Ultrazvuková nebo optická. V čem se liší dva nejčastější typy čtečky otisků zabudované v displeji

  • Do mobilů už nadobro pronikly poddisplejové čtečky otisků prstů
  • Na trhu je na výběr ze dvou provedení – optika a ultrazvuk
  • Jaké jsou jejich silné a slabé stránky, a jak je vlastně poznáte?

Čtečka otisků prstů se za posledních pár let vyprofilovala jako standard biometrického přístupu k telefonu. Konkrétně Samsung ještě experimentoval se skenerem oční duhovky, ovšem po pár letech své snahy vzdal. Pokud pomineme Face ID, tedy 3D skener obličeje, je čtečka otisků prstů hromadně nasazována u smartphonů různých značek a to v telefonech se značným cenovým rozptylem.

Kapacitní čtečky otisků prstů začaly historicky svou pouť na tlačítku pod displejem, v důsledku expanze displejů, které chtěly zabírat stále větší a větší plochu, se přesunuly na záda telefonu či do bočního tlačítka. Velmi tenká těla a požadavek na rychlý přístup ke čtečce bez jejího hledání na zádech však donutily výrobce čtečku integrovat přímo do displejů. V současné době můžete na trh najít telefony, které jsou osazeny, buď optickou, nebo ultrazvukovou čtečkou otisků prstů. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Optická čtečka otisků prstů

Optická čtečka je prvním typem čtečky, kterou bylo možné zabudovat do displeje. Princip rozpoznávání je přitom jednoduchý, optická čtečka si při skenování pořídí 2D snímek prstů, který při následných přiloženích prstu porovnává se zaznamenaným originálem. Čtečka při skenování vyhledává na „fotce prstu“ světlá a tmavá místa představující tzv. kožní papilární linie.

Důležitým parametrem je zde 2D snímání, které je oproti 3D snímání méně bezpečné. V určitých případech lze tyto čtečky ošálit tzv. „umělým“ prstem vytisknutým na tiskárně, byť se čtečky a jejich bezpečnost generace od generace vylepšují. Navíc čtečce dělají problémy mokré či vlhké prsty, což poznáte podle toho, že telefon při položení prst nedokáže rozeznat, nebo vás dokonce upozorní na to, že jej máte osušit.

Nespornou výhodou této technologie jsou však nižší výrobní náklady, takže čtečku můžete vidět i v levnějších zařízeních. I optická technologie však má svá omezení, protože funguje jen u OLED displejů, které nemají zadní podsvětlení ale jejich jednotlivé pixely svítí samy o sobě. U IPS panelů, kvůli jejich skladbě, optické čtečky nefungují, byť existují různé prototypy a metody, jak toto omezení obejít. Do komerčně dostupných zařízení se však zatím tyto čtečky nedostaly.

A jak optickou čtečku pod displejem jednoduše poznat? Pokud na čtečku přiložíte prst, krátkodobě se jednobarevně podsvítí, typicky zeleně (první generace čteček) či bíle. Často však musíte na čtečce nechat prst déle, nebo jej při skenování na displej více přitlačit. Na druhou stranu čtečce nedělají problémy ani fólie na displeji či běžné poškrábání v místě skenování. Mezi nejznámější dodavatele optických čteček patří společnosti Egistec a Synaptics.

Ultrazvuková čtečka otisků prstů

Nejpokročilejší technologií pro poddisplejové čtečky otisků je ultrazvuk. Čtečky pod displejem jsou vybaveny vysílačem a přijímačem ultrazvukového signálu. Po přiložení prstu se vyšle signál, který rozpozná papilární linie podle paprsku, jehož odraz se vrátí zpět na senzor. Teoreticky, čím déle prst na snímači necháte položený, tím přesný otisk můžete získat. V praxi však ani nemusíte, protože vyhodnocování otisků trvá velmi krátkou dobu. Prst je navíc skenován v ploše, takže je čtečka bezpečnější, než v případě optických skenerů.

Ultrazvukové čtečky jsou rychlé a spolehlivé, navíc jim nevadí vlhký či zašpiněný prst. Na druhou stranu se jedná o drahou technologii, která se nasazuje jen u těch nejvýkonnějších telefonů. Králem v této oblasti je Qualcomm, který už na trh uvedl několik čteček, byť ne všechny se již dostaly do komerčně dostupných zařízení. Druhá generace čtečky např. funguje na daleko větším prostoru, některé modely zase dokáží rozeznat více prstů najednou!

A jak poznat ultrazvukovou čtečku otisků prstů? Při přiložení prstu se displej pod prstem nerozsvěcuje, a to ani na zamykací obrazovce. U ultrazvukových čteček však může nastat problém ve spojitosti s odolnými skly, které si dodatečně přidáte na displej. Pokud je sklo tlustší, nemusí čtečka fungovat vůbec. A ví to i samotní výrobci fólií a skel na míru, kteří v místě čtečky otisků nechávají kruhový výřez. V tom případě bude i po aplikaci odolného skla čtečka i nadále fungovat bezchybně. 

Představení 2. generace ultrazvukové čtečky od Qualcommu:

Mezi největší odběratele ultrazvukové čtečky od Qualcommu patří Samsung, který ji využívá v modelové řadě Galaxy S.

Diskuze (56) Další článek: Nová řada Realme 9 přichází do Česka. Zaujme foťákem z dražších modelů i zády, co mění barvu

Témata článku: , , , , , , , , , , , Prst, Telefon, Nejčastější typ, Displej, Lis, Čtečka otisků, Sklo, Čtečka, Otisk, CEM, Otisky prstů, ? Displej