Bloomberg: iPhony budou podporovat satelitní komunikaci jen ve stavu nouze

Aktualizováno 2. září:  Podporu satelitní konektivity pro iPhone potvrdil také server Bloomberg. Ten přináší další konkrétní informace, jak funkce bude sloužit. Trochu smutnou zprávou, je že satelitní systém bude fungovat pravděpodobně až příští rok a nejprve ho bude možné používat pouze k nouzové komunikaci, pokud budete bez mobilního signálu. 

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelé iMessage jsou zvyklí na barevné bubliny se zelenou barvou, pokud je zpráva odeslána skrze tradiční SMS a modrou, pokud jde o iMessage. Zprávy odesílané skrze satelitní síť budou mít bubliny se zprávou v šedé barvě a budou zřejmě omezeny i délkou textu. Zprávy navíc půjde poslat pouze kontaktům, které jsou v iPhonu označeny jako nouzové.

Druhým způsob satelitní komunikace má být další funkce spojená s nouzovými nebo kritickými situacemi. Síť bude uživatel moci využít například k nahlášení nějaké velké nehody, požáru, nebo jiných výjimečných událostí. Systém bude zřejmě automatizovaný a rovnou vám nabídne o jaký druh, zda je potřeba záchranářský tým nebo zda jsou v případě útoku zapojeny zbraně a podobně. 


Původní článek z 30. srpna 2021:

Užitečná inovace. iPhony 13 zřejmě dostanou podporu satelitního volání

Chystaný Apple iPhone 13 se pravděpodobně dočká jedné funkce, která u smartphonů doposud není běžná. Půjde o satelitní konektivitu, která umožní telefonům telefonovat a odesílat zprávy i ve chvíli, kdy budou mimo pozemní pokrytí operátorů. S tvrzením přišel uznávaný analytik Ming-Chi Kuo.

Telefony ke komunikaci budou využívat satelitní systém na nízké orbitě. Využít k tomu mají speciálně upravený čip Qualcomm X60, který bude operovat v pásmu označovaném jako n53. Toto pásmo podporují různé systémy včetně Starlinku od firmy SpaceX. Podle analytika však firma sáhne pravděpodobně po řešení od firmy Globalstar, která údajně již spolupracuje s Qualcommem. Ten totiž chce stejnou satelitní komunikaci využít i v chystaném modemovém čipu X65, který se příští rok dostane na trh ve vlajkových procesorech Snapdragon.

Uvidíme, jakou síť Apple nakonec použije. V minulosti se mluvilo o tom, že pracuje i na vlastní satelitní síti. Ať už to ale bude jakkoliv, pokud se to Applu podaří, mohl by se satelitní konektivitou v masovém měřítku přijít na trh jako první, což by jistě chystaným iPhonům pomohlo. Podle Ming-Chi Kua je Apple s touto technologií velmi optimistický a v budoucnu má plán ji rozšířit do dalších zařízení.

SpaceX už chystá druhou generaci svých satelitů:

Zdroj: MacRumors

Diskuze (68) Další článek: Recenze sluchátek Huawei Freebuds 4. Lehčí o gramy, ale i bezdrátové dobíjení

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , , , , , Globalstar, Volání, Operátor, Starlink, Bloomberg, Komunikace, Ming-Chi Kuo, Nouze, Satelitní komunikace, Macrumors, Nouzový,