UMTS versus WiFi: (ne)rovný souboj?

Poslední dobou se s nástupem WiFi sítí u nás poměrně často hovoří o tom, že by WiFi mohlo nahradit UMTS. K čemu jsou ale vlastně tyto technologie určeny a může vůbec jedna nahradit druhou?
UMTS versus WiFi: (ne)rovný souboj?
Kapitoly článku

Co je co

UMTS je další fází vývoje mobilních telefonních sítí. Primárním úkolem této technologie je přinést do současných mobilních sítí rychlé datové přenosy a tím mimo jiné umožnit mobilní videotelefonii. Obecně se předpokládá, že zájem uživatelů mobilních telefonů se bude stále více zaměřovat na datové přenosy. Ty v současných sítích 2,5. generace tvoří podíl mezi 10 – 20%, přičemž většinu tvoří SMS, kterým bohatě stačí i obyčejná GSM síť bez GPRS (nehledě na to, že jakžtakž fungují i v sítích NMT, kam byly dodatečně implementovány). Podle společnosti DiamondCluster mají datové služby v Evropě tvořit v roce 2005 až 40% tržeb mobilních operátorů. UMTS začne v Evropě fungovat již ke konci letošního roku, u nás můžeme jeho příchod čekat nejpozději 1. 1. 2005.

Primárním úkolem WiFi bylo umožnit relativně rychlé bezdrátové datové spojení na krátké vzdálenosti (desítky metrů) tam, kde není možné použít klasickou „kabelovou“ datovou síť (firmy sídlící v památkově chráněných budovách asi vědí, o čem je řeč). V současné době se WiFi již poměrně běžně používá (hlavně na západ od nás) a těší se stále větší popularitě. WiFi zařízení se v poslední době dočkala nevídané miniaturizace (do velikosti SD karty) a dají se využít v počítačích, noteboocích i PDA. Do budoucna se počítá s masivní instalací WiFi vysílačů (tzv. Hotspotů) do frekventovaných míst, hotelů, restaurací apod. Na rozdíl od UMTS je však připojení k Internetu prostřednictvím WiFi dostupné poměrně často za velmi nízké ceny či dokonce zadarmo.

Kdo umí víc

UMTS bude nabízet úplně to samé, co umí GSM/GPRS sítě plus vyšší přenosové rychlosti, videotelefonování a další služby postavené na obchodním modelu ne nepodobnému tomu, který využívá NTT DoCoMo pro svůj i-mode. Přenosové rychlosti u UMTS se pohybují od 144 kbit/s (opravdu reálných) přes 384 kbit/s (rychlost, které dosáhnete spíše jen výjimečně) až po 2 Mbit/s (maximální rychlost pro vysílače v budovách). Více o rychlostech dosažitelných u UMTS se dozvíte zde.

WiFi již nyní nabízí rychlost až 11 Mbit/s, přičemž vcelku reálná je rychlost někde nad 1 Mbit/s, a než dojde ke spuštění evropských UMTS sítí, tak bude nabízet rychlost až 44 Mbit/s a později dokonce až 54 Mbit/s. Přitom lze předpokládat, že na rozdíl od UMTS může v budoucnu ještě dojít ke zvýšení maximálních i reálných přenosových rychlostí.

Vysílače sítě UMTS mají při nejnižších rychlostech dosah až 2 km (pokud bereme v úvahu pokrytí v budovách). Častěji k vidění ale budou vysílače s dosahem 1 km, které zase budou nabízet vyšší přenosovou rychlost. Dosah vysílače však není u UMTS tak zásadní, neboť při stávající hustotě vysílačů GSM sítí není problém na existující stožáry přimontovat další anténu spolu s RBS („elektronická“ část vysílače) a to vše při nákladech podobných na vybudování vysílače pro GSM síť (ovšem včetně montáže, materiálu, akumulátorů, atd.).

Vysílače WiFi mají v současné době dosah desítky až stovky metrů, v zásadě ale není fyzikální důvod pro to, aby se jejich dosah ve volné krajině ještě zvýšil. V pokrytí budov je však díky vyššímu frekvenčnímu pásmu (2,4 GHz) situace o něco horší než u UMTS. Náklady na vybudování Hotspotu značně závisejí na tom, zda ten, kdo daný Hotspot buduje, má již vybudovanou také páteřní síť připojenou k Internetu (pokud ano, pak jsou náklady víceméně směšné). Ve velmi výhodném postavení pro budování WiFi se tak ocitají právě mobilní a případně i fixní operátoři, kteří obvykle disponují rozsáhlými vysokorychlostními páteřními sítěmi.

Kdo nabídne lepší cenu

Pokud je u UMTS něco již předem jisté, pak je to fakt, že cena za jeho využívání bude alespoň ze začátku výrazně převyšovat ceny za využívání sítí GSM. Otázkou ale je, jak rychle půjdou ceny služeb v sítích UMTS dolů. Požadavky na návratnost investic v oblasti telekomunikací jsou čím dál tím vyšší, a tak pětiletý horizont se pomalu ale jistě stává mezní dobou pro navrácení vložených investic. Přeloženo do řeči spotřebitelských cen – pokud bude nízký zájem, tak většině evropských operátorů nezbude než jít s cenou dolů.

Cena WiFi je naopak velmi odlišná. Zatímco třeba členové CZFree.Net nabízejí připojení v podstatě téměř zadarmo, tak Eurotel ve své WiFi síti nabízí připojení, které se cenově vyplatí pouze zahraničním návštěvníkům pokrytých hotelů, ve kterých by je jinak připojení k Internetu přišlo mnohdy výrazně dráž. Obecně ve světě však relativně často vznikají veřejné WiFi sítě. Pokud k tomu pak připojíme budování veřejných WiFi sítí na místech jako restaurace, vysoké školy apod., pak budoucnost WiFi vypadá docela slibně.

A co zařízení

UMTS bude používat „klasické“ mobilní telefony s velikostí v podstatě stejnou, se kterou se můžeme setkat u současných mobilů. Dá se předpokládat, že vedoucí postavení získají tzv. chytré telefony s velkým dotykovým displejem vhodným pro „nouzové“ surfování po Internetu či pro prohlížení speciálně upravených stránek (především, co se jejich nároků na rozměry displeje týče). K dispozici budou ale také UMTS PC karty určené čistě pro surfování po Internetu. Většina UMTS telefonů bude v budoucnosti duálních a tam, kde nebude signál UMTS bude možné využívat stávající sítě GSM. Obrovskou výhodou UMTS však zůstává přenosnost a univerzálnost koncových zařízení – neboli telefonů. Při malých rozměrech získáte zařízení schopné obsluhovat e-mail, surfovat po Internetu, posílat SMS a MMS a telefonovat.

Se zařízeními pro WiFi se můžeme setkat již dnes. Jsou to převážně karty do notebooků či přídavné moduly pro stolní počítače. V neposlední řadě jsou to ale také přídavné karty pro PDA. Zařízení s možností připojení k WiFi tak skýtají jak možnost připojení k Internetu, tak možnost videokonferencí (mezi uživateli Internetu). V budoucnu se počítá s tím, že bychom se mohli setkat s GSM/GPRS/WiFi telefony. Doposud ale není jasné, jak budou tyto telefony WiFi využívat (tzn. zda bude možné přímo z telefonu poslat přes Wi-Fi e-mail či pořádat videokonferenci)

Témata článku: Ostatní, Primární úkol, Nízký zájem, Řežba, Souboj, UMTS, Wifi síť, Výrobní zařízení, Páteřní síťPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

** Do redakce nám dorazilo letošní nejvýkonnější „emko“ od Samsungu ** Má zajímavý čipset, tři fotoaparáty a velkokapacitní baterii ** Pokud však telefon srovnáme s levnějším Galaxy A52s 5G, najednou už nevypadá až tak zajímavě...

Martin Chroust
GalaxyPreviewVideo
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída