Už vím, k čemu jsou anténní zesilovače signálu

Možná jste při brouzdání internetovými obchody s mobily a příslušenstvím narazili na zvláštnosti za pár dolarů s názvem „antenna boosters“? Víte, k čemu tyto podivné maličkosti jsou a jak fungují?
Už vím, k čemu jsou anténní zesilovače signálu

Tajemný hieroglyf

Na internetu je k nalezení celá řada webových stránek s mobilním příslušenstvím všeho druhu. Začíná to  různobarevnými kryty až po blikající upozorňovače na hovory, o nichž jsme psali v tomto článku. Mezi tím vším se tu a tam vyskytují prazvláštní věcičky, které jsou označovány jako „antenna boosters“, tedy anténní zesilovače. Jedná se o destičky, na nichž je vytištěn vodivý klikatý a všemožně zakroucený obrazec podobný plošnému spoji. Destičky, stejně jako vodivé obrazce na nich, mohou mít různý tvar. Nejčastěji najdeme obdélníkové zesilovače, ale najdou se občas i oválné či kulaté. Jejich cena se pohybuje s malými odchylkami v rozmezí deseti až třinácti dolarů.

Jak ale vlastně tyto zesilovače pracují a mají vůbec nějaký smysl?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejčastěji jsou k vidění obdélníkové anténní zesilovače

Instalace je velmi snadná a obnáší jen několik jednoduchých koků. Nejprve je třeba vyjmout baterii z mobilního telefonu a prostor pod baterií řádně očistit. Destička s obrazcem má totiž na zadní straně samolepku, kterou se po sejmutí ochranné fólie přilepí pod baterii. Po úspěšném přilepení stačí baterii vrátit nazpět do mobilního telefonu a instalace anténního zesillovače je hotova. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Anténní zesilovače v prodejním balení

Záření sem, záření tam

Jak už je jasné z konstrukce vlastního zesilovače, jedná se v podstatě o pasivní mikropáskovou anténu. Anténa funguje jako přídavný zařič, který je napájen elektromagnetickým polem standardní vestavěné antény mobilního telefonu.

Zesilovač – lze-li tak tento prvek vůbec s čistým svědomím označit – přijme signál z antény mobilního telefonu, a prostřednictvím vodivého obrazce jej opět vyzáří do okolí. Díky tvaru obrazce je zachycená energie vyzářena do okolí s větší efektivitou a více směrově, než je tomu např. u dipólové antény. Díky tomu lze za určitých podmínek dosáhnout mírně lepší kvality příjmu. Tento doplněk funguje v principu podobně jako externí antény, které se připojují k mobilnímu telefonu pomocí konektoru. Klasická externí anténa je ale napájena kabelem, zatímco tato mikropásková anténa je napájena bezdrátově, pouze signálem vyzářeným z klasické vestavěné antény.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snadná instalace: stačí jen nalepit

Na obrázcích je zobrazena instalace zesilovače s externí dipólovou anténou pod baterii telefonu. Instalace mikropáskové antény pod baterii takového mobilu ale není příliš šťastným řešením. To proto, že dipólová anténa vyzařuje signál všesměrově a k tomu typicky nejvíce ve směru kolmém na osu antény.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Reklamní ilustrace zlepšení signálu

Z výše uvedeného důvodu by bylo jistě efektivnější instalovat tuto přídavnou mikropáskovou anténu do mobilního telefonu s integrovanou anténou, která vyzařuje směrově. Integrované antény bývají totiž v podobě tvarovaného plechu, který září převážně do dvou směrů, a to dopředu a dozadu. Tím by bylo možné zachytit a dále distribuovat do okolí větší díl elektromagnetické energie, kterou standardní anténa mobilu vyzařuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další možné podoby anténních zesilovačů

Výrobci i dodavatelé svorně tají podrobnosti, jak velkého zlepšení kvality signálu lze s těmito přídavnými anténami dosáhnout. Je ale jasné, že od pasivního prvku tohoto typu žádné velké zázraky čekat nelze. Někde můžeme najít údaje o tom, že zlepšení signálu může být až 50 %. Jenže kvůli směrovosti této antény záleží velice na vzájemné poloze mobilního telefonu a základnové stanice, s níž mobil právě udržuje kontakt. Úroveň signálu je tedy velmi proměnlivá a těžko říci, zda je tak výrazné zlepšení úrovně signálu vůbec reálné.

Tajně pod baterií

Ošidnou otázkou je ovšem legalita používání takovýchto pomůcek pro zlepšení signálu. Výrobci a prodejci těchto zařízení upozorňují na použití mimo území USA a Kanady. Je pravděpodobné, že s takovým pasivním prvkem pod baterií mobilu mnoho povyku nenaděláte, protože žádného opravdu zásadního zesílení signálu vašeho mobilního telefonu s pasivní anténou nelze docílit. 

Na trhu jsou ale dostupné i opravdové aktivní zesilovače, což je ale už docela jiná kategorie. Dovedou zlepšit úroveň signálu z hodnoty 250 mW třeba až na 3W. Takové produkty jsou ale v našich podmínkách pro běžné uživatele zakázány. Důvod zákazu je jasný: nepřiměřeně silný signál by rušil provoz v okolních buňkách.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aktivní zesilovače signálu GSM
Diskuze (33) Další článek: Žádné překvapení: licenci na konkurenta CDMA získává T-Mobile

Témata článku: Ostatní, Ant, ANT +, Přilepení, Cello, Signál, Různobarevné kryty, Snadná instalace


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9