek: Nokia X3 Touch and Type: dokonalá symbióza (test)

Témata článku: iPhone, Mobilní aplikace, Software pro mobily, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Veřejná galerie, Sytá barva, Úkaz, Střední velikost, Nejpoužívanější aplikace, Aplikace, První strana, Originální aplikace, Apple iPhone na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Další značka to zkouší s bleskově rychlým dobíjením. Infinix slibuje dobití půlky baterie za 4 minuty

Další značka to zkouší s bleskově rychlým dobíjením. Infinix slibuje dobití půlky baterie za 4 minuty

** Infinix slibuje dobíjení výkonem 180 Wattů ** 4500mAh baterii s ním údajně do půlky nabije už za 4 minuty ** V prvních telefonech se objeví v druhé polovině roku

Martin Miksa
Rychlé nabíjeníRychlé dobíjeníNabíjení
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace