USA plánují změny: rušička mobilů do každého auta

Mobil za volantem či jinde v autě odvádí pozornost a zabíjí tisíce lidí ročně. Americký ministr dopravy proto chce v každém autě jejich rušičku.

USA celosvětově vedou v počtech zastřelených, těch je každý rok na 20 tisíc a dalších sedmdesát tisíc lidí střelná zbraň zraní. Obamova administrativa však chce nekompromisně zakročit proti jinému zabijákovi – mobilům za volantem. Řeč ale není o žádném tvrdším postihu pro přistižené řidiče, nýbrž o způsob jak telefony v automobilech blokovat tak, aby vůbec nefungovaly. Jinak řečeno, každý automobil by musel být vybaven lokální rušičkou, která by řidičům znemožnila volat, psát SMS a maily či surfovat na webu.

Rušička do každého auta

Zákon o omezení mobilů v autech tvrdě prosazuje ministr dopravy Ray LaHood, který tvrdí, že používání mobilu v dopravním prostředku je tak nebezpečné, že rušící přístroje mohou být v brzké době instalovány do automobilů, aby zabránili řidičům, ale i všem ostatním pasažérům v jejich používání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je pravdou, že někteří řidiči jsou lehkomyslní a při řízení by měli telefon odložit...

Myslím, že to bude uzákoněno,“ řekl v rozhovoru pro stanici MSNBC LaHood. A dodal: „Existuje nespočet technologií, které dovedou vyřadit mobily z činnosti a my je hledáme.“ Nezapomněl ani zmínit, že rušení mobilů je jedna věc a že důraz musí být kladen i na osobní zodpovědnost. LaHoodův úřad také rozjel on-line kampaň „Tváře roztržitého řízení“ ukazující jak nebezpečný může být mobil za volantem. A tím myslí mobil jako takový, žádná hands-free sada podle něj situaci nezlepšují. Videa na internetu ukazují osudy lidí, kteří byli zraněni telefonujícími řidiči, něco na způsob tuzemské kampaně „Nemyslíš, zaplatíš“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ray LaHood přirovnává mobil za volantem k ďáblu (v pozadí Barack Obama) • „Už žádné telefony v autě, povinně si koupíte rušičku“

Roztržitost řidičů přirovnal LaHood k epidemii a tvrdí, že americký národní úřad pro bezpečnost provozu na dálnicích (National Highway Traffic Safety Administration) vypracoval pro jeho ministerstvo statistiky, které tvrdí, že kvůli nepozornosti zapříčiněné mobilem zemře na silnicích každý rok 5 000 lidí a dalšího půl milionu je zraněno. Na druhou stranu stejný úřad zjistil, že rok 2009 byl co se týče nehodovosti na amerických silnicích nejlepší rok od roku 1950.

Rušičky či viněty? Někdo na tom vydělá...

LaHoodova tvrzení jsou v rozporu rovněž se zjištěními amerického Insurance Institute for Highway Safety, tedy nezávislé a neziskové organizace, která má za cíl šířit osvětu a zvyšovat bezpečnost provozu na dálnicích. Ten říká, že zákaz používání mobilů za volantem (který ale Američané na rozdíl od tuzemských řidičů mnohem více respektují) mělo na nehodovost nulový dopad. Ve třech ze čtyř států, kde výzkum probíhal, se naopak počet nehod zvýšil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Střelné zbraně figurují jako příčina smrti v USA na 11. místě a u lidí do 65 let dokonce na šesté příčce, jak si stojí mobily zdroje neuvádí • v USA je vysoká penetrace mobilů i zbraní, na každých sto Američanů připadá 90 střelných zbraní

Ray LaHood nastoupil do funkce ministra dopravy v únoru 2010 a učinit přítrž nepozorným řidičům si stanovil jako jednu ze svých priorit. Zajímavé ovšem je položit si otázku, komu to slouží? Pokud by totiž zákon prošel a americká auta včetně těch současných by museli mít rušičky, byl by to pro někoho velmi výnosný byznys. Podobně jako viněty pro osobní automobily u nás.

Zdroj: DailyCaller.com

Diskuze (52) Další článek: Vybíráme mobil pod stromeček: nejlepší z nejlepších

Témata článku: Kauzy, USA, Ostatní, Mobil, Osobní automobil, Národní úřad, Plán, PLA, Osobní auto, MOBI, Rušička, Střelná zbraň, Výnosný byznys, Auto


Určitě si přečtěte