Už máte Symbian Anna? Tady jsou největší novinky

Majitelé nových Nokií slaví, konečně mohou stahovat Symbian Anna. Máme pro vás seznam nejvýznamnějších změn a screenshoty.

Dnešním dnem počínaje mohou všichni majitelé Nokií C6-01, C7, N8 a E7 konečně aktualizovat Symbian na dlouho očekávanou verzi Anna. Ať už telefon samotný, nebo aplikace Ovi Suite, nabídnou svým uživatelům aktualizaci na verzi 022.014 a právě pod tímto nicneříkajícím číslem se Anna skrývá. Na tutéž verzi mohli o pár dní dříve přejít vlastníci modelů E6 a X7.

Řeč bude hlavně o softwarových novinkách, ale majitele Nokií C7 a N8 čekají změny také na pomezí softwaru a hardwaru. Model C7 nově nabídne funkci NFC. Pro Nokii N8 je zase slíbena lepší funkcionalita videokamery s podporou kontinuálního zaostřování během natáčení a vyššího počtu snímků za sekundu; update fotoaparátu je naplánován na nejbližší dny, pravděpodobně pondělí.

Klepněte pro větší obrázek 

Co se změnilo?

O rozdílech mezi Annou a starší verzí ^3 bylo popsáno mnoho řádek. Zrekapitulujme si proto jen v bodech zásadnější změny, kterých si uživatelé budou moci všimnout:

  • Kompletní obměna ikon – zřejmě nejviditelnější změna. V hlavní úrovni menu vidíme barevné dlaždice, textové podúrovně jsou doplněné pouze černobílými ikonami (občas je doplní funkční červený prvek). Musí se nechat, že v kombinaci s černým pozadím vypadá tato grafika na OLED displejích opravdu dobře
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
  • Překryvná klávesnice – klepnutí do textového pole tentokrát už ve většině míst nevyvolá jakousi nadstavbu s klávesnicí a vlastním polem, píšete rovnou do určeného prostoru. Např. v editoru zpráv to spíše jen lépe vypadá, při psaní např. do vyhledávacích polí, kdy navíc pracuje našeptávač, nebo se filtrují výsledky v reálném čase, jde však z funkčního hlediska o změnu více než žádoucí.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
  • Nový internetový prohlížeč – zase až tak nový není. Pár změn v panelu voleb najdete, příjemné je jistě teď všudypřítomné tlačítko Zpět a shora vytažitelný adresní řádek. Volalo se však po rychlejším a plynulejším rolováním po stránce – nu, na mobilních verzích stránek zvýšení rychlosti poznáte, ale pokud máte ambice brouzdat po desktopových verzí webů, raději doinstalujte Operu Mobile. Tady moc ke zlepšení nedošlo.
Klepněte pro větší obrázek
  • Mezi plochami lze přetahovat prstem v reálném čase – v podstatě nepříliš důležitá kosmetická změna, ale mluvilo se o ní dost od počátku. Mezi plochami se vlastně pohybujete stále stejně, akorát teď již nereagují na klouznutí prstu jako na gesto, ale budou jeho tažení přímo následovat; známe od Androida.
  • Populární spořič obrazovky se stále svítícími hodinami rovněž prodělal malou, leč příjemnou změnu; odteď umí upozorňovat na zmeškané události či přijaté zprávy. Souvisí s tím zřejmě zmizení dříve přítomného spořiče „Hudební přehrávač“, který podobné notifikace umožňoval v ^3. Stále však platí, že v případě událostí/dotazů/chybových hlášek se displej telefonu sám od sebe neprobudí, jak tomu bývalo dřív.
Klepněte pro větší obrázek
  • Pro provádění úprav v menu již není nutné vyvolávat kontextovou nabídku. Funguje to teď stejně jako u ploch – pro přepnutí do editačního módu stačí podržet na některé z ikon prst.
  • Zmenšení písma v menu, především v kontextových nabídkách, je něco, čeho si pozornější majitelé telefonů všimnou. Mám trochu podezření, že Anna byla původně designovaná na čtyřpalcový displej Nokie X7, kde se tyto prvky menší být nezdály. Slyšel jsem už i stížnost na zmenšení kláves virtuální klávesnice – zejména u alfanumerické je to patrné.
Klepněte pro větší obrázek 
  • Systém je rychlejší a živější. V tomto duchu už se vyjadřovali uživatelé, kteří Annu do telefonů nahráli neoficiální cestou o několik dní dříve. Byl jsem osobně vůči těmto zkazkám skeptický, teď jsem však nucen jim dát za pravdu. Prostředí systému je skutečně plynulejší, na druhou stranu Anna teď trochu nestrategicky indikuje spouštění každého programu animací s „čekacím“ kolečkem, což dělá dojem z rychlosti paradoxně opačný.
  • Inovované aplikace – v rámci některých aplikací došlo rovněž ke změnám. Jedna viditelná je např. ve Fotografiích, kdy na vás nevyskočí textové volby pro zobrazení všech fotek či jen vybraných alb; miniatury obrázků se vám ukážou hned a přes tlačítko ve spodní liště se můžete přepnout do alb nebo značek. 
Klepněte pro větší obrázek
  • Důležitou, ač na první pohled neviditelnou, změnou prošel ale i správce souborů, který se (konečně) naučil režim hromadného označování souborů; ten dříve chyběl. Správa multimediálního obsahu se absencí „single-tap“ označování souborů nepříjemně komplikovala.
Klepněte pro větší obrázek

Aktualizace se vyplatí…

Po aktualizaci někteří uživatelé nahlásili zmizení aplikací Quickoffice a Adobe PDF. Tyto aplikace však bude možné stáhnout a doinstalovat, navíc v plných verzích. Např. dokumenty Office tak bude možné nejen číst, ale i upravovat a vytvářet.

Dá se říci, že prakticky všechny změny v systému jsou k lepšímu. Navíc lze samozřejmě počítat i s aktualizacemi doplňkových aplikací jako Obchod, Mapy či Sociální sítě. Pokud jste objevili ještě nějakou změnu, kterou článek nezmiňuje, podělte se o ni s ostatními v diskuzi.

Diskuze (147) Další článek: Apple se pojistí před výpadkem dodávek od Samsungu

Témata článku: Nokia, Smartphony, Symbian, Kosmetická změna, Adresní řádek, Novinky, Nejviditelnější změna, Nov, Anna


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15