Už vím, jak funguje laserová klávesnice

Virtuální „laserová“ klávesnice je průlomové zařízení. Místo toho, abyste s sebou k mobilu nebo kapesnímu počítači nosili další neskladný hardware, stačí laserová lampička, která na stole vytvoří obraz klávesnice. A můžete začít psát. Víme, jak laserová klávesnice funguje.

Komfort při psaní

Dobrá klávesnice je na tak malém zařízení, jako je mobil nebo kapesní počítač, obvykle velký oříšek. Většinou je klávesnice malá a nepohodlná, nebo větší a pohodlnější, ale pak je zároveň příliš velké i celé zařízení. Najít kompromis mezi velikostí a pohodlím není nic lehkého. Je to už poměrně dlouho, co se objevilo nové a poměrně převratné řešení, které může zbavit konstruktéry vrásek na čele a bezesných nocí.

Tímto vynálezem jsou virtuální klávesnice. Jedná se o obraz tlačítek, který speciální laserový projektor promítne na jakoukoli plochu. Pro představu, jak taková klávesnice vypadá, se podívejte na následující ukázky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Použití virtuální klávesnice

Laserovou klávesnici si můžete promítnout třeba na desku stolu v kavárně. Nebo pokud cestujete delší dobu ve vlaku, stačí si před sebe na kolena položit kufřík, na který si  klávesnici promítnete, a můžete během jízdy pohodlně psát. Leckdo namítne, že pro tyto účely je lépe použít výkonnější notebook, ale ten je sám o sobě velký a neskladný. PDA s virtuální klávesnicí jednoduše vypnete a strčíte do kapsy.

Virtuální písmena

V principu klávesnice pracuje tak, že virtuální klávesy (tedy plocha pro každou z nich) jsou promítány laserem na pracovní desku. Prostor klávesnice je zároveň osvícen infračerveným zářením. Po vložení prstu se změní odraz paprsků, což zaznamená snímací prvek.

Pokud jde o praktickou realizaci, může být tento systém vestavěn přímo v přenosném zařízení, tedy v mobilním telefonu nebo PDA. Schéma systému je na následujícím obrázku.

Klepněte pro větší obrázek
Princip vestavěného modulu virtuální klávesnice

Nad displejem je projektor, který promítá na plochu obraz klávesnice. Na spodní hraně mobilního přístroje je vysílač infračervených paprsků, které pokrývají prostor klávesnice. Pod displejem je pak senzor, který podle příjmu odražených paprsků rozpoznává pohyb prstů po klávesnici. Příklady zařízení na tomto principu je na dalších obrázcích.

Druhou konstrukční variantou je umístění celého systému do samostatné jednotky, která se pak může dodatečně připojit k některému mobilnímu zařízení. Tento systém má výhodu v tom, že není vázán pouze na jedno mobilní zařízení. Můžete tak mít jeden takový modul, který můžete připojit k PDA, mobilnímu telefonu nebo k notebooku. Ukázky takových modulů jsou na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ukázky samostaných modulů virtuální klávesnice

Je třeba si zvyknout

Uživatelé, kteří mají zkušenosti s touto klávesnicí, uvádějí, že je třeba si nějakou chvíli zvykat na její používání. Při klepání prsty do stolu se totiž pod prsty nic neprohýbá a neozývá se obvyklý klapavý zvuk. Vzniká tak nepříjemný pocit, že se nic neděje. Klávesnice mívají proto integrovánu funkci, díky níž se při stisku virtuální klávesy ozve zvuk. Příjemnou vlastností takových klávesnic je to, že se nemůže ušpinit ani zanést smetím; plochu stolu stačí jen otřít.

Modul virtuální klávesnice, jako je na následujícím obrázkum je již v prodeji. Zakoupit ho můžete např. na těchto stránkách za cenu dvě stě dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Takový modul si můžete koupit
Diskuze (31) Další článek: Duel předvánočních novinek: Nokia 2600 a Siemens A65

Témata článku: Ostatní, Klávesnice, F +, Nepříjemný pocit, Las, Laser, Jak, Laserový projektor