Už žádný další odklad. Americký ban tentokrát zasáhne i stávající majitele telefonů Huawei

Už 15 měsíců nové smartphony a tablety Huawei a Honor nesmí využívat služby od Googlu (GMS). Starší zařízení, která stihla získat certifikaci před 16. květnem 2019, GMS mají. Co absence GMS znamená v praxi:

Ve čtvrtek 13. srpna nastalo další zpřísnění amerických restrikcí. Firmě Huawei totiž vypršela dočasná licence i pro všechna starší zařízení. Tento odklad před 15 měsíci stanovených omezení byl pětkrát prodloužen, naposledy letos v květnu. Tentokrát však další odklad nepřišel, ban tedy dopadne v plné síle.

Co to znamená pro telefony Huawei/Honor, které ještě mají GMS? Služby by měly fungovat dále – tedy YouTube, Google Mapy, obchod s aplikacemi Play Store a řada dalších. Přijdou však o systémové updaty, což v praxi znamená, že už nedostanou Android 11, ani žádný další. Telefony tak rychleji zastarají a ztratí u uživatelů, kteří si zakládají na aktuálním softwaru.

Aktualizováno: Získali jsme vyjádření z českého Huawei a situace není tak jasná, jak by přeškrtnuté písmo výše naznačovalo:

Všechny telefony Huawei běží na otevřeném operačním systému Android a budou i nadále dostávat bezpečnostní i systémové aktualizace. Naši zákazníci získají veškeré softwarové aktualizace a služby díky komunitě vývojářů okolo operačního systému a vývojovému centru Huawei.

Všechny aplikace stažené přes Google Play na telefonech, které mají tento obchod předinstalovaný, budou i nadále pravidelně aktualizovány. Uživatelé také budou moci Google Play využívat tak jak jsou zvyklí. Aplikace stažené a nainstalované na telefonech, které už obchodem od Googlu nedisponují, bude možné i nadále aktualizovat přes oficiální aplikační obchod AppGallery, případně skrze službu Petal Search.

Huawei vyvíjí vlastní ekosystém (nazvaný Seamless AI Life) propojující veškeré výrobky a služby do jednoho celku.

Zní to lehce absurdně, ale 15 měsíců po uvalení restrikcí to vypadá, že ani na globální úrovni nemá Huawei jasno v tom, co přesně mohou a nemohou. Mimo toto oficiální vyjádření jsem se dozvěděl, že firma nezavrhuje ani update na Android 11 (konkrétně jsem se ptal na model P30 Pro, protože jde o poslední vlajkový model, který disponuje GMS, a měl by tedy mít nejvyšší prioritu).

Situace by se měla vyjasnit v příštích dnech/týdnech.

Via The Washington Post

Diskuze (73) Další článek: VYZKOUŠENO: S Gamepadem Razer Kishi má hraní na Androidech konečně smysl

Témata článku: Huawei, Android, Smartphony, Kauza Huawei, Huawei AppGallery, GMS, HMS, YouTube, Obchod s aplikacemi, New Edition, Licence, Politika, Soudní spory, Petal Search, Staré zařízení, Play Store, Telefon, Ban, Odklad, Majitel telefonů, The Washington Post, Google Mapa, General Licence


Určitě si přečtěte

Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone