Universal Android Debloater. Šikovná aplikace pro ty, kteří chtějí v telefonu zatočit s bloatwarem

  • Bloatware je denní chleba snad všech uživatelů Androidu
  • Aplikace můžete odstranit přes ADB nebo pohodlně přes aplikaci
  • Dozvíte se v ní i to, k čemu dané aplikace vlastně slouží

Až do nástupu moderních operačních systémů slovo „bloatware“ snad nikdo neznal. Byl to až Android, který se postaral o distribuci předinstalovaného softwaru s novým telefonem, který často nikdo nechce, nebo jej využije jen hrstka uživatelů. Teď nemáme na mysli systémové aplikace od výrobce, pokud však někteří z nich duplikují systémové aplikace nebo přidávají do systému aplikace pro „snadné nakupování“ a různé nesmysly, definici bloatwaru to splňuje do puntíku.

Pro odstranění bloatwaru z telefonu existuje i metoda přes příkazový řádek, pro běžné uživatele však může být lepší varianta plnohodnotné desktopové aplikace, které nese příznačný název Universal Android Debloater. V obou případech platí, že si nechtěné aplikace odeberete i bez rootu, ale také to, že veškeré odinstalace součástí činíte na své vlastní riziko. Pokud budete mazat aplikace metodou „pokus - omyl“, může se stát, že odinstalujete nenápadnou systémovou součást, která zapříčiní nefunkčnost celého systému. Před jakýmkoliv zásahy do základní aplikační sady telefonu tedy preventivně zálohujte.

Cesta vede přes vývojářský režim

I tentokrát musíte pro metodu bez rootu aktivovat vývojářský režim. K němu se dostanete v telefonu přes Nastavení - O telefonu - Informace o softwaru, kde pětkrát poklikáte položku Číslo sestavení. Následně se vrátíte o dvě úrovně zpět a v menu Vývojářské možnosti aktivujete funkci Ladění přes USB. Druhým krokem je instalace ADB do počítače, který si stáhnete zde a rozbalte ideálně přímo na disk C do složky adb. 

Adb si následně přidejte mezi Proměnné prostředí. Pravým klikněte na Tento počítač - Vlastnosti - Upřesnit nastavení systému. V záložce Upřesnit hledejte Proměnné prostředí. Zvolte Path - Upravit, dále na tlačítko Nový a Procházet. V systému vyhledejte lokaci složky platform-tools, která se nachází v rozbaleném adresáři adb tam, kde jste jej uložili. V nově otevřeném příkazovém řádku (Start - cmd) pak uvěřte zadáním „adb“, že je příkaz rozpoznáván.

Klepněte pro větší obrázek
Potvrzení autorizace ladění telefonu

Následně je třeba si stáhnout poslední verzi Universal Android Debloateru (UAD), který najdete na Githubu. A to podle vašeho operačního systému. Následně připojte váš telefon k počítači, potvrďte autorizaci ladění a spusťte aplikaci UAD. Pokud vám na Windows nepoběží verze uad_gui-windows.exe, vyzkoušejte ještě variantu uad_gui-windows-opengl.exe. Někdy se taktéž zadaří až po spuštění aplikací v režimu Správce.

Které z aplikací odebrat?

Oproti základní metodě přes příkazový řádek má UAD několik listů, mezi nimiž můžete procházet. Aplikace se dělí do několika kritérií, nezkušení uživatelé by měli zůstat v sekci Recommended (tj. doporučené), po kliknutí na každou z aplikací se dozvíte, k čemu rámcově slouží. A často i včetně webové adresy, kde k ní najdete další detaily. To je oproti základnímu mazání přes ADB ta největší výhoda.

Jedním kliknutím můžete aplikace odinstalovat, stejně jednoduše je pak lze opětovně obnovit. V nastavení můžete místo mazání alternativně vsadit na vypnutí aplikací, jejichž opětovné zapnutí pak provedete přímo v telefonu.

Aplikace UAD je stále ve vývoji, a vývojáři neustále přidávají nové funkce. Poslední verze se datuje ke 3. dubnu letošního roku. Součástí aplikace jsou univerzální „debloat“ listy výrobců čipsetů, známých OEM výrobců i některých nadnárodních operátorů. Všechny vaše akce se ukládají do logu, takže máte vždy přehled o tom, co jste s aplikacemi dělali. 

Znovu však upozorňujeme na to, že odebrání aplikace může mít dalekosáhlé následky na stabilitu telefonu. V případě kritické systémové aplikace by mohlo dojít k neustále restartování telefonu, který nemusí jít obnovit tradičními cestami přes Android Recovery. V tom případě jej bude nutné přeflashovat.

Vývojáři také preventivně doporučují odebrat z telefonu všechny účty. Pokud byste smazali nějakou OEM aplikaci, která účty spravuje, může se stát, že se zaseknete na lockscreenu, a telefon vás obnovení do továrního nastavení nepustí dále. Aplikace UAD je určena do rukou jen těm, kteří ví, co dělají. Detaily k aplikaci se dočtete na Githubu.

Diskuze (13) Další článek: 5 největších průšvihů ve světě mobilů. Výrobci je ustáli a i díky nim vylepšili budoucí produkty

Témata článku: , , , , , , GitHub, Uživatelé, Android Recovery, Recommended, Lockscreen, Telefon, Proměnné prostředí, Aplikace, Chléb, Universal, Příkazový řádek, Pokus-omyl, Pro +, ADB,