USB-C má byt do dvou let u všech telefonů. Apple se bude muset přizpůsobit

Oživeno 25. září: Jak upozornil deník The Guardian, na návrh Evropské komise už reagoval samotný Apple s tím, že řešení komise brzdí inovace namísto toho, aby je podporovalo. Dojde tím podle jeho slov akorát k poškození spotřebitelů v Evropě, ale i po celém světě.

Na to však reagovala i Místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová s tím, že dali celému průmyslu dostatek času přijít s vlastním řešením a nyní je již na čase, aby do věci vstoupila legislativa.


Původní článek ze dne 23. září:

Evropská komise dnes podala návrh na sjednocení konektorů u chytrých telefonů. Standardním portem by se v EU mělo stát USB-C. Nepůjde přitom jen o mobily, stejný návrh platí i pro tablety, fotoaparáty, sluchátka, přenosné reproduktory a přenosné herní konzole. Cílem je tak omezit chaos v konektorech i prodané množství kabelů. Líbit se to zřejmě nebude Applu, který u iPhonů stále využívá svůj konektor Lightning, se kterým prodá desítky milionů telefonů každý kvartál.

Součástí návrhu je však i další bod, který se týká oddělení prodeje nabíječek od prodeje elektroniky. Zákazníci by tak měli mít možnost si nová zařízení pořídit i ve verzi bez nabíjecího adaptéru. Omezit se tím má počet nechtěně zakoupených a přebytečných nabíječek a také snížit ekologická stopa spojená s jejich výrobou i likvidací. 

Každý rok prý přitom vyhozené a nevyužité nabíječky představují 11 000 tun elektronického odpadu. Čísla tedy jen prakticky potvrzují to, čímž odstranění nabíječky obhajovali již někteří velcí výrobci jako Apple či Samsung.

Evropská komise také chce skoncovat s chaosem ohledně standardů rychlého nabíjení. Dnes je zvykem, že si většina výrobců využívá vlastní řešení a při použití neoriginální nabíječky nabízí nižší nabíjecí rychlost, než s tou originální. S novým návrhem chce komise zajistit, aby rychlost byla vždy stejná, nehledě na výrobce nabíječky. 

O návrhu Evropské komise musí ještě rozhodnout Evropský parlament a Rada. V případě schválení začne běžet přechodné období dlouhé 24 měsíců, které má dát výrobcům dostatek času na to se případným novým podmínkám přizpůsobit. Nejdříve se tak uplatnění návrhů v praxi dočkáme koncem roku 2023.

Nabíječky to začaly. Co se dá z balení telefonů ještě odstranit?

Zdroj Evropská komise

Diskuze (184) Další článek: Tyto funkce měly být jen pro Pixely, nakonec se dostanou v průběhu podzimu na všechny Androidy

Témata článku: Apple, Samsung, Android, Smartphony, iOS, USB-C, Evropská komise, Chytrý telefon, Konektor, Evropská unie, Ekologie, Odstraněná nabíječka, Rada, Návrh, Telefon, Nabíječka, Evropský parlament, VýrobceCall of Duty Warzone ve třetí sezóně přinese změnu mapy i nové zbraně

Call of Duty Warzone ve třetí sezóně přinese změnu mapy i nové zbraně

Activision odhalilo, co nového dorazí do online světa Warzone a Cold War.

Michal Maliarov
ActivisionCall of Duty: Black Ops - Cold WarCall of Duty: Warzone
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Monitor Audio Bronze 50 (6G): malé, hezké a dostupné regálové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Monitor Audio Bronze 50 (6G): malé, hezké a dostupné regálové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Nejde o audiofilskou lahůdku, spíše o zvuk pro „normální uši“, které chtějí příjemně poslouchat hudbu nebo si pustit film s dobrým zvukem. Pokud tak hledáte něco malého a hezkého (vizuálně i zvukově), pak Bronze 50 spadají přesně do takové škatulky.

Daniel Březina
Test