UMTS versus WiFi: (ne)rovný souboj?

Poslední dobou se s nástupem WiFi sítí u nás poměrně často hovoří o tom, že by WiFi mohlo nahradit UMTS. K čemu jsou ale vlastně tyto technologie určeny a může vůbec jedna nahradit druhou?
Kapitoly článku

Co je co

UMTS je další fází vývoje mobilních telefonních sítí. Primárním úkolem této technologie je přinést do současných mobilních sítí rychlé datové přenosy a tím mimo jiné umožnit mobilní videotelefonii. Obecně se předpokládá, že zájem uživatelů mobilních telefonů se bude stále více zaměřovat na datové přenosy. Ty v současných sítích 2,5. generace tvoří podíl mezi 10 – 20%, přičemž většinu tvoří SMS, kterým bohatě stačí i obyčejná GSM síť bez GPRS (nehledě na to, že jakžtakž fungují i v sítích NMT, kam byly dodatečně implementovány). Podle společnosti DiamondCluster mají datové služby v Evropě tvořit v roce 2005 až 40% tržeb mobilních operátorů. UMTS začne v Evropě fungovat již ke konci letošního roku, u nás můžeme jeho příchod čekat nejpozději 1. 1. 2005.

Primárním úkolem WiFi bylo umožnit relativně rychlé bezdrátové datové spojení na krátké vzdálenosti (desítky metrů) tam, kde není možné použít klasickou „kabelovou“ datovou síť (firmy sídlící v památkově chráněných budovách asi vědí, o čem je řeč). V současné době se WiFi již poměrně běžně používá (hlavně na západ od nás) a těší se stále větší popularitě. WiFi zařízení se v poslední době dočkala nevídané miniaturizace (do velikosti SD karty) a dají se využít v počítačích, noteboocích i PDA. Do budoucna se počítá s masivní instalací WiFi vysílačů (tzv. Hotspotů) do frekventovaných míst, hotelů, restaurací apod. Na rozdíl od UMTS je však připojení k Internetu prostřednictvím WiFi dostupné poměrně často za velmi nízké ceny či dokonce zadarmo.

Kdo umí víc

UMTS bude nabízet úplně to samé, co umí GSM/GPRS sítě plus vyšší přenosové rychlosti, videotelefonování a další služby postavené na obchodním modelu ne nepodobnému tomu, který využívá NTT DoCoMo pro svůj i-mode. Přenosové rychlosti u UMTS se pohybují od 144 kbit/s (opravdu reálných) přes 384 kbit/s (rychlost, které dosáhnete spíše jen výjimečně) až po 2 Mbit/s (maximální rychlost pro vysílače v budovách). Více o rychlostech dosažitelných u UMTS se dozvíte zde.

WiFi již nyní nabízí rychlost až 11 Mbit/s, přičemž vcelku reálná je rychlost někde nad 1 Mbit/s, a než dojde ke spuštění evropských UMTS sítí, tak bude nabízet rychlost až 44 Mbit/s a později dokonce až 54 Mbit/s. Přitom lze předpokládat, že na rozdíl od UMTS může v budoucnu ještě dojít ke zvýšení maximálních i reálných přenosových rychlostí.

Vysílače sítě UMTS mají při nejnižších rychlostech dosah až 2 km (pokud bereme v úvahu pokrytí v budovách). Častěji k vidění ale budou vysílače s dosahem 1 km, které zase budou nabízet vyšší přenosovou rychlost. Dosah vysílače však není u UMTS tak zásadní, neboť při stávající hustotě vysílačů GSM sítí není problém na existující stožáry přimontovat další anténu spolu s RBS („elektronická“ část vysílače) a to vše při nákladech podobných na vybudování vysílače pro GSM síť (ovšem včetně montáže, materiálu, akumulátorů, atd.).

Vysílače WiFi mají v současné době dosah desítky až stovky metrů, v zásadě ale není fyzikální důvod pro to, aby se jejich dosah ve volné krajině ještě zvýšil. V pokrytí budov je však díky vyššímu frekvenčnímu pásmu (2,4 GHz) situace o něco horší než u UMTS. Náklady na vybudování Hotspotu značně závisejí na tom, zda ten, kdo daný Hotspot buduje, má již vybudovanou také páteřní síť připojenou k Internetu (pokud ano, pak jsou náklady víceméně směšné). Ve velmi výhodném postavení pro budování WiFi se tak ocitají právě mobilní a případně i fixní operátoři, kteří obvykle disponují rozsáhlými vysokorychlostními páteřními sítěmi.

Kdo nabídne lepší cenu

Pokud je u UMTS něco již předem jisté, pak je to fakt, že cena za jeho využívání bude alespoň ze začátku výrazně převyšovat ceny za využívání sítí GSM. Otázkou ale je, jak rychle půjdou ceny služeb v sítích UMTS dolů. Požadavky na návratnost investic v oblasti telekomunikací jsou čím dál tím vyšší, a tak pětiletý horizont se pomalu ale jistě stává mezní dobou pro navrácení vložených investic. Přeloženo do řeči spotřebitelských cen – pokud bude nízký zájem, tak většině evropských operátorů nezbude než jít s cenou dolů.

Cena WiFi je naopak velmi odlišná. Zatímco třeba členové CZFree.Net nabízejí připojení v podstatě téměř zadarmo, tak Eurotel ve své WiFi síti nabízí připojení, které se cenově vyplatí pouze zahraničním návštěvníkům pokrytých hotelů, ve kterých by je jinak připojení k Internetu přišlo mnohdy výrazně dráž. Obecně ve světě však relativně často vznikají veřejné WiFi sítě. Pokud k tomu pak připojíme budování veřejných WiFi sítí na místech jako restaurace, vysoké školy apod., pak budoucnost WiFi vypadá docela slibně.

A co zařízení

UMTS bude používat „klasické“ mobilní telefony s velikostí v podstatě stejnou, se kterou se můžeme setkat u současných mobilů. Dá se předpokládat, že vedoucí postavení získají tzv. chytré telefony s velkým dotykovým displejem vhodným pro „nouzové“ surfování po Internetu či pro prohlížení speciálně upravených stránek (především, co se jejich nároků na rozměry displeje týče). K dispozici budou ale také UMTS PC karty určené čistě pro surfování po Internetu. Většina UMTS telefonů bude v budoucnosti duálních a tam, kde nebude signál UMTS bude možné využívat stávající sítě GSM. Obrovskou výhodou UMTS však zůstává přenosnost a univerzálnost koncových zařízení – neboli telefonů. Při malých rozměrech získáte zařízení schopné obsluhovat e-mail, surfovat po Internetu, posílat SMS a MMS a telefonovat.

Se zařízeními pro WiFi se můžeme setkat již dnes. Jsou to převážně karty do notebooků či přídavné moduly pro stolní počítače. V neposlední řadě jsou to ale také přídavné karty pro PDA. Zařízení s možností připojení k WiFi tak skýtají jak možnost připojení k Internetu, tak možnost videokonferencí (mezi uživateli Internetu). V budoucnu se počítá s tím, že bychom se mohli setkat s GSM/GPRS/WiFi telefony. Doposud ale není jasné, jak budou tyto telefony WiFi využívat (tzn. zda bude možné přímo z telefonu poslat přes Wi-Fi e-mail či pořádat videokonferenci)

Témata článku: Ostatní, Páteřní síť, Výrobní zařízení, Souboj, Nízký zájem, Rovný, Wifi síť, UMTS, Řežba, Primární úkol