Už žádný další odklad. Americký ban tentokrát zasáhne i stávající majitele telefonů Huawei

Už 15 měsíců nové smartphony a tablety Huawei a Honor nesmí využívat služby od Googlu (GMS). Starší zařízení, která stihla získat certifikaci před 16. květnem 2019, GMS mají. Co absence GMS znamená v praxi:

Ve čtvrtek 13. srpna nastalo další zpřísnění amerických restrikcí. Firmě Huawei totiž vypršela dočasná licence i pro všechna starší zařízení. Tento odklad před 15 měsíci stanovených omezení byl pětkrát prodloužen, naposledy letos v květnu. Tentokrát však další odklad nepřišel, ban tedy dopadne v plné síle.

Co to znamená pro telefony Huawei/Honor, které ještě mají GMS? Služby by měly fungovat dále – tedy YouTube, Google Mapy, obchod s aplikacemi Play Store a řada dalších. Přijdou však o systémové updaty, což v praxi znamená, že už nedostanou Android 11, ani žádný další. Telefony tak rychleji zastarají a ztratí u uživatelů, kteří si zakládají na aktuálním softwaru.

Aktualizováno: Získali jsme vyjádření z českého Huawei a situace není tak jasná, jak by přeškrtnuté písmo výše naznačovalo:

Všechny telefony Huawei běží na otevřeném operačním systému Android a budou i nadále dostávat bezpečnostní i systémové aktualizace. Naši zákazníci získají veškeré softwarové aktualizace a služby díky komunitě vývojářů okolo operačního systému a vývojovému centru Huawei.

Všechny aplikace stažené přes Google Play na telefonech, které mají tento obchod předinstalovaný, budou i nadále pravidelně aktualizovány. Uživatelé také budou moci Google Play využívat tak jak jsou zvyklí. Aplikace stažené a nainstalované na telefonech, které už obchodem od Googlu nedisponují, bude možné i nadále aktualizovat přes oficiální aplikační obchod AppGallery, případně skrze službu Petal Search.

Huawei vyvíjí vlastní ekosystém (nazvaný Seamless AI Life) propojující veškeré výrobky a služby do jednoho celku.

Zní to lehce absurdně, ale 15 měsíců po uvalení restrikcí to vypadá, že ani na globální úrovni nemá Huawei jasno v tom, co přesně mohou a nemohou. Mimo toto oficiální vyjádření jsem se dozvěděl, že firma nezavrhuje ani update na Android 11 (konkrétně jsem se ptal na model P30 Pro, protože jde o poslední vlajkový model, který disponuje GMS, a měl by tedy mít nejvyšší prioritu).

Situace by se měla vyjasnit v příštích dnech/týdnech.

Via The Washington Post

Diskuze (73) Další článek: VYZKOUŠENO: S Gamepadem Razer Kishi má hraní na Androidech konečně smysl

Témata článku: Huawei, Android, Smartphony, Politika, Kauza Huawei, GMS, Huawei AppGallery, HMS, Obchod s aplikacemi, Licence, YouTube, Soudní spory, New Edition, Petal Search, Google Mapa, Majitel telefonů, The Washington Post, Telefon, Staré zařízení, Odklad, General Licence, Ban, Play Store


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15