Už vím, jak fungují „blikátka“ na mobil

Pokud se vám zdá, že váš telefon při upozorňování na příchozí hovor nebo SMS málo bliká, můžete si jej vylepšit. Na výběr jsou blikací samolepky a nástavce, které jsou k dostání ve stovkách různých podob. Víte ale, jak samolepky a jiné upozorňovače pracují?
Už vím, jak fungují „blikátka“ na mobil

Blikání bez baterií

V prodejnách s mobilními telefony jsou často k vidění samolepky, které umí blikáním upozornit na příchozí hovor nebo třeba SMS. Samolepky mohou mít mnoho různých tvarů a podob, jejich instalace je velmi jednoduchá: stačí je nalepit na mobilní telefon.

U blikacích upozorňovačů (v angličtině se označují nejčastěji jako Flashing Stickers) je zajímavé, že pracují zdánlivě bez jakéhokoli napájecího zdroje. Neobsahují baterii a nečerpají ani energii z baterie mobilního telefonu. Jsou totiž napájeny „vzduchem“ z antény mobilu. Samolepky využívají toho, že pokud mobil žádá nebo je žádán o nějakou službu, ať už jde o hovor nebo třeba SMS, komunikuje velmi intenzivně se sítí GSM. Vysílá při tom elektromagnetické vlny mnohem silněji a s větší četností než v klidovém stavu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zajímavá provedení blikacích upozorňovačů

Jakmile se na telefon opatřený blikací samolepkou pokouší někdo dovolat, samolepka zaznamená zvýšenou vysílací aktivitu mobilu, na což zareaguje blikáním. Samolepka se rozbliká dokonce o několik málo sekund před tím, než mobilní telefon ohlásí příchozí hovor. To proto, že před vlastním sestavením hovoru probíhá nejprve mezi sítí GSM a telefonem krátká výměna různých servisních informací. Podobně je tomu i při volání z mobilu a stejně tak i při příchodu či odesílání SMS. Pokud máte před očima telefon opatřený samolepkou, můžete na události reagovat o několik sekund dříve, než vás mobil upozorní.

Co se skrývá uvnitř

Hlavní součástí samolepky je přijímací anténa, která zachycuje záření antény mobilního telefonu. Může to být dipól či monopól v podobě např. drátové smyčky, nebo obrazce v mikropáskovém provedení. Na kvalitě provedení je závislá citlivost, protože energií, kterou anténa zachytí, je celý indikátor napájen. Na anténu je obvykle napojen detektor, který může být samostatný např. v podobě diody, nebo jako součást integrovaného obvodu. Dále je součástí samolepky jednoduchý kmitavý obvod, který na principu nabíjení a vybíjení kondenzátoru přes rezistor způsobuje blikání jedné nebo více diod, kterých může být o obvodu třeba až dvanáct. Všechny použité součástky jsou kvůli miniaturizaci v provedení SMD (Surface Montage Device).

Protože blikací samolepky využívají energii, kterou vyzáří anténa mobilního telefonu, je logicky žádoucí, aby byla samolepka umístěna pokud možno přímo u antény. Pro indikátory jsou nejvhodnější mobily s integrovanou anténou, protože nalepením na zadní stranu telefonu je samolepka umístěna přímo v poli záření. Trošku složitější je to s telefony s vnější anténou, kdy samolepka na zadní straně leží trochu mimo. V tom případě záleží na citlivosti detekčních obvodů samolepky, zda zachycené záření postačí k napájení obvodů, a funkčnost indikátoru je lepší nejprve vyzkoušet. Zde je teoreticky možné, že pokud se ocitnete v místě s dobrým signálem a telefon bude vysílat s menší intenzitou, samolepka se nerozsvítí.

Když je anténa venku

Pro telefony s vnější anténou jsou určeny blikající návleky na anténu. Využívají stejného principu jako samolepky, ale s tím rozdílem, že obklopují celou anténu a tím mohou zachytit mnohem větší část energie záření mobilního telefonu. Podobně jako je tomu u samolepek, i návleky na antény lze najít v mnoha různých provedeních.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blikající ozdoby na anténu mobilního telefonu

Důležité je zmínit vliv indikačních samolepek a návleků na antény na kvalitu signálu mobilního telefonu. Jejich výrobci často uvádějí, že tyto doplňky nemají na kvalitu signálu naprosto žádný vliv. To však nelze brát tak doslova, neboť jakýkoli předmět, který je umístěn do pole záření antény, způsobuje jeho deformaci, popř. částečné odstínění. To se týká zejména vodivých předmětů, ale zčásti i těch nevodivých. A pro obvod, který větší či menší část energie antény odčerpává pro svou vlastní potřebu, to samozřejmě platí také.

Naštěstí ale vliv blikacích indikátorů není nijak kritický a ve většině případů by neměl výrazněji ovlivnit funkci telefonu. Zvláště pak pokud uvážíme, že při teoretickém předpokladu ideálně všesměrového vysílání antény mobilního telefonu je většina energie vyzářena do okolního prostoru jaksi „zbytečně“.

Blikající klávesnice

Ještě se zmiňme o blikajících klávesnicích, které lze také najít v obchodech. Jedná se o průsvitné klávesnice, které jsou opatřeny množstvím barevných LED. Ty podobně jako samolepky při intenzivnější komunikaci mobilního telefonu se sítí blikají. Tyto klávesnice jsou ale na rozdíl od samolepek napájeny z baterie mobilního telefonu, na jejíž kontakty se připojí pomocí speciálních mikropáskových vodičů. Klávesnice jsou opatřeny také přídavným integrovaným obvodem pro řízení blikání svítivých diod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blikací klávesnice pro modely  Nokia 3510 a Motorola V600

Existují také další indikátory, např. v podobě plnicího pera, dobře známých svíticích stojanů nebo třeba v podobě přívěsku nebo náhrdelníku. Takové indikátory ale už většinou potřebují napájení z baterií, protože jsou od antény mobilu obvykle příliš vzdáleny na to, aby přijímaná energie stačila na napájení obvodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Upozorňovače v podobě náhrdelníku • blikací pero

Blikající samolepky jsou u nás k dostání přibližně za zhruba stokorunu. Ceny se mohou mírně lišit podle provedení a podle počtu a barvy použitých svítivých diod.

Diskuze (25) Další článek: Kam s nefunkčním mobilem: kompletní přehled servisů

Témata článku: Ostatní, Microsoft Surface, Microsoft Surface 64GB Wi-Fi, Motorola V600, Nokia 3510, MOBI, Jak, Telefon opatřený, Mobil


Určitě si přečtěte