Unikátní spolupráce. Apple a Google dostanou chytrou karanténu rovnou do Androidu a iOS

Chytré telefony k trasování pandemie používá už několik zemí. Problém je, že si to každý dělá po svém. Američtí velikáni Apple a Google spojili síly a představili projekt pro trasování nákazy COVID19 pro systémy Android a iOS.

Projekt byl rozdělen na dvě fáze. V květnu firmy zveřejní API, které umožní aplikacím zdravotnických organizací komunikovat napřímo mezi zařízeními obou platforem. Pomoci to může například k offline trasování pomocí bluetooth a jiným řešením, která dosud pracovala na každé platformě zvlášť. Toho bude moci využit například i české řešení eRouška.

Druhá fáze projektu bude komplexnější (technická dokumentace) a počítá s integrací trasovacího systému přímo do operačních systémů Android a iOS, ovšem s velkým důrazem na soukromí uživatele. K trasování bude využito Bluetooth a kryptografie.

Jak to funguje

V praxi to bude fungovat tak, že se každému telefonu (po aktivním souhlasu uživatele) vygeneruje soukromý trasovací klíč. Ten bude uložen offline v zařízení a znát jej bude jen jeho majitel. Každý den se od něj však budou odvozovat veřejné trasovací klíče, které budou vysílány do okolí pomocí bluetooth. Ty se každý den mění, aby uživatele nebylo možné identifikovat.

Když se pak potkají signály dvou telefonů se zapnutým bluetooth, systémy si vymění informace o veřejných klíčích. Když pak uživatel něktéré z podporovaných aplikací vloží informaci o pozitivním testu na COVID19, odešlou se na server všechny vyřejné klíče, se kterými se telefon za posledních 14 dní (inkubační doba nemoci) potkal.

Aplikace neprodleně kontaktuje všechny potenciálně nakažené a předá informovace o dalším postupu. Vše je naprosto anonymní. Pokud je systém někomu povědomý, doplním, že na velmi podobném principu funguje i offline vyhledávání ztracených zařízení, které Apple už rok provozuje:

Celý systém je zajímavý a má potenciál být jednotným nástrojem pro celý svět. Má to ale háček. Zmíněného komplexnějšího řešení se totiž dočkáme až za několik měsíců, kdy už problém nemusí být tak akutní.

Až bude nástroj hotový, Apple jej distribuuje klasickou aktualizací systému. Google překvapivě zvolil rychlejší cestu skrze aktualizaci služeb Google Play, čímž nástroj rychle dostane do všech telefonů s Androidem od verze 6.0. Na druhou stranu telefony bez Google služeb bude nutné řešit jinak (tedy nové modely od Huawei, Androidy používané v Číně, Indii a dalších oblastech).

Zdroj: Tisková zpráva, technická dokumentace

Diskuze (4) Další článek: Xiaomi Haylou Solar: solární panel nemají, ale se silnou baterkou a IP68 je koupíte za pár drobných

Témata článku: Apple, Google, Android, Smartphony, iOS, Koronavirus, Software pro mobily, Bezpečnost, eRouška, Systém, Google-služby, Síl, Nákaza, DOS, Soukromí uživatele, API, Společný systém, Trasování, Telefony s iOS na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď