Unikátní průzkum: bez mobilu už se neobejdeme

Téměř každý druhý člověk používá mobil jako svůj hlavní fotoaparát, 72 % majitelů mobilů nepoužívá budík a ztráta jejich telefonu je pro každého pátého horší než ztráta dokladů či snubního prstenu. Ojedinělá studie vypracovaná společností Nokia odhaluje mnoho dalších zajímavostí.
Téměř každý druhý člověk nyní používá mobilní telefon jako svůj hlavní fotoaparát. Více než dvě třetiny lidí předpokládají, že mobilní telefony vybavené pro poslech hudby nahradí jejich MP3 přehrávače a téměř polovina si přeje propojení mobilních telefonů s elektronikou, kterou je vybavena jejich domácnost. Podle nového průzkumu společnosti Nokia nejen, že zákazníci přijímají digitální sbližování s otevřenou náručí, oni se jej přímo dožadují.

Protože jsou mobilní telefony vybavovány stále více a více novými funkcemi, obsahovalo zadání průzkumu orientovaného na mobilní telefony Nokia Nseries (řada produktů firmy Nokia se špičkovým rozsahem multimediálních funkcí) úkol zjistit názory lidí v jedenácti zemích světa na dnešní i budoucí víceúčelové typy mobilních telefonů.

Svět je zamilován do mobilních telefonů

Víceúčelová mobilní zařízení, jak se takto vybaveným mobilním telefonům říká, již dokonce vyřadily některé přístroje ze života lidí. Téměř polovina respondentů (44 %) používá svůj mobilní telefon jako hlavní fotoaparát. Nejrozšířenější výskyt „mobilních“ fotografů najdeme v Indii (68 %). Celosvětově pak 72 % lidí nepoužívá samostatný budík a 73 % uživatelů užívá svůj mobil jako hlavní časomíru - hodinky.

Pokud jde o surfování po webu, více než třetina respondentů (36 %) používá na cestách mobilní telefony alespoň jednou měsíčně k vyhledávání na internetu. Japonsko zcela zákonitě vede v užívání mobilních internetových služeb se 37 % respondentů, kteří připojují k internetu přes mobil každodenně.

Se stále se prodlužujícím seznamem funkcí není potom divu, že si lidé již nedovedou svůj život bez mobilu vůbec představit: 94 % z dotázaných plánuje užívání mobilu i v budoucnosti. Brazilci milují mobily nejvíce. 100 % z nich věří, že v příštím roce budou nějaký vlastnit. Mobilní telefon se stal již nepostradatelnou výbavou do té míry, že každého pátého člověka (21 %) by více deprimovala ztráta mobilu než peněženky, kreditních karet nebo dokonce snubního prstenu.

Výsledky zjištěné v oblasti mobilní reprodukce hudby

Digitálně zpracované hudební záznamy naprosto přeměnily celosvětové návyky při nákupu a poslechu hudby: studie došla ke zjištění, že 67 % dotázaných po celém světě si nyní určitý podíl hudby stahuje z různých zdrojů a 87 % lidí potvrzuje, že jejich přístup k hudbě se zvýšil od té doby, co vlastní nějaké zařízení pro reprodukci digitální hudby. Nejvíce času stráví posloucháním hudby v Německu: 28 % dotázaných udává, že stráví posloucháním hudby 21 hodin týdně či více. A co svět vlastně poslouchá? Vede popmusic (35 %), za ní následuje rocková hudba (21 %), taneční (8 %) a klasická hudba (7 %).

Mobilní telefony vybavené pro poslech hudby mají tu nejlepší příležitost stát se ústředním motivem budoucí spotřeby digitální hudby: 67 % respondentů předpokládá, že mobily nahradí jejich MP3 přehrávače.

Mobily si vítězně razí cestu

Podle výzkumu společnosti Nokia svět pozitivně reaguje na koncepci mobilní digitální domácnosti, v níž jsou mobilní telefony využívány pro dálkové ovládání domácích spotřebičů a pro přenos digitalizovaných dat, zejména hudby a fotografií, do kompatibilních zařízení v domácnosti. Téměř polovina z dotázaných (42 %) po celém světě si přeje, aby jejich tiskárna, PC, stereo soustava, či televizor byly propojeny s mobilem. Domovem takových digitalizovaných domácností bude bezesporu Saudská Arábie: tam si 72 % dotázaných přálo, aby do sítě byla zapojena i jejich lednička.

Při pohledu do budoucnosti, si více než každý druhý z dotázaných přál (58 %), aby mohl přes mobil ovládat veškeré domácí spotřebiče, rekordmanem je opět Indie s 85 %.

Tapio Hedman, víceprezident společnosti Nokia pro marketing a multimedia, komentoval výsledky průzkumu takto: "Tyto výsledky nezvratně potvrzují, že lidé si na myšlenku digitálního sbližování zvykají. Opravdu si přejí mít jedno zařízení, které pro ně udělá vše, počínaje pořizováním kvalitních snímků, přes ukládání jejich oblíbené hudby a konče provozováním digitálně propojené domácnosti. Naším cílem je umožnit lidem, aby měli všechny své prožitky stále u sebe – ve svém multimediálním počítači."

Poznámka: Společnost ICM Research se osobně dotazovala 5 500 respondentů ve věku od 18 do 35 let v jedenácti zemích v průběhu března 2006. V každé z následujících zemí bylo vždy osloveno 500 respondentů: Brazílie, Čína, Francie, Německo, Indie, Itálie, Japonsko, Španělsko, Saudská Arábie, Velká Británie a USA.

Autor: Nokia

Diskuze (34) Další článek: Megarecenze Benq P50: komunikátor s křížkem po funuse

Témata článku: Ostatní, Únik, Průzkum, Neo, MOBI, Ústřední motiv, Klasická hudba, Mobil, Lednička, UnikátKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jako kapka v moři. Prodeje všech Pixelů za posledních šest let jsou jen zlomkem toho, co prodá Samsung za rok

Jako kapka v moři. Prodeje všech Pixelů za posledních šest let jsou jen zlomkem toho, co prodá Samsung za rok

** Google na poli Pixelů vyvíjí velkou míru snahy ** Ta se mu však v prodejích zatím nevrací ** Za 6 let prodal tolik telefonů, jako desetinu toho, co Samsung za rok

Martin Chroust
PixelKeynote
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tento malware nejčastěji škodí firemním mobilům. Napadá výhradně Androidy
tisková zprávaJan Láska
Check PointMalwareBezpečnost
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry