Možná se to stalo i vám. Google konečně vyřešil náhodné vytáčení tísňové linky na Androidu

  • Androidy už pár let trápí náhodné vytáčení tísňové linky
  • Stojí za tím SOS funkce, o které mnozí nemají ani tušení
  • Stačí pětkrát stisknout boční tlačítko, a telefon už vytáčí...

Zřejmě už se vám asi někdy na smartphonu či tabletu s Androidem stalo, že telefon začal zdánlivě „nahodile“ vytáčet tísňovou linku. V mém případě se tak nedopatřením děje minimálně dvakrát ročně. Pokud třeba zrovna nefunguje čtečka otisků prstů v bočním tlačítku, a společně s otiskem prstu ji stisknete pětkrát po sobě (nebo se vám to třeba stane nahodile v kapse), začne telefon vytáčet tísňovou linku. Nově však funkce dostala doplněk, který by měl zabránit tomuto náhodnému vytáčení.

Nouzový SOS režim dostal Google již do Androidu 12, jehož součástí byl i jeho vlastní SOS řešení. Je však na samotných výrobcích, zda tuto funkcí využijí, a nebo dají přednost vlastnímu řešení. V prvním případě je aplikace dostupná u Pixelů a také u značek Sony či Nothing, na své vlastní řešení pak spoléhá Asus nebo Samsung. 

Klepněte pro větší obrázek
Google vylepšuje tísňový režim. Přidává dotykové tlačítko, které zabrání náhodné aktivaci tísňového volání. Podobné řešení nabízí i Samsungy s Androidem 14, které využívají alternativní SOS aplikaci

Řešení od Googlu dokáže při vytočení tísňového čísla učinit sérii akcí, např. nahrát video nebo sdílet vaši polohu s vybranými kontakty. Aby Google omezil nahodilé vytáčení tísňové linky, která může být blokována těm, kteří skutečně potřebují pomoc, přidal do nastavení funkci, která posvětí vytáčení tísňového čísla. Stačí na novém tlačítku na displeji tři vteřiny podržet prst, aby došlo k samotnému vytočení nouzového čísla. U nových telefonů je tato funkce aktivní automaticky, stávající uživatelé na ní musí přepnout v nastavení.

Problém už vyřešil i Samsung

Google tím zdánlivě vyřešil problém s náhodným vytáčením tísňové linky, ale pouze u těch značek, které používají jeho základní aplikaci. U Samsungu přijde řešení až s nadstavbou One UI 6. Funkce tísňové SOS totiž začne po pětinásobném stisknutí boční klávesy požadovat potažení ikony na displeji, aby mohlo dojít k vytočení nouzového čísla (defaultně 112). Dosud se tísňová linka vytáčela automaticky a šlo u ní jen nastavit odpočet. Pokud však o funkci nikdo pořádně nevěděl, jen těžko si ji ručně nastavil...

Klepněte pro větší obrázek
Tísňový režim podobným způsobem aktivujete i u iPhonu

Nouzové vytáčení funguje podobným způsobem i u iPhonů. Ty mají dokonce dvě možnosti, jak nouzové číslo vytočit. Můžete boční klávesu stisknout pětkrát a nebo podržet boční tlačítko s jednou klávesou pro regulaci hlasitosti. Po rozpoznání gesta se spustí odpočet s varovným zvukem, po němž dojde k vytočení tísňové linky, resp. se hovor vytočí okamžitě, pokud po zahájení odpočtu pustíte dvojici tlačítek na boku iPhonu. Samotný zvuk upozorňující na odpočet však ve většině případů stačí k tomu, abyste měli možnost nevyžádané tísňové volání včas ukončit.

Mnohem větším problémem jsou u iPhonů nevyžádané tísňové hovory z hodinek, které si jízdu na horské dráze nebo lyžování na sjezdovce špatně vykládají jako detekci pádu, a samy od sebe přivolávají záchranné složky.

Diskuze (5) Další článek: Vývoj v Samsungu jede na plné obrátky. Příští skládací telefony mají být stejně tenké jako ty od Huawei

Témata článku: Google, , , , , , Vytáčení, Tlačítko, Vytočení, Sos, Tísňová linka, Odpočet, Lyžování,